15.4.2024 09:24 Suomen suurimpien joukkuepelien huippu-urheilun ryhmä on huolissaan liikunnan ja urheilun rahoitusleikkauksista. Suurimmat joukkuepelit liikuttavat seuratoimintojensa kautta yli miljoonaa suomalaista. Uhkana on, että liikuntaan ja urheiluun kohdistuu jopa neljänneksen leikkaukset.
Ryhmä ottaa kantaa kehysriiheen vetoomuksella, joka toimitettu tänään pääministerille, valtiovarainministerille, liikunta-, urheilu- ja nuorisoministerille sekä muille ministereille:
Suunnitellut jopa neljänneksen rahoitusleikkaukset ovat suuri uhka suomalaiselle urheilulle ja koko yhteiskunnalle. Pitkäjänteinen työ urheilun ja liikunnan eteen on vaarassa, jos leikkaukset toteutuvat. Erityisesti olemme huolissamme lasten ja nuorten henkisestä sekä fyysisestä hyvinvoinnista, joka on jo muutenkin koetuksella.
Urheilujärjestelmämme liikuttaa satoja tuhansia lapsia ja nuoria. Se tuottaa joka päivä lapsille ja nuorille yhteisöllisyyttä, hyvinvointia, iloa ja onnistumisen kokemuksia. Ilman liikkuvia ja hyvinvoivia lapsia Suomessa ei myöskään kasva enää tulevaisuuden huippu-urheilijoita - eikä toimintakykyisiä suomalaisia. Rahoituksen väheneminen nopealla aikataululla uhkaa myös tämän päivän huippu-urheilijoiden mahdollisuuksia menestyä.
Vetoamme kehysriiheen: Suomi tarvitsee lisää liikuntaa ja urheilua. Jotta suomalaiset voivat nauttia jatkossakin sinivalkoisista menestyshetkistä, liikunnan ja urheilun toimintaedellytyksiä ei saa murtaa.
Toivomme päättäjiltä viisautta, jottemme yhteiskuntana tekisi omaa maalia.
14.4.2024
Markku Kanerva, miesten jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja
Jukka Jalonen, miesten jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja
Henrik Dettmann, Koripalloliiton valmennuksen johtaja
Aki Hyryläinen, Palloliiton urheilutoimenjohtaja
Tapio Kangasniemi, Lentopalloliiton urheilutoimenjohtaja
Petri Kettunen, Salibandyliiton huippu-urheilujohtaja
Miika Rantatorikka, Pesäpalloliiton toiminnanjohtaja
Lisätietoa liikunnan ja urheilun rahoitustilanteesta:
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Vuoden muuvi 2025 -kisassa haettiin juniorisarjojen kauden näyttävintä suoritusta. Kilpailuun saapui kymmeniä videoita, ja viime viikolla fanit äänestivät finalistien joukosta kolme parasta.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Susiladiesin ja kesän 2025 naisten universiadijoukkueen kesä käynnistyy tänään maanantaina 2.6. open gymin merkeissä Helsingin Urhea-hallissa. Kesän kotikamaralla huipentaa universiadijoukkueen Saksa-maaottelut Urheassa, joista toinen on avoin yleisölle.
Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.
Buzzer-beater, no-look syöttö pään yli, jääkylmä crossover ja klassinen selkäsyöttö päätyrajasta. Nämä kaikki löytyvät juniorisarjojen Vuoden muuvi -finalisteista.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Rovaniemen alakoululaiset
Kahdeksas 3x3-koriksen SM-kiertue polkaistaan käyntiin Helsingissä kahden viikon päästä, ja ilmoittautuminen on käynnissä. Kiertue koostuu kolmesta osakilpailusta ja finaaleista.