21.9.2023 14:15 Suomen Koripalloliitto on ilmoittanut ensimmäistä kertaa edustajan Suomesta eFIBA:n tuleviin MM-kisoihin. Mukana on 61 maata, jotka ottavat mittaa toisistaan NBA 2k24 -pelissä.

Lokakuun alussa käynnistyvässä sarjakaudessa selvitetään alkuun maaosien parhaat joukkueet Euroopassa, Afrikassa, Pohjois- ja Etelä-Amerikassa, Aasiassa, Oseaniassa ja Lähi-idässä. Pelialustana on online-muodossa pelattava NBA 2k24 ja pelimuotona pelin sisällä oleva 5vs5 Pro-Am.
Maanosien parhaat selviävät marraskuun alkupuolella pelattaviin maanosien finaaliturnauksiin, joista maailmanfinaaleihin selviää maaosien paras joukkue ja Euroopasta kaksi parasta joukkuetta.
Kahdeksan joukkueen finaaliturnaus järjestetään Ruotsin Jönköpingissä pelattavassa finaaliturnauksessa marraskuun lopulla DreamHack Winter -tapahtumassa, jossa voittaja julistetaan eFIBA Season 2 World Finals 2023 -mestareiksi.
Suomen joukkueen kapteenina toimii Topias ”magicalbotti” Mikkonen. Joukkueessa on viisi jäsentä, jolla lähes kaikilla on pitkä kokemus 5vs5-koripallosta, kun juniorivuodet ovat vierähtäneet lajin parissa.
- Roolit ovat kuin oikeassa koripallossa. Jokaisella meistä on pelissä oma rooli, jota toteutetaan pelipaikkakohtaisesti. Vaikka pelaammekin konsoleilla, niin taustamme koripallosta auttaa meitä ymmärtämään peliä myös ruudun takaa ja se on liki pakollista, Mikkonen taustoittaa.
Vaikka kyseinen viisikko on tietänyt toisensa NBA 2K:sta, joukkue aloitti pelaamaan yhdessä syksyllä. Kun joukkueen jäsenet opiskelevat tai ovat jo siirtyneet työelämään, menevät illat pitkälti yhdessä kuvioita hioessa ja pelatessa.
- Uskon, että meillä on hyvät mahdollisuudet selvitä Euroopassa kahdeksan joukkoon ja luulen, että olemme riittävällä tasolla, että voisimme päästä pelaamaan lopputurnaukseen maailmanmestaruudesta. Jos pitäisi tehdä nyt joukkueiden välinen power ranking, nostaisin meidät kuudennen sijan tietämille.
- Uutena joukkueena pääsemme tietyllä tapaa yllättämään vastustajia, vaikkakin tällä tasolla vastustajat alkavat olemaan jo tuttuja toisilleen.
Suomi osallistuu 20.–22. tammikuuta pelattavaan eFIBA EM-esikarsintaturnaukseen. Kyseessä on FIBA:n virallinen NBA 2K -sarja, jossa pelataan maajoukkuepaidoissa digitaalisella kentällä.
Suomen Koripalloliitto on ilmoittanut toista kertaa edustajan Suomesta eFIBA:n tuleviin MM-kisoihin. Mukana on 61 maata, jotka ottavat mittaa toisistaan NBA 2k25 -pelissä.
Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue pelaa torstaista sunnuntaihin neljä kansainvälistä ottelua Unkarin Székesfehérvárissa. Perinteisen maaottelukalenterin ulkopuolella pelattavalla turnauksella vastataan kansainvälisen koripallon laajentuneeseen tasoon.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten I divisioonassa nähtiin useita jännitysnäytelmiä ja selkeitä murskavoittoja. Miesten I divisioona B:ssa sarjan kärkipaikkaa hallitseva Pantterit osoitti jälleen vahvuutensa, kun taas PeU-Basket juhli kierroksen jännittävimmässä trillerissä niukkaa voittoa Ura Basketista. Miesten I divisioona A Kipinä Basket ja ACO Basket jatkoivat vahvassa vireessä sarjan kärkisijoilla, samalla kun Helsingin paikalliskamppailu kääntyi dramaattisesti Namikan eduksi yhdellä pisteellä.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmä ovat solmineet jatkosopimuksen vuonna 2015 alkaneelle yhteistyölle. Uusi sopimus on kestoltaan 1+2 -mallinen. Pirkka Street Basket -kiertueiden, Pirkka Pikkusudet -koriskoulujen ja -riehojen ja maajoukkuenäkyvyyden lisäksi Koripalloliitto ja Pirkka jatkavat entistä isommassa roolissa K-ryhmän valtakunnallisessa Liike on lääke -hankkeessa.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä 12.4.2026. Lastenvalmennusseminaariin osallistumalla voi päivittää A- ja B-valmentajalisenssin tai suorittaa I-tason vapaavalintaiset opinnot.