12.11.2019 20:39 Kobrien pelintekijä Antto Nikkarinen saavutti ensimmäisenä suomalaisyntyisenä pelaajana tripla-tuplan Korisliigassa.
Michael Pounds tulitti kotisalissaan 21 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen
KTP-Basket otti Kotkan illassa kauden kuudennen voittonsa, kun vierailija Lapuan Kobrat kaatui 109–97 (47–48).
Kobrat sai otteluun erinomaisen alun, kun vierasjoukkue ampaisi avausjakson lopulla jo 11 pisteen karkumatkalle.
KTP kuitenkin heräsi ja esitti viimeiset kolme jaksoa loistokasta heittopeliä. Kotkalaiset tulittivat kolmella viimeisellä jaksolla peräti 91 pistettä. Lopulta 28 kolmosestaan KTP upotti yli puolet, 15. Kobratkin hyökkäsi läpi kamppailun varsin hyvin, muttei pystynyt aivan vastaamaan isäntien pistetahtiin.
– Ensimmäisen puoliajan pahin asia oli, että tulimme vain paikalle emmekä voittamaan, KTP-luotsi Tomi Kaminen murisi.
– Hirveän paljon on edelleen tekemistä. Potentiaalia joukkueessa on, näen kyllä sen. Mutta ei saisi näin paljon tasomme heilahdella.
KTP:n tehokolmikkona kunnostautui Michael Pounds (21/2/2s), JayVaughn Pinkston (21/10) sekä DeAndre Daniels (29/9).
– Tulimme otteluun väärällä asenteella. Valmentaja sanoi meille pari valittua sanaa ja saimme hiljalleen homman taas raiteilleen, Daniels totesi.
Kobrien tehokkaimmat korisukan kuluttajat olivat Reggie Keely (24/5/5s) ja Jordan Capps (21/5). Vaihtopenkiltä tehoja toivat Lauri Toivonen (12/3/2s) ja paluun loukkaantumisesta tositoimiin tehnyt Juho Lehtoranta (8/1/2s).
– Kiva olla täällä taas, Lehtoranta hymyili kasvattajaseuransa kotisalissa.
– KTP pääsi juoksemaan liikaa helppoja pisteitä meidän menetyksistämme. Siihen tämä homma toisella puoliajalla mielestäni ratkaisi.
Kobrien päävalmentaja Ville Turja oli pettynyt joukkueensa puolustustyöskentelyyn.
– Puolustuspäässä teemme edelleen jatkuvasti vääriä valintoja. Meidän perisyntimme on, että ei mennä tarpeeksi lähelle vastustajan heittäjiä. Se on nykypelaajille aivan sama, jos ollaan puolentoista metrin päässä ja laitetaan käsi naamalle vasta heiton jo lähdettyä, Turja harmitteli.
Tiistain ottelussa Kobrien pelintekijä Antto Nikkarinen (13/11/10s) teki Korisliiga-historiaa, kun hänestä tuli ensimmäinen suomalaissyntyinen pelaaja, joka on onnistunut kasaamaan tilastoihinsa tripla-tuplan. Ottelu oli samalla Nikkariselle 400. runkosarjassa. 28-vuotias Nikkarinen aloitti pääsarjauransa kaudella 2008-09 Espoon Hongan riveissä. Vantaan Pussihukkien kasvatti on pelannut Korisliigaa myös KTP:ssä, Helsinki Seagullsissa, Loimaan Bisonsissa sekä Kouvolan Kouvoissa. Nikkarisella on tilillään myös 38 edustusta Suomen maajoukkueessa.
KTP kohtaa seuraavan kerran hallitsevan mestarin, Karhu Basketin, Kauhajoella Korismaanantain merkeissä. Kobrat saa ensi viikon keskiviikkona vieraita Uudestakaupungista.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.