Petri Joukainen jatkaa Catzin päävalmentajana

6.6.2022 10:34 Päättyneellä kaudella niukasti pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt Catz on aloittanut tulevan kauden joukkueen rakentamisen nimittämällä edustusjoukkueen päävalmentajaksi jo viime kaudella kissalaumaa luotsanneen Petri Joukaisen.

Petri Joukaiselle tuleva kausi on toinen Catzin päävalmentajana. Kuva: Ville Vuorinen

Peli-Karhujen organisaatiosta Lappeenrantaan vuosi sitten saapuneen Joukaisen jatkopesti oli odotettu, sillä valmentaja ja seura olivat tyytyväisiä menneen kauden yhteistyöhön.

- Viime kauden olen nyt itsekseni pureskellut ja ensi kautta varten mietiskellyt, mitä asioita tehdään eri tavalla ja paremmin. Toivottavasti mennään edelleen eteenpäin ja ollaan vähän viisaampia kuin viime vuonna, Joukainen sanoo seuran tiedotteessa.

Pelaajasopimuksia ei ole vielä tehty, mutta kokonaisvaltaisesti joukkueen kokoaminen on Joukaiselle tänä vuonna helpompaa, kun seura ja sen mukana toimivat henkilöt ovat hänelle tuttuja. Yksi on kuitenkin poissa, kun pitkän ja menestyksekkään koripallouran tehnyt Elena Melto päätti ripustaa koristossut naulaan. Vaikka menetys on merkittävä, suhtautuu Joukainen optimistisesti tulevaisuuteen.

- Ensinnäkin toivon, että saamme pidettyä viime kauden ydinryhmän koossa. Olen varma, että omista junioreistamme löytyy pelaajia, jotka ovat valmiita nousemaan seuraavalle askelmalle. Se vaatii töitä ja tason nostoa niin heiltä kuin minultakin, mutta sitä kautta voimme löytää uuden ”Lenan” joukkueeseemme.

 
18.1.2026 17:40 Naisten Korisliiga

HBA haki vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.

17.1.2026 20:34 Naisten Korisliiga

EBT ja PeKa kotivoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.

16.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Kouvottaret piti BC Nokian kurissa

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.

14.1.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voittoon Vehka-Ahon johdolla

Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.

13.1.2026 20:55 Naisten Korisliiga

Hongalle kotivoitto vahvan avauspuoliajan ansiosta

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.

10.1.2026 20:18 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja BC Nokia kotivoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.

9.1.2026 19:52 Naisten Korisliiga

Sara Puckett ja Jeanae Terry säkenöivät Vedon voitossa

Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.

8.1.2026 16:57 Naisten Korisliiga

Cierra Walker liittynyt BC Nokian naisten riveihin

BC Nokian naiset on solminut loppukautta koskevan sopimuksen Cierra Walkerin kanssa

7.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Vedon voittoputki jatkuu - Honka nappasi ensimmäisen voittonsa sitten lokakuun

Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.

7.1.2026 10:29 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry on naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.

Näytä lisää vastaavia