6.6.2022 10:34 Päättyneellä kaudella niukasti pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt Catz on aloittanut tulevan kauden joukkueen rakentamisen nimittämällä edustusjoukkueen päävalmentajaksi jo viime kaudella kissalaumaa luotsanneen Petri Joukaisen.

Petri Joukaiselle tuleva kausi on toinen Catzin päävalmentajana. Kuva: Ville Vuorinen
Peli-Karhujen organisaatiosta Lappeenrantaan vuosi sitten saapuneen Joukaisen jatkopesti oli odotettu, sillä valmentaja ja seura olivat tyytyväisiä menneen kauden yhteistyöhön.
- Viime kauden olen nyt itsekseni pureskellut ja ensi kautta varten mietiskellyt, mitä asioita tehdään eri tavalla ja paremmin. Toivottavasti mennään edelleen eteenpäin ja ollaan vähän viisaampia kuin viime vuonna, Joukainen sanoo seuran tiedotteessa.
Pelaajasopimuksia ei ole vielä tehty, mutta kokonaisvaltaisesti joukkueen kokoaminen on Joukaiselle tänä vuonna helpompaa, kun seura ja sen mukana toimivat henkilöt ovat hänelle tuttuja. Yksi on kuitenkin poissa, kun pitkän ja menestyksekkään koripallouran tehnyt Elena Melto päätti ripustaa koristossut naulaan. Vaikka menetys on merkittävä, suhtautuu Joukainen optimistisesti tulevaisuuteen.
- Ensinnäkin toivon, että saamme pidettyä viime kauden ydinryhmän koossa. Olen varma, että omista junioreistamme löytyy pelaajia, jotka ovat valmiita nousemaan seuraavalle askelmalle. Se vaatii töitä ja tason nostoa niin heiltä kuin minultakin, mutta sitä kautta voimme löytää uuden ”Lenan” joukkueeseemme.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigan pirteästi aloittanut Vimpelin Vedon marras- ja joulukuun kotiottelut tuotetaan selostettuina monikameratuotantoina Ruutu-palveluun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.