Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

5.6.2025 09:58 Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

Kuva: Ville Vuorinen

Nokian lisäksi Aidoo on pelannut Korisliigaa Katajassa ja Kobrissa kaudella 2019-2020 sekä Kaarinan Urassa 37 ottelua kaudella 2018-19. Yhteensä hänellä on 135 pääsarjaottelua pelattuna. Ennen kausia Korisliigassa Aidoo pelasi kaksi kautta NCAA-yliopistokoripalloa Grand Canyonin joukkueessa. Yhteensä USA:ssa pelejä kertyi 60 kappaletta ja tilastoihin merkittiin keskiarvoiksi 4,2 pistettä sekä 1,6 levypalloa.

Kaudella 2020-2021 Aidoo pelasi 14 ottelua Espanjassa Benicarlon joukkueessa (5,4/1,9/1,5). Ulkomailla hän on pelannut myös kaudella 2022-2023, jolloin hän pelasi kuusi ottelua Luxsemburgissa Grengewald Hostertin joukkueessa (6,7/3,3/1,7) ja 29 ottelua Norjassa, jossa joukkueena oli Fyllingen (14,7/3,7/5).

Aidoo on pelannut 73 nuorten maaottelua ja esiintynyt kahdeksan kertaa miesten maajoukkueessa, joissa otteluissa pisteitä on syntynyt 5,3 maaottelua kohden.

Mestaruuskaudella 2023-2024 Aidoo pelasi Nokialla 42 ottelua ja teki tilastoihin keskiarvoiksi 7,9 pistettä, 2,7 levyriä ja 2,1 syöttöä. Päättyneellä kaudella hän pelasi Nokialla 29 ottelua ja keskiarvot olivat 7,1/2,8/1,8. Lisäksi hän riisti pallon 1,8 kertaa per kamppailu.

-Fiifi tuo meidän takakentälle urheilullisuutta, yksi vastaan yksi puolustuskykyä ja korille ajouhkaa, joita varmasti menetämme Andre Gustavsonin lähdön myötä. Fiifi on saanut viimeisen kahden kauden aikana Nokialla tasaisuutta tekemiseensä ja on erittäin motivoitunut tästä mahdollisuudesta. Molemmat Nokialta siirtyvät pelaajat Antti ja Fiifi olivat mukana voittamassa Suomen mestaruutta vuosi sitten ja heillä on sitä kautta omakohtainen kokemus, miten menestyvissä joukkueissa yksilöiden on oltava valmiita tekemään pieniä henkilökohtaisia uhrauksia joukkueen tavoitteen saavuttamiseksi, päävalmentaja Janne Koskimies kertoo seuran tiedotteessa.

-Tulen Kauhajoelle hyvällä fiiliksellä ja olen iloinen, että Karhubasket otti minuun yhteyttä, Kun puhuimme Jannen kanssa, niin minulle ei jäänyt epäselvyyksiä omasta roolistani. Uskon, että sovin hyvin joukkueen pelityyliin ja voin auttaa uutta joukkuettani monipuoliesti molemmissa kenttäpäädyissä. Olen todella kilpailuhenkinen ja haluan pelata voitosta. Haluan voittaa pantterin ja Kauhajoki on viime vuosina taistelemassa siitä jatkuvasti, Aidoo kertoo omista fiiliksistä.

 
5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

Näytä lisää vastaavia