10.4.2025 21:01 Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

Magdalene Agyei ja ToPo metsästävät toista peräkkäistä mestaruutta. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Kuten kahdessa edellisessä ottelussa, myös tänään ToPo oli vahvempi ensimmäisellä puoliajalla. Carmen Tyson-Thomas ja Taru Tuukkanen aiheuttivat Hongalle vaikeuksia. Ero ei kuitenkaan kasvanut ratkaisevasti. Puoliajalla kotijoukkueen johto oli kuusi pistettä.
Kotijoukkue ratkaisi ottelun vahvalla kolmannella jaksolla. Se pakotti Hongan menetyksiin ja vaikeisiin heittoihin. Jakso kirjattiin ToPo:lle 19-5. Tästä vierasjoukkue ei toipunut.
ToPo rokotti espoolaisia nopeista hyökkäyksistä. Se teki niistä 19 pistettä, kun Honka jäi neljään pisteeseen.
Tyson-Thomas 17/13 ylsi tupla-tuplaan. Tupla-tupla kirjattiin myös Anna Gardziellalle, joka tehtaili 11 pistettä ja napsi 11 levypalloa.
ToPo odottaa vastustajaa otteluparista PeKa-EBT. PeKa:lla on huomenna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaliin. Hongan kausi jatkuu vielä pronssiottelussa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.