Shvedin johtama Venäjä hioo kisakuntoaan Koripalloliiton juhlaturnauksessa

9.8.2019 12:45 Kesän 2017 EM-kisojen pistekuningas Alexei Shved, 30, ja veteraanipitoinen Venäjän joukkue saapuu Susijengin vieraaksi vieraaksi Koripalloliiton 80-vuotisjuhlaturnaukseen Espoo Metro Areenalle 16.-18.8. Väkivahva Venäjä hakee Espoosta kisakuntoa ennen Kiinaan lähtöään.

Pistekuningas Alexei Shved on MM-kisoihin valmistautuvan Venäjän moottori. Kuva: FIBA Europe.

Venäjä selvisi Kiinan MM-kisoihin dramaattisimmalla mahdollisella tavalla viime helmikuussa Permissä. Susijengi johti ratkaisevaa MM-karsintaottelua päätösjakson alkaessa vielä pistein 58-65, mutta kaukoheittojyvänsä löytänyt Venäjä tyylitteli hurmoksessa viimeisen kymmenminuuttisen 33-11 ja leimasi Kiinan kisalippunsa.

Päävalmentaja Sergei Bazarevits on saamassa Kiinan koneeseen erinomaisen joukkueen. Avainpelaajista polvivaivainen sentteri Timofei Mozgov ja pelinrakentaja Dmitri Hvostov ovat loukkaantuneina karkeloista poissa, mutta vuoden 2017 EM-kisoissa 24,3 pisteen keskiarvolla pistekuninkuuden vienyt BC Himkin 198-senttinen ja 30-vuotias takamies Aleksei Shved on ryhmässä mukana.

Edellisen kerran MM-tasolla vuonna 2010 esiintynyt Venäjä pelasi kesän ensimmäiset ottelunsa Moskovan turnauksessa, jossa se pieksi Jordanian 111-71 (47-33) ja kaatui Iranille 70-82 (41-43). Venäjä leireilee paraikaa Veronassa, missä pelattavan turnauksen avausottelussa joukkue kaatoi Venezuelan 69-54 (32-27).

Tähän asti pelatuissa maaotteluissa Venäjän veteraaniosasto on ollut erinomaisessa kunnossa. Lokomotiv Kubanin 33-vuotias heittäjä-ässä Vitali Fridzon on ollut 16 pisteen keskiarvollaan joukkueensa ykköstykki ja maajoukkueesta jo kerran vetäytynyt 207-senttinen Andrei Vorontsevitsh rankaisi Jordaniaa 22 pisteellä.

Mielenkiintoinen uudempi kasvo Venäjän joukkueessa on maan kansalaisuuden vastikään saanut ukrainalaissyntyinen, NBA:ssakin piipahtanut 206-senttinen sentteri Joel Bolomboy, joka on kirjauttanut kolmessa ottelussa 9,3 pisteen ja 5,3 levypallon keskiarvot.

Venäjä kohtaa Espoo Metro Areenan juhlaturnauksessa Liettuan lauantaina 17.8. ja Susijengin sunnuntaina 18.8. Molemmat ottelut käynnistyvät klo 19.00. Lipunmyynti otteluihin täällä.

 
2.3.2026 11:04 Susijengi

Sasu Salin kohosi pelattujen maaotteluiden listan viiden parhaan joukkoon

Susijengin kapteeninviittaa pian jo viidennelle vuodelleen kantava MaSu-Basketin kasvatti ja Suomi-koriksen legenda Sasu Salin, 35, kohosi talven MM-karsintaikkunassa pelaamansa kahden maaottelun myötä pelattujen miesten maaotteluiden listan viidenneksi ohi Hanno Möttölän.

1.3.2026 21:55 Susijengi

Susijengi peittosi sinnikkään Belgian, varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa

Ärhäkkä Belgia ei suostunut täpötäydessä Espoo Metro Areenassa tiskirätin rooliin, vaan kärkkyi vielä viimeisessä hyökkäyksessään mahdollisuutta tasoittaa peli. Toisen puoliajan alussa otteen pelitapahtumista ottanut Susijengi haki kuitenkin 6822 katsojan edessä 78–75 (34–37) -kotivoiton ja varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa.

1.3.2026 10:16 Susijengi

Mikael Jantunen: ”Hoidetaan homma kotiin sunnuntaina, niin voidaan hymyillä”

Susijengin tukipilariksi kasvanut Mikael Jantunen, 25, kertoo, ettei hänen uskonsa omiinsa hiipunut missään vaiheessa perjantain Belgia-vierasvoittoa, vaikka välillä näyttikin vaikealta. Jantunen ei kuitenkaan suostu tuulettelemaan voittoa ennen kuin Belgia on kaadettu tänään sunnuntai-iltana toistamiseen.

28.2.2026 19:33 Susijengi

Susijengin ja Belgian kokoonpanot selvillä sunnuntain otteluun

Susijengi ja Belgia ovat nimenneet kahdentoista miehen ryhmityksensä sunnuntai-iltana loppuunmyydyssä Espoo Metro Areenassa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Ottelu alkaa klo 18.30 ja esitetään suorana YLE TV2:lla, YLE Areenassa ja Ruutu+ -palvelussa.

28.2.2026 10:58 Susijengi

Joukkue, joka ei koskaan luovuta: Susijengillä takanaan joukko ikimuistoisia kirivoittoja 2020-luvulla

Jo Susijengin ensimmäinen sukupolvi keräsi mainetta joukkueena, joka ei suostu koskaan luovuttamaan. 2020-luvulla pelatuissa arvokisakarsintaotteluissa Susijengin maine vaikean takamatkan taltuttajana on kertynyt entisestään – viimeisimpänä esimerkkinä perjantai-illan vierasvoitto Belgiassa.

28.2.2026 00:35 Susijengi

Hirmumyrsky Nkamhoua riehui, Susijengille kirivoittoklassikko Belgiasta

Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.

27.2.2026 11:36 Susijengi

Andre Gustavson: ”Belgiassa pelataan taitopainotteista korista”

Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.

26.2.2026 19:37 Susijengi

Susijengi ja Belgia nimesivät miehistönsä perjantai-illan MM-karsintaotteluun

Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.

26.2.2026 10:56 Susijengi

Uudistunut Belgia tuplamaaotteluihin Susijengiä vastaan selkä seinää vasten

Belgian matka kohti Qatarin MM-kenttiä sai vaikeimman mahdollisen alun, kun joukkue taipui loppusyksyn molemmissa MM-karsintaotteluissaan. Talven ratkaisevaan karsintaikkunaan päävalmentaja Julien Mahé juoksuttaa voimakkaasti uudistuneen ryhmän, jonka Susijengin Joonas Iisalo uskoo toteuttavan pelisuunnitelmaa selkeästi ja kurinalaisesti.

25.2.2026 10:51 Susijengi

Alexander Madsen: ”Nuoremmilla kavereilla on touhu ihan uudella tasolla”

Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.

Näytä lisää vastaavia