31.3.2023 14:32 Naisten Korisliigassa puolivälieriin selviytynyt Tampereen Pyrintö on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen päävalmentaja Petteri Moleniuksen kanssa.
Kuva: Ville Vuorinen
– Hienoa päästä jatkamaan työtä Pyrinnön naisten valmentajana seuraavan kahden kauden ajan. Pyrinnöstä on tullut minulle tärkeä seura ja kun seurajohto halusi jatkaa sopimusta, niin päätös jatkosta oli helppo, Molenius kommentoi seuran tiedotteessa.
– Meillä oli hieno kausi, josta isoin kiitos kuuluu pelaajille sekä tietysti valmennusstaffille ja joukkueen taustoille. Nälkä kuitenkin kasvaa syödessä ja katseet on käännetty jo tulevaan kauteen. Emme halua tyytyä pelkästään tähän ja uskon että meillä on mahdollisuus tulevaisuudessa mennä vielä askel tai kaksi eteenpäin.
Pyrintö oli kahden edelliskauden aikana voittanut naisten Korisliigassa vain kaksi ottelua. Nyt se voitti runkosarjassa 13 ottelua, nousi ylempään loppusarjaan ja pääsi ensi kertaa pääsarjan pudotuspeleihin 18 vuoteen.
Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.