15.4.2024 09:24 Suomen suurimpien joukkuepelien huippu-urheilun ryhmä on huolissaan liikunnan ja urheilun rahoitusleikkauksista. Suurimmat joukkuepelit liikuttavat seuratoimintojensa kautta yli miljoonaa suomalaista. Uhkana on, että liikuntaan ja urheiluun kohdistuu jopa neljänneksen leikkaukset.

Ryhmä ottaa kantaa kehysriiheen vetoomuksella, joka toimitettu tänään pääministerille, valtiovarainministerille, liikunta-, urheilu- ja nuorisoministerille sekä muille ministereille:
Suunnitellut jopa neljänneksen rahoitusleikkaukset ovat suuri uhka suomalaiselle urheilulle ja koko yhteiskunnalle. Pitkäjänteinen työ urheilun ja liikunnan eteen on vaarassa, jos leikkaukset toteutuvat. Erityisesti olemme huolissamme lasten ja nuorten henkisestä sekä fyysisestä hyvinvoinnista, joka on jo muutenkin koetuksella.
Urheilujärjestelmämme liikuttaa satoja tuhansia lapsia ja nuoria. Se tuottaa joka päivä lapsille ja nuorille yhteisöllisyyttä, hyvinvointia, iloa ja onnistumisen kokemuksia. Ilman liikkuvia ja hyvinvoivia lapsia Suomessa ei myöskään kasva enää tulevaisuuden huippu-urheilijoita - eikä toimintakykyisiä suomalaisia. Rahoituksen väheneminen nopealla aikataululla uhkaa myös tämän päivän huippu-urheilijoiden mahdollisuuksia menestyä.
Vetoamme kehysriiheen: Suomi tarvitsee lisää liikuntaa ja urheilua. Jotta suomalaiset voivat nauttia jatkossakin sinivalkoisista menestyshetkistä, liikunnan ja urheilun toimintaedellytyksiä ei saa murtaa.
Toivomme päättäjiltä viisautta, jottemme yhteiskuntana tekisi omaa maalia.
14.4.2024
Markku Kanerva, miesten jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja
Jukka Jalonen, miesten jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja
Henrik Dettmann, Koripalloliiton valmennuksen johtaja
Aki Hyryläinen, Palloliiton urheilutoimenjohtaja
Tapio Kangasniemi, Lentopalloliiton urheilutoimenjohtaja
Petri Kettunen, Salibandyliiton huippu-urheilujohtaja
Miika Rantatorikka, Pesäpalloliiton toiminnanjohtaja
Lisätietoa liikunnan ja urheilun rahoitustilanteesta:
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
Tapiolan Hongan pitkäaikainen juniorivalmentaja Olivia Eklund, 29, siirtyy valmentamaan sveitsiläiseen koripalloseura Swiss Centraliin sekä yhteistyössä Kriens Basketballiin. Tämän lisäksi Eklund on myös solminut sopimuksen sveitsiläisen ProBasketin kanssa.
Helmi-maaliskuun taitteen tuplakohtaamiseen Susijengiä vastaan valmistautuva Belgia on nimennyt 24 pelaajan ehdokasryhmänsä tulevaan EM-karsintaikkunaan. Belgia ja Susijengi kohtaavat Charleroissa perjantaina 27.2. ja Espoo Metro Areenalla sunnuntaina 1.3.
Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue aloitti tänään neljän ottelun mittaisen turnausurakkansa Unkarin Székesfehérvárissa. Sudenpennut kaatoi Latvian koripalloliiton akatemiajoukkue Ekselences Centrsin 63-100 (35-48).
Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue pelaa torstaista sunnuntaihin neljä kansainvälistä ottelua Unkarin Székesfehérvárissa. Perinteisen maaottelukalenterin ulkopuolella pelattavalla turnauksella vastataan kansainvälisen koripallon laajentuneeseen tasoon.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten I divisioonassa nähtiin useita jännitysnäytelmiä ja selkeitä murskavoittoja. Miesten I divisioona B:ssa sarjan kärkipaikkaa hallitseva Pantterit osoitti jälleen vahvuutensa, kun taas PeU-Basket juhli kierroksen jännittävimmässä trillerissä niukkaa voittoa Ura Basketista. Miesten I divisioona A Kipinä Basket ja ACO Basket jatkoivat vahvassa vireessä sarjan kärkisijoilla, samalla kun Helsingin paikalliskamppailu kääntyi dramaattisesti Namikan eduksi yhdellä pisteellä.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.