7.4.2004 Espoolaisseurat Espoo Basket Team ja Tapiolan Honka rakentavat jo ensi kaudelle yhteisen ohjelman naisten huippukoripallolle. Suunnitteilla on kahden joukkueen peluuttaminen SM-sarjassa. Joukkueista toinen tullee kantamaan nimeä Espoo Team ja toinen nimeä Espoo Akatemia.
Pelaajat joukkueisiin valitaan kesäharjoittelun näytöillä urheilullisin perustein. Harjoittelu- ja pelipaikkana toimii Espoonlahden Urheiluhalli. Espoo Team toimii yhteenliittymän ns. edustusjoukkueena ja se tavoittelee urheilullista menestystä. Espoo Akatemian on puolestaan määrä toimia nuorten ja lahjakkaiden pelaajien koulutus– ja kehitysjoukkueena.
Vaikka EBT ja Honka voimiaan yhdistävätkin, ei uutta seuraa ole syntymässä. SM-sarjapaikoista toinen pysyy EBT:n ja toinen puolestaan Hongan hallinnassa. Toimintaa koordinoi ja johtaa molempien seurojen nimeämä ohjausryhmä, joka on kutsunut ohjelman vastaavaksi päävalmentajaksi Hilpi Savikon. Savikon meriittilistalta löytyy mm. Suomen mestaruus Panttereiden valmentajana. Hän toimii myös Suomen naisten maajoukkueen apuvalmentajana. Kuluneella kaudella Savikko valmensi Hongan naisten edustusjoukkuetta.
Espoolaisseuroilla on urheilullisin perustein saavutettuna kaudelle 2004-05 kaikkiaan kolme SM-sarjapaikkaa, kun Hongan kakkosjoukkue Pinja nousi SM-sarjaan. Kolmea espoolaisjoukkuetta ei SM-sarjassa kuitenkaan nähdä, sillä tarkoituksena on anoa Koripalloliiton liittohallitukselta paikkaa kolmannelle joukkueelle naisten I divisioonassa.
Yhteistoiminnallaan EBT ja Honka hakevat hakevat toimintojen keskittämisetuja. Junioritoimintojaan sekä EBT että Honka jatkavat erillisinä seuroinaan.
Naisten koripallon SM-sarja palaa joulutauolta tositoimiin lauantaina 12. tammikuuta. Samana päivänä nähdään myös ensimmäinen pääsarjatason koripallo-ottelu Vimpelissä, kun Äänekosken Huima kohtaa BC Nokian Vimpelin liikuntahallilla.
Helsinkiläinen koripalloseura on maajoukkuetähtensä Hanno Möttölän johdolla haastanut tänään, keskiviikkona kaikki Korisliigan ja naisten SM-sarjan joukkueet Punaisen Ristin hätäapukeräykseen. Haasteen tarkoituksena on kerätä apua kriisipesäkkeisiin eri puolilla maailmaa.
Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.
Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.
Neljäskin puolivälieräsarja käynnistyi keskiviikkona. Tapiolan Honka piti kotonaan Pyrinnön aisoissa ja vei ottelun 91-56.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.
Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.