10.8.2022 23:02 Susijengi jatkoi Liettuan vieraana valmistautumistaan kohti MM-jatkokarsintoja ja EM-kisoja. Liki 4600-päinen kotiyleisö sai nauttia kotijoukkueen hurjasta alusta NBA-jättiensä johdolla, jotka siivittivät Liettuan voittoon Kaunasin Žalgirio Arenalla pelatussa maaottelussa lukemin 76–61 (43–29).
Alexander Madsen oli kentän pisteykkönen, kun Liettua kukisti Suomen Kaunasissa pelatussa maaottelussa. Kuva: Ville Vuorinen
Kotiyleisö sai ottelun alussa heti sitä, mitä se oli saapunut katsomaan Kaunasin keskiviikkoiltaan. Liettuan NBA-tähdet Domantas Sabonis ja Jonas Valanciunas ottivat molempien korien läheisyydet tiukasti isoihin näppeihinsä, kun kotijoukkue myllytti kaksikon johdolla Susijengiä etenkin hyökkäyskorin välittömässä läheisyydessä.
Avauskympin 28–13 vieneet isännät pelasivat palloa sisään hyökkäys toisensa perään, eikä Susijengi saanut tilkittyä omaa korin läheisyyttään.
- Liettua teki niitä asioita, joita odotettiinkin. He pelasivat palloa paljon sisälle ja meillä kesti liian kauan, että saatiin sumputettua ja vaikeutettua heidän sisäpeliään pois, joukkueen kapteeni Shawn Huff kommentoi.
Mitä pidemmälle ottelu eteni, sitä paremmin Suomi pääsi mukaan kamppailuun. Alussa loistaneet Sabonis ja Valanciunas eivät päässeet mellastamaan hyökkäyskorilla, ja samaan aikaan Susijengin hyökkäyksessä paluun parketille tehnyt Alexander Madsen (16 pistettä) osui niin läheltä kuin kaukaa, pääsivät vieraat yhä paremmin mukaan.
Susijengi pääsi muutamaan kertaan iskuetäisyydelle, mutta kotijoukkue pystyi tylsyttämään vieraiden kirit vahvan joukkuepuolustuksen turvin. Kotivoitto kirjattiin lopulta lukemin 76–61.
- Puolustimme selkeästi paremmin, mitä pidemmälle ottelu eteni. Menetimme tänään pallon 20 kertaa, joka on liikaa Liettuan tasoista vastustajaa vastaan. Tänään meillä puuttui viimeinen terävyys omassa tekemisessämme, Teemu Rannikko Suomen valmennuksesta summasi ottelun jälkeen.
- Meille tuli tänään paljon pakottamattomia virheitä, ja pallosta on yksinkertaisesti pidettävä parempaa huolta. Meillä oli tänään vapaita heittoja ja ne pitää jatkossa pistää sisään. Tämä oli tärkeää valmistautumista, kun saamme pelata kovia vastustajia vastaan ennen MM-jatkokarsintoja ja EM-kisoja, Huff päätti.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Ilari Seppälä summaa Susijengin ensimmäisen Liettua pelin pelaajien näkökulmasta, tunnelmat suoraan joukkueen pukukopista.@IlariSeppala7 #susijengi pic.twitter.com/kxAJyHGsno
— Basketball Finland (@basketfinland) August 10, 2022
Tappiosta huolimatta ilonaiheitakin nähtiin. Viime viikon Belgia-otteluista sivussa ollut Alexander Madsen rokotti kotijoukkuetta aluksi kahdesti kolmen pisteen viivan takaa ja sen jälkeen lähempää koria. Madsen oli 16 pisteellään kentän paras pistemies.
- Oli hienoa saada ”Mädi” takaisin ja hän näytti, millä tasolla hän pystyy pelaamaan. Tänään minuutit jäivät virhevaikeuksien takia pieniksi. Edon Maxhuni nosti paljon tasoaan viime peleistä, joten lopputuloksen takaa löytyy myös ilosia asioita, Rannikko veisteli.
Maxhuni viimeisteli ottelussa 15 pistettä osuen kolmesti kaaren takaa. Madsenin ja Maxhunin lisäksi kaksinumeroisille ylsi 14 pistettä taistellut Olivier Nkamhoua, joka raatoi myös oman korin alla hurjasti Liettuan NBA-jättejä vastaan.
Liettuan pisteet jakaantuivat äärimmäisen tasaisesti: Sabonis oli 10 pisteellään joukkueensa paras pistemies, mutta peräti 10 pelaajaa tekivät vähintään viisi pistettä.
Liettua: Domantas Sabonis 10/6/3 syöttöä, Marius Grigonis 9/4, Jonas Valanciunas 8/6
Susijengi: Alexander Madsen 16/3, Edon Maxhuni 15/1/4 syöttöä, Olivier Nkamhoua 14/3, Petteri Koponen 8/2/3 syöttöä, Ilari Seppälä 3/1, Elias Valtonen 2/2, Remu Raitanen 2/4, Topias Palmi 1/3, Shawn Huff 0/2, Henri Kantonen 0/1/3 riistoa, Perttu Blomgren 0/2
Joukkueet kohtaavat seuraavan kerran toisensa torstaina Vilnassa. Ottelu alkaa Suomen aikaa klo 19.30 ja se on katsottavissa suorana Jimiltä sekä Ruudusta.
EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi jalkautuu Tampereen kaduille tapaamaan junioreita EM-kisojen aatonaattona, maanantai-iltapäivänä 25. elokuuta. Susijengiläisiä on tavattavissa Tampereen Keskustorilla ja Tammelan koululla kello 18.15–18.45.
Kun vuoden 2025 EM-kisojen käynnistymiseen on enää neljä yötä aikaa, on Tampereen EM-alkulohkoon myytyjen ennakkolippujen määrä ylittänyt 85 000 kappaleen rajan. Jo aiemmin loppuunmyydyn lauantain Susijengi-pelin lisäksi myös perjantainen Suomen peli on nyt loppuunmyyty.
Selvitettyään kuudentoista vuoden kuivan putken jälkeen tiensä EM-kisoihin on Susijengi ollut kansainvälisten arvokisojen vakiokävijä jo lähes puolitoista vuosikymmentä. Mukaan on mahtunut monta ikimuistoista hetkeä Koperin ihmeestä Bilbaon susihuumaan ja Helsingin 50-vuotiskisojen kautta Prahaan ja Berliiniin.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa vuoden 2025 EM-kotikisajoukkueeseen. Kisojen alkulohkot käynnistyvät keskiviikkona 27.8. Tampereella, Riiassa (Latvia), Limassolissa (Kypros) ja Katowicessa (Puola).
Susijengin EM-alkulohkovastustajiksi Tampereelle saapuvat Liettua ja Ruotsi joutuivat tyytymään niukkoihin tappioihin kotikentällään. Liettuan voittoputki katkesi Turkin käsittelyssä 81–84 ja Ruotsi taipui Virolle kiihkeiden loppuminuuttien jälkeen 87–88.
Susijengin EM-kotikisakesän kolme ensimmäistä ottelua ovat nostaneet pintaan kysymyksen siitä, miten joukkue onnistuu, jos Lauri Markkanen ei tee 40 pistettä. Torstain EM-karsintakenraalissa Markkanen sai nautiskellen katsoa, miten Olli Nkamhoua, Elias Valtonen, Jacob Grandison ja Miikka Muurinen villitsivät Espoo Metro Areenan 5017-päistä yleisöä.
Susifaneille koittaa torstai-iltana kauan odotettu hetki, kun Suomi-koriksen suurlupaus Miikka Muurinen, 18, juoksee ensimmäistä kertaa tänä kesänä kentälle Susijengin pelipaita yllään. EM-kotikisakesää Valencian olympiakarsinnoista asti odottanut ja taas yhden vuoden Yhdysvalloissa korkoa kasvanut Muurinen uhkuu pelihaluja ottelupäivän aamuna.
Susijengin pelikauden 2025-26 aikana pelattavan MM-karsintalohkon viimeinenkin joukkue selvisi myöhään keskiviikkoiltana, kun Unkari taipui Pohjois-Makedoniaa vastaan 82-75 ja leimasi pääsylippunsa G-lohkoon Susijengin, Ranskan ja Belgian seuraksi.
Susijengi lähtee torstaina Espoo Metro Areenalla pelattavaan EM-kenraaliharjoitukseensa Puolaa vastaan neljäntoista miehen kokoonpanolla. Susijengin kokoonpanossa on ensimmäistä kertaa tänä kesänä mukana 211-senttinen ja 18-vuotias Miikka Muurinen.
EM-kotikisakesänsä kolmella voitolla käynnistänyt Susijengi saa torstain EM-kenraalissaan Espoo Metro Areenalla vastaansa toistamiseen kesän 2022 EM-mitalipeleihin edenneen Puolan. Puola menetti heti EM-leirityksensä alkajaisiksi NBA-miehensä Jeremy Sochanin, mutta vahvisti rivejään tuoreeltaan Puolan passin saaneella pistetykki Jordan Loydilla.