14.8.2019 11:32 Kaksi perättäistä Suomen mestaruutta voittanut ja Mestarien liigan karsintoihin valmistautuva Kauhajoen Karhu Basket on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta.
Syyskuun puolivälin jälkeen pelattavaan koripallon mestarienliigan karsintoihin valmistautuvan joukkueen rivistöön liittyy vielä elokuun aikana 198-senttinen laituri Samme Givens ja 203-senttinen Alex Thompson.
Samme Givens on juuri 30 vuotta täyttänyt kokenut pelaaja. Yliopistokoripalloa Givens pelasi neljän kauden ajan Drexelin yliopistossa vuosina 2008-2012. Parhaalla (2010-11) yliopistokaudella hän tilastoi tupla-tuplan, kun pisteitä syntyi 12,2 ottelua kohden ja levyreitä käsiin tarttui 10,1 kappaletta. Sen jälkeen Philadelphian kasvatti on pelannut Hollannissa (2012-13, 16,3 pist/8,4 lev), Ranskassa (2013-2014, 12,7/5,5) ja Saksassa (2014-2015, 8,5/5,7).
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Oomma teheny pelaajasopparin 198-senttisen Samme Givensin kans, tervettulua! Welcome to Karhubasket @SGivens45! #Korisliiga #FearTheBear #OranssiOnMeirän pic.twitter.com/L1Wu2lZU71
— Karhubasket (@Karhubasket) August 14, 2019
Saksasta tie jatkui Israeliin, jossa hän on pelannut viimeiset kaudet. Kolme kautta meni Maccabi Raanana -joukkueessa. Kaudella 2017-2018 Givens teki 29 ottelussa 18,3 pistettä repi 9,5 levypalloa ja jakoi 3,5 syöttöä. Viime kaudella seurana oli Maccabi Hunter Haifa ja tilastoihin syntyi rivi 15,8/8,2/2,6.
– Kauhajoella on saatu viime vuosina nauttia Rene Rougeaun ja Greg Manganon kaltaisista taitavista sekä monipuolisista isonpään pelaajista. Tiesimme, että tähän rooliin sopivan pelaajan löytäminen tulee olemaan rekrytoinneista se kaikkein haastavin. Pitäisi löytyä kokemusta, johtajuutta, levypallovoimaa, kykyä luoda korintekopaikkoja muille pelaajille ja vielä puolustuksessa pystyä puolustamaan useampaa pelipaikkaa, kommentoi päävalmentaja Janne Koskimies seuran nettisivuilla.
– Päätimme odottaa rauhassa ja se kannatti, sillä Samme Givensiä tarjottiin meille vasta heinä-elokuun vaihteessa. Ensimmäisenä hänen otteissaan kiinnitin huomiota rauhalliseen ja epäitsekkääseen pelaamiseen, sekä oikeisiin päätöksiin pallollisena pelaajana. Tälle 4/3-paikalle katsomistamme noin 40 eri pelaajavaihtoehdosta puutteet juuri näillä osa-alueilla tiputtivat suurimman osan pois.
– Saimme vahvat suositukset Israelista, että kyseessä on voittajatyyppi, joka pystyy sopeutumaan nopeasti uusiin olosuhteisiin. Yhtenä joukkueen kokeneemmista pelaajista odotamme häneltä vahvaa panosta heti Champions Leaguen karsintaotteluissa, Koskimies painottaa.
Givensin pelaajasopimus on yksivuotinen.
24 vuotias Alex Thompson on tehnyt Karhu Basketin kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen. Toisen kauden optio on Karhu Basketin käsissä, sillä jos pelimiehen otteet miellyttävät valmennusta ja seurajohtoa, niin toisen sopimuskauden ehdot on jo neuvoteltu valmiiksi.
Thompson pelasi viime kaudella ensimmäisen kautensa ammattilaisena. Tšekissä BC Kolin joukkueessa otteluita tuli 25 kappaletta ja niissä syntyi 15,7 pistettä ja 7 levypalloa. Kolmosissa heittoprosentti oli mukava 37,7.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Meirän riviihin liittyy myös 203-senttinen Alex Thompson! Welcome to Karhubasket @primetime2050! #Korisliiga #FearTheBear #OranssiOnMeirän pic.twitter.com/ozzVMkQpDW
— Karhubasket (@Karhubasket) August 14, 2019
Ennen ammattilaiskautta takana oli neljä kautta yliopistokorista USA:ssa. Kaksi ensimmäistä kautta meni Auburnin yliopistossa. Vaikka peliminuutteja tuli noin 10 per ottelu, niin kahden kauden jälkeen Thompson vaihtoi Samfordin yliopistoon. Siellä hän kuului aloitusviisikon vakiokalustoon ja teki viimeisellä yliopistokaudella 2017-2018 11,6 pistettä ja otti 3,7 levypalloa.
– Katsoimme Alexia Jussi Laakson kanssa jo viime joulukuussa Mike Moserin tilalle, mutta silloin meille tulikin yllättäen mahdollisuus saada Greg Mangano takaisin joukkueeseen. Saamme nyt Kauhajoelle älykkään joukkuepelaajan, joka omaa hyvän kolmen pisteen heiton ja pelaa tilanteet kovaa loppuun asti. Ensimmäinen ammattilaiskausi talousvaikeuksien kanssa painineessa seurassa Tšekeissä ei ollut varmasti helppo, mutta ajatellen meidän tilannetta, pidän tästä asetelmasta, jossa mestarijoukkueeseen liittyy nuori kaveri täynnä menestysnälkää, Koskimies avaa.
– Alexin kohdalla halusin tämän 1+1-vuotisen team option -sopimusmallin, koska näen hänet nuorena kehittyvänä pelaajana, joka pääsee nyt ensimmäisellä kaudella pelaamaan Bojanin, Jumpan, Cameronin ja Sammen kaltaisten kokeneiden pelaajien mukana. Mikäli kaikki sujuu hyvin, uskon hänen olevan toisella kaudella sitten valmis johtavan pelaajan rooliin, Koskimies uskoo.
Karhubasketilla on nyt voimassa olevat pelaajasopimukset Bojan Sarcevicin, Antti Niskasen, Okko Järven, Mikael Laihosen, Eero Innamaan, Joona Hakamaan, Thomas Vehmasen, Cameron Jonesin, Alex Thompsonin ja Samme Givensin kanssa. Joukkueen valmentamisesta vastaavat Janne Koskimies ja Janne Hänninen.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.