22.1.2025 10:50 Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.

Hallitseva Suomen mestari Torpan Pojat lähtee ylempään jatkosarjaan runkosarjan ykköspaikalta. Kuva: Ville Vuorinen
Jatkosarjapaikkojen suhteen keskiviikon kierroksen lopputulokset eivät tuo muutosta. Ylemmässä jatkosarjassa pelaavat Torpan Pojat, Peli-Karhut, Kouvottaret, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö. Viisikko on varmistanut paikkansa jo kevään pudotuspeleissä.
Alemmasta jatkosarjasta kolmea pudotuspelipaikkaa havittelevat Espoo Basket Team, HBA-Märsky, Vimpelin Veto, BC Nokia ja Forssan Alku.
Jatkosarjojen otteluohjelma vahvistetaan perjantaina 24. tammikuuta. Naisten Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät keskiviikkona 29. tammikuuta.
Jatkosarjojen viimeiset ottelut pelataan lauantaina 22.3.
BC Nokia – Vimpelin Veto
Torpan Pojat – Tampereen Pyrintö
Kouvottaret – Espoo Basket Team
Peli-Karhut – HBA-Märsky
Forssan Alku – Tapiolan Honka
Ruutu-palvelu välittää kaikki naisten Korisliigan ottelut kotikatsomoihin.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.