22.1.2018 Korisliigan sarjakärki Salon Vilpas ja Johnathan Jordan ovat purkaneet takamiehen pelaajasopimuksen yhteisymmärryksessä. 25-vuotias takapelaaja ehti pelaamaan Vilppaan paidassa 20 ottelua.

Sarjakärki Salon Vilpas ja takamies Johnathan Jordan ovat purkaneet pelaajan sopimuksen yhteisymmärryksessä. Kuva: Francois Perthuis
Jordanin Vilppaan paidassa viettämät 20 ottelua sujuivat takamieheltä varsin mallikkaasti. Jordan nousi Vilppaan ykköstykiksi pisteiden teon saralla, kirjauttaen keksiarvoikseen 18,4 pistettä, 5,2 levypalloa, 4,3 syöttöä ja 1,3 riistoa ottelua kohden. Vilpas voitti Jordanin 20 ottelusta peräti 18.
Sopimusteknisistä syitä seura ei lähde avaamaan sopimuksen purun syitä.
- Valitettavaa, että näitä muutoksia joudutaan tekemään kesken kauden. Uuden takamiehen etsintä on hyvässä vauhdissa ja toivotaan, että meillä on mieluisaa tiedotettavaa jo lähipäivinä, kommentoi Vilppaan manageri Antero Jokinen seuran tiedotteessa.
Jordanin viimeiseksi otteluksi jäi vieraspeli Joensuun Katajaa vastaan, jossa mies operoi 27 pistettä, 8 levypalloa ja 6 koriin johtanutta syöttöä.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.