6.9.2023 11:54 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lotta Vehka-ahon kanssa.

Kuva: Ville Vuorinen
Vimpelin Vedon kasvatti aloittaa nyt kolmannen kautensa Peli-Karhuissa. Kaksi edellistä ovat päättyneet Suomen mestaruuteen.
- Tämä on meille iso sopimus. Olemme tästä seurana erittäin tyytyväisiä. Lotta on yksi niistä palasista, joiden ympärille joukkuetta rakennetaan, joukkueenjohtaja Joona Etula kommentoi seuran tiedotteessa.
Forssan Alkua vastaan Vehka-aho heitti helmikuussa 41 pistettä, mikä on PeKan pääsarjahistorian kovin pistemäärä yhdessä ottelussa kotimaiselta pelaajalta.
- Puntaroin läheisteni ja myös valmentajan kanssa, haluanko lähteä ulkomaille nyt vai pelata vielä kauden Suomessa. Päätin, että haluan jäädä PeKaan. Vastuu kasvoi viime kaudella ja sain roolia. Haluan kasvaa vielä monipuolisemmaksi ja röyhkeämmäksi pelaajaksi. Tutussa paikassa kehittymistä on hyvä jatkaa. Paremmin ei olisi viime kausi voinut mennä. Mitään ei voi ottaa itsestään selvänä. Aina kun uuteen kauteen lähdetään, niin tavoite on se, että viimeinen peli voitetaan, Vehka-aho kommentoi Kymen Sanomissa.
Vehka-aho valittiin viime kauden päätteeksi parhaaksi puolustuspelaajaksi. Hän on pelannut viisi aikuisten maaottelua ja hän kuului pronssia voittaneeseen universiadijoukkueeseen.
Vimpelin Veto on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Lily Hansfordin kanssa. 188-senttinen laituri on pelannut mm. Oregonin ja Iowan yliopistoissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset pelaajasopimukset Johanna Rädyn, Jasmina Jonesin ja Lila Lampisen kanssa. Lisäksi Kouvottaret on kiinnittänyt valmennukseen yksivuotisilla sopimuksilla tutun kolmikon: päävalmentaja Joonas Frimodig, valmentaja Jussi Kukkonen ja fysiikkavalmentaja Immo Hietakallio.
Vimpelin Veto on tehnyt kauden 2026-27 kattavan jatkosopimuksen Silja Viidan kanssa.185-senttinen laitahyökkääjä oli viime kaudella joukkueen avainpelaajia.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Juuso Sainio, 36, on Vimpelin Vedon Naisten Korisliiga-joukkueen uusi päävalmentaja.
Tampereen Pyrinnön Naisten Korisliiga -joukkue on tehnyt jatkosopimuksen joukkueessa kolme edellistä kautta pelanneen Saana Kujalan kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen Antti Nikkilän kanssa koskien Naisten Korisliigan ja I divisioonan valmennusta kaudella 2026-2027. Nikkilä tulee vastaamaan naisten päävalmentajana myös tyttöpuolen akatemiatoiminnasta, joka kattaa ikäluokat WU19-WU16.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
BC Nokian naiset on solminut ensi pelikautta koskevan valmennussopimuksen Denis Kucevicin kanssa.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takapelaaja Ella Sahurin (165cm, 20 vuotta) kanssa. Tuore sopimus kattaa pelikauden 2026–27.