Koripalloikoni Hanno Möttölä Susijengin valmennusjohtoon: ”Oikea aika on nyt”

30.7.2019 13:26 Viime vuodet HBA-Märskyn ja Suomen haastajamaajoukkueen valmennustehtävissä toiminut Suomi-koripallon ikoni Hanno Möttölä, 42, liittyy Susijengin valmennusjohtoon. Susijengin kapteenina viidentoista vuoden ajan toiminut Möttölä korvaa Susijengin valmennusjohdossa nuorten olympiavalmentajan paikalle siirtyneen Jukka Toijalan.

Hanno Möttölä tuo lajitietämyksensä Susijengin valmennusjohtoon. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

Susijengin valmennusjohtoon nousemista voidaan pitää oikeana loogisena askeleena Möttölälle, joka edusti Suomea maajoukkuetasolla vuosina 1995-2014 ja on sen jälkeen keskittynyt nuorten pelaajien koulimiseen HBA-Märskyssä ja miesten haastajamaajoukkueessa.

- Oikea aika on nyt, Möttölä kommentoi.

- Kun ammattiurheilijan pelit loppuvat, pääkopalta kestää vielä pari vuotta prosessoida kaikkea uran aikana tapahtunutta. Vuoden 2017 EM-kotikisojen aikaan pystyin katsomaan Susijengin pelejä ensimmäistä kertaa kunnolla sitten lopettamiseni ja nyt siitäkin on ehtinyt kulua jo pari vuotta. Henrikille (Dettmann) kiitos, että tarjosi minulle mahdollisuutta nousta staffiin.

Möttölä kertoo tuovansa Susijengin valmennusjohtoon ennen kaikkea entisen huippupelaajan näkökulman samassa asemassa kuin Jukka Toijala aikaisempina vuosina.

- Pyrin tuomaan staffin ajatteluun omia näkemyksiä, kokemuksia ja mielipiteitä sekä auttamaan pelaajia ja Susijengiä kehittymään niin tässä hetkessä kuin pidemmälläkin aikavälillä. Ja totta kai, kuten kaikissa valmennusyhteisöissä, yritämme auttaa toisiamme omien valmennusfilosofioidemme kirkastamisessa. Samalla tulen ryhmään oppimaan uutta, sillä onhan tämä ensimmäinen kokemukseni itselläni aikuiskoripallon valmennusjohdossa, Möttölä kommentoi.

Möttölä astuu valmennusjohtoon keskelle ajanjaksoa, jolloin hänen HBA-Märskyssä vuosien ajan koulimansa pelaajat ovat astumassa yhä suurempiin rooleihin Susijengissä. Möttölä kuitenkin varoittaa käyttämästä termiä ”sukupolvenvaihdos”.

- Susijengissä on sikäli kiitollinen asetelma, että vanhempi kärki pelaa erittäin korkealla tasolla, mutta nuoremmat pistävät joka päivä kampoihin. Jos nuori pelaaja ansaitsee peliminuutit vanhemman ohi, hän on ansainnut sen omalla työllään, mikä puolestaan antaa varmasti vanhemmalle pelaajalle ekstramotivaatiota harjoitteluun jatkossa.

Kahdeksankertainen vuoden koripalloilija, NCAA-finalisti, NBA-veteraani

Möttölä päätti pelaajauransa Bilbaon MM-kisoihin 2014. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

Helsingin NMKY:n kasvatteihin lukeutuva Möttölä debytoi Korisliigassa kaudella 1994-95 kasvattajaseuransa edustusjoukkueen paidassa ja pokkasi keväällä 1995 palkintokaappiinsa Korisliigan vuoden tulokkaan palkinnon. Toisella HNMKY:n kaudellaan 1995-96 Möttölä kirjautti HNMKY:lle 15,9 pistettä, 6,2 levypalloa, 1,4 blokkia ja 1,3 syöttöä ottelua kohden.

”Namikasta” Möttölä siirtyi Yhdysvaltojen yliopistoliiga NCAA:han, missä hän edusti Utahin yliopistoa neljän kauden ajan (1996-2000). Andre Millerin, Keith Van Hornin ja Michael Doleacin edustama Utah pelasi koripallohistoriansa menestyksekkäimmät vuodet Möttölä yhtenä kiintotähdistään, juhli konferenssin mestaruutta jokaisena neljänä vuotena, konferenssin lopputurnauksen voittoa 1997 ja 1999 ja eteni NCAA:n lopputurnauksen finaaliotteluun 1998.

Möttölä nimettiin yliopistouransa aikana niin WAC- kuin Mountain West-konferenssien tähdistöviisikoihin ja Academic All-America-tähdistökentälliseen kahdesti sekä esiintyi mm. Sports Illustrated-lehden kansikuvassa niin ikään kaksi kertaa. Seniorikaudellaan 1999-2000 Möttölä uurasti Utahille 17,0 pistettä, 4,8 levypalloa ja 1,7 syöttöä ottelua kohden.

Atlanta Hawks varasi Möttölän NBA:han vuoden 2000 draftitilaisuuden 2. kierroksella, 40. varauksena. NBA-debyytinsä Möttölä teki 30.10.2000 Atlanta Hawksin kotiottelussa Charlotte Hornetsia vastaan. Möttölä edusti Hawksia kahden kauden ajan yhteensä 155 ottelun verran 4,6 pisteen ja 2,9 levypallon keskiarvoilla.

NBA:sta Möttölä otti suunnakseen Euroopan, missä hän pelasi yhteensä kuusi kautta Espanjassa (Saski Baskonia 2002-03), Italiassa (Skipper Bologna 2003-04, Scavolini Pesaro 2004-05), Venäjällä (Moskovan Dynamo 2005-06), Liettuassa (Zalgiris Kaunas 2006-07) ja Kreikassa (Aris Thessaloniki 2007-08).

Euroopan vuosiensa aikana Möttölä saavutti Italian liigasta ja Euroliigasta hopeaa 2004, ULEB Cupin mestaruus 2006, Liettuan cupin ja liigan mestaruudet 2007 sekä kahdesti nimityksen Euroliigan viikon pelaajaksi ensin 2002 ja myöhemmin 2005.

Välivuoden 2008-09 jälkeen Möttölä palasi kentälle edustamaan helsinkiläistä ToPoa Korisliigassa 2009-12. Kolmen ToPon vuoden aikana Möttölä haki yhden SM-hopean, yhden SM-pronssin ja yhden LiigaCupin hopean.

Nuorten maajoukkueissa Möttölä pelasi vuosina 1992-97 yhteensä 61 ottelun verran 12,8 pisteen keskiarvolla. Yhden ottelun piste-ennätyksensä, 43, Möttölä rekisteröi 22-vuotiaiden miesten maaottelussa Belgiaa vastaan. Möttölä edusti Suomea miesten universiadeissa Fukuokassa 1995 ja Sisiliassa 1997.

Miesten maajoukkueessa Möttölä debytoi 18-vuotiaana vuonna 1995 ja edusti yhtäjaksoisesti Suomea maajoukkuetasolla vuosina 1995-2014. Susijengin kapteeninnauhaa Möttölä kantoi 2000-2014. Hän kuului Suomen avainpelaajiin mm. nousussa A-divisioonaan kesällä 2007 sekä paluussa miesten arvokisoihin 2011.

Möttölä edusti Suomea vuosien 1995, 2011 ja 2013 EM-kisoissa sekä 2014 MM-kisoissa. Pitkällä ja ansiokkaalla urallaan Möttölä veti Suomi-paidan ylleen 165 A-maaottelussa ja nakutti niissä 1901 pistettä. Möttölä palkittiin pelaajauransa aikana kahdeksan kertaa Suomen vuoden koripalloilijana. Maajoukkueuransa Möttölä päätti syksyn 2014 MM-kisoihin.

Möttölä on kuulunut HBA-Märskyn valmennusjohtoon sen perustamisesta (2012) lähtien ja täysipäiväisesti vuodesta 2014. Miesten haastajamaajoukkueen valmennusjohtoon Möttölä on kuulunut vuodesta 2018.

 
17.4.2025 15:12 Pääjuttu

Koriksen EM-kotikisoihin myyty yli 50 000 lippua!

Tampereen Kansiareenan lehterit täyttyvät koripallon EM-kotikisoihin. Susijengin isännöimiin kisoihin on myyty jo yli 50 000 lippua, vaikka kisojen alkuun on yli neljä kuukautta aikaa.

16.4.2025 08:19 Pääjuttu

Jantunen johdatti Paris Basketballin Euroliigan pudotuspeleihin

Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.

15.4.2025 09:01 Susijengi

Lauri Markkanen: ”Susijengillä on iso kesä edessä”

Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.

12.4.2025 08:37 Suomalaiset ulkomailla

Severi Kaukiaiselle pronssia Viron-Latvian liigassa

Severi Kaukiaisen edustama tallinnalainen BC Kalev/Cramo pöllytti latvialaista BK Ogrea 92–69 (58–35) Viron-Latvian liigan pronssiottelussa perjantai-iltana. Kausi huipentuu seuraavaksi Viron ja Latvian kansallisten liigojen pudotuspeleihin.

11.4.2025 07:20 Susijengi

Jantunen pistekärki, Paris Basketball voittoon Euroliigan runkosarjan päätöskierroksella

Mikael Jantunen nautiskeli 15 pistettä ja kaapi kuusi levypalloa, kun Paris Basketball päätti historiansa ensimmäisen Euroliigan runkosarjakauden 72-63 (46-31)-kotivoittoon liigajumbo ALBA Berlinistä kotikentällään. Paris Basketball on varmistanut paikkansa Play-In-otteluissa ja sillä on vielä hiuksenhieno sauma selvitä suoraan pudotuspeleihin kuudennelta sijalta.

8.4.2025 12:35 Susijengi

VR lisännyt vuoroja Helsinkiin Suomen EM-otteluiden jälkeen

Koriksen EM-kotikisoihin voi tulla kauempaakin ja päästä vielä kotiin Suomen pelien jälkeen. VR on lisännyt myyntiin ylimääräisiä vuoroja, jotka lähtevät Tampereelta Helsinkiä kohti klo 23:59 kunakin pelipäivänä.

7.4.2025 16:30 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala raivaa tietä Lassi Tuovin kanssa Japanissa – ”Kaipasin päivittäistä valmennustyötä”

Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.

7.4.2025 13:25 Susijengi

Miro Little UC Santa Barbaran riveihin

Toisen kautensa Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa päättänyt Susijengin takakentän nuori kulmakivi Miro Little, 193 cm ja 20 vuotta, vaihtaa joukkuetta. Päättyneellä NCAA-kaudella Utahin yliopistoa edustanut Tampereen Pyrinnön kasvatti edustaa tulevalla kaudella Big West -konferenssia pelaavaa UC Santa Barbaraa.

4.4.2025 10:00 Susijengi

Susijengin EM-kotikisojen päiväliput nyt myynnissä

Susijengin vastustajat koriksen EM-kotikisoihin on arvottu ja kauan odotetut otteluparit tiedossa. Tampereella pelattavien kotikisojen päivälippujen myynti on käynnistynyt perjantaina 4.4. klo 10:00.

4.4.2025 07:58 Susijengi

Jantuselle 13 pistettä Real Madridin vieraana, Paris Basketballin pudotuspelijahti huipentuu

Mikael Jantunen urakoi Paris Basketballin korkeimmat minuutit ja onnistui täydellisellä heittopelillä kaaren takaa Euroliigan torstai-illan ottelussa Real Madridin vieraana, mutta 9769 katsojan raivokkaasti kannustama Real nipisti pariisilaisista 105–104 (53–53) -kotivoiton. Pariisilaiset ovat varmistaneet paikkansa vähintään Euroliigan Play-In-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia