28.2.2025 10:07 Susijengin kumppani Autosalpa toimii tulevana kesänä Tampereella pelattavien koripallon EM-kisojen kumppanina. Autosalpa on suomalainen perheyritys, jolla on Etelä-Suomessa kahdeksan toimipistettä.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi on tunnettu rattimies.
Autosalpa on toiminut Susijengin luotettavana kumppanina vuodesta 2023. Tulevana kesänä Tampereella pelattavissa EM-kisoissa Autosalpa on kisojen virallinen autokumppani. Autosalpa toimi viime kesänä 18-vuotiaiden miesten EM-kisojen kumppanina.
- On hienoa, että yhteistyö laajenee myös aikuisten arvokisoihin. Kokemukset maajoukkueiden kanssa sekä viime vuoden nuorten EM-kisoista ovat todella positiivisia. Tulevana kesänä brändätyt Susijengi- ja EuroBasket-autot eivät taatusti jätä päitä kääntämättä, vinkkaa Koripalloliiton kumppanuus- ja tapahtumajohtaja Timo Vertio.
- Yhteistyö Susijengin kanssa on ollut meille alusta asti innostavaa ja merkityksellistä. Urheilussa, kuten myös autoalalla, menestys syntyy tiimityöstä ja yhteisestä innostuksesta. On upeaa olla mukana tukemassa koripallon huippuhetkiä arvokisoissa ja samalla tuoda oma panoksemme kisojen onnistumiseen, kertoo Autosalvan toimitusjohtaja Tuukka Sirén.
Autosalpa – Muutamme käsityksesi autokaupasta. Autosalpa on suomalainen perheyritys, joka on palvellut autoilijoita jo lähes 70 vuotta. Autosalvassa asioita hoidetaan samalla tavalla kuin hyvien ystävien kesken: kuunnellen, ajatuksella ja läpinäkyvästi. Jokainen asiakkuus on enemmän kuin yksittäinen kauppa – se on luottamukseen perustuva suhde, joka kestää ja palvelee aidosti asiakkaita.
Hartwall Sport liittyy Susijengin virallisten kisakumppaneiden joukkoon. Yhteistyö vahvistaa pitkäaikaista kumppanuutta Hartwallin ja suomalaisen koripallon välillä.
Susijengin pitkäaikainen pääyhteistyökumppani PostNord toimii tulevana kesänä Tampereella pelattavien koripallon EM-kisojen kumppanina.
Grano vastaa vuoden 2025 EM-kotikisojen visuaalisista toteutuksista. Euroopan korisherruudesta pelataan Tampereen Nokia Areenalla elo-syyskuun vaihteessa, ja Grano tuo areenalle sekä muille kisapaikoille näyttävän kisailmeen.
Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.
Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.
Susijengi on jatkanut Tampereen ikimuistoisen EM-alkulohkon jälkeen matkaansa Latvian Riiaan ja kääntänyt katseensa lauantain myöhäisillan neljännesvälieräkohtaamiseen mestarisuosikki Serbiaa vastaan. Valmistautuessaan otteluun suurta ennakkosuosikkia vastaan päävalmentaja Lassi Tuovi odottaa omiltaan ennen kaikkea rohkeutta pelata.
Susijengi jatkaa EM-kisojaan Latvian pääkaupungissa Riiassa, jossa se haastaa lauantain myöhäisottelussa alkulohko A:n kakkoseksi sijoittuneen mestarisuosikin, Nikola Jokicin johtaman Serbian. Liput neljännesvälierään ovat nyt myynnissä.
Tampereen EM-alkulohkossa voitosta voittoon edennyt Saksa oli odotetun kova vastus lohkon päätösottelussa keskiviikkona. Kolmannella jaksolla omille teilleen ampaissut maailmanmestari kuittasi jo neljännen kerran loppuunmyydyn Tampereen Areenan edessä rutiinipelillään 61–91 (36–50) -vierasvoiton. Susijengi kohtaa lauantain neljännesvälierässä Riiassa Serbian.
Susijengin pelit Tampereen EM-alkulohkossa huipentuvat tänään keskiviikkoiltana otteluun hallitsevaa maailmanmestaria Saksaa vastaan. Vaikka kaksi vuotta sitten Saksa antoi Susijengille oppitunnin Okinawan MM-kisoissa, Susijengin ”likaisen työn tekijäksi” kisaviikon aikana profiloitunut Olli Nkamhoua uskoo omiensa yllätysmahdollisuuksiin kotiyleisön edessä.