Liettua EM-kisakesään jättiläinen Valanciunasin harteilla

7.7.2025 12:37 Susijengin kumppanimaana Tampereen EM-alkulohkoon saapuva Liettua on nimennyt kuudentoista pelaajan miehistönsä heinäkuussa alkavaan leiritykseensä. Päävalmentaja Rimas Kurtinaitisin ryhmän ehdottomasti nimekkäin pelaaja on 211-senttinen, 33-vuotias kolmentoista NBA-kauden veteraani Jonas Valanciunas.

Jonas Valanciunas johdattaa Liettuan EM-kisakesään 2025. Kuva: FIBA.

Vain joitain päiviä sitten Sacramento Kingsistä Denver Nuggetsiin kaupattu, mutta huhujen mukaan paluuta Euroliigaan virittelevä Valanciunas on Liettuan joukkueen selkeästi nimekkäin pelaaja ja sen johtohahmo.

Valanciunas on pelannut NBA-urallaan hurjat 937 ottelua 13,1 pisteen ja 9,3 levypallon urakeskiarvoin ja kuulunut Liettuan arvokisamiehistöön viisissä EM-kisoissa, kolmissa MM-kisoissa ja kaksissa olympiakisoissa. Mitaleille Valanciunasin johtama Liettua on yltänyt vuosien 2013 ja 2015 EM-kisoissa, joissa joukkue saalisti hopeaa.

Videota ei voida näyttää evästeasetusten vuoksi. Nähdäksesi sisällön sinun tulee hyväksyä markkinointievästeiden käyttö.

Ensimmäistä vuottaan Liettuan päävalmentajana toimiva, Liettua-koripallon kaikkien aikojen legendoihin kuuluva Rimas Kurtinaitis on saamassa EM-kisakesään jalkeille keski-iältään verrattain nuoren, mutta Euroopan kovimmissa liigoissa rutinoituneen joukkueen.

Valanciunasin ohessa Liettua luottaa pitkälti mm. Maccabi Tel Avivin pelinrakentaja Rokas Jokubaitisiin (193 cm/24 v), Saski Baskonian johtaviin pelaajiin Espanjan ACB-liigassa lukeutuvaan Tadas Sedekerkisiin (206/27) ja Liettuan kevään finaaleissa toisistaan mittaa ottaneiden Zalgiris Kaunasin ja Rytas Vilnan avainpelaajiin Ignas Brazdeikisiin (201/26) ja Margiris Normantasiin (194/28).

Vuoden 2023 Aasian MM-kisoissa Liettua kamppaili sensaatiomaisesti kuudenneksi ja päihitti mm. Yhdysvallat. Syyskesän 2022 EM-kisat menivät puolestaan joukkueelta alakanttiin, kun se tipahti neljännesvälierävaiheessa ja päätyi 15. sijalle.

Susijengi ja Liettua kohtasivat edellisen kerran kesän 2023 kahdessa valmistavassa maaottelussa. Liettua peittosi Susijengin kotonaan Klaipedassa 84–80, mutta kotikentällään Tampereen Nokia Areenalla Susijengi peittosi Liettuan 81–79 Mikael Jantusen viime sekunnin nostolla. Kyseisessä ottelussa tehtiin Susijengin kaikkien aikojen yleisöennätys, kun ottelua seurasi peräti 13.054 katsojaa. 

Susijengi isännöi Liettuaa Tampereen Nokia Areenalla EM-alkulohko B:n neljäntenä ottelupäivänä, maanantaina 1.9. klo 20.30 alkaen. Liput otteluun täältä!

Liettuan EM-kisaleiritys 2025

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

Eimantas BENDZIUS

207

1990

Udine (ITA)

Laurynas BIRUTIS

213

1997

Zalgiris Kaunas (LTU)

Marek BLAZEVIC

211

2001

 

Ignas BRAZDEIKIS

201

1999

Zalgiris Kaunas (LTU)

Rokas GIEDRAITIS

201

1992

 

Rokas JOKUBAITIS

193

2000

Maccabi Tel Aviv (ISR)

Margiris NORMANTAS

194

1996

 

Gytis RADZEVICIUS

198

1995

 

Mantas RUBSTAVICIUS

198

2002

Zalgiris Kaunas (LTU)

Ignas SARGIUNAS

196

1999

BC Rytas Vilnius (LTU)

Tadas SEDEKERKIS

206

1998

Saski Baskonia (ESP)

Deividas SIRVYDIS

204

2000

Zalgiris Kaunas (LTU)

Azuolas TUBELIS

208

2002

BC Rytas Vilnius (LTU)

Jonas VALANCIUNAS

213

1992

Denver Nuggets (NBA)

Arnas VELICKA

195

1999

 

Kristupas ZEMAITIS

192

1996

 
  • Päävalmentaja Rimas KURTINAITIS
 
11.9.2025 02:00 Susijengi

Saksa Susijengin vastustajaksi perjantain EM-välierään

Tampereen EM-alkulohkon päätösottelussa Susijengin suurinumeroisesti kaatanut maailmanmestari Saksa asettuu uudelleen Susijengiä vastaan perjantaina klo 17 pelattavassa EM-välierässä. Saksa nujersi keskiviikon myöhäisessä puolivälieräottelussa Luka Doncicin tähdittämän Slovenian pistein 99–91 (45–51).

10.9.2025 21:36 Susijengi

Susijengi hermokontrollilla ja haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin!

Susijengin vauhtipelaaminen näytti pitkään olevan Georgialle liikaa keskiviikon EM-puolivälierässä. Kaapattuaan levypallopelin haltuunsa Georgia kuroi päätösjaksolla kuuden pisteen päähän, mutta menetti otteensa Susijengin haamukolmosiin ja tuittuili tähtipelaajansa kentältä yli 6000-päisen Riian Xiaomi lähettäessä Suomen mitalipeleihin.

10.9.2025 10:06 Susijengi

Micke Jantunen: ”Ollaan odotettu kolme vuotta, että päästään taas pelaamaan mitalipelipaikasta”

Yksi suomalaisen koripallon historian suurimmista otteluista pelataan tänään keskiviikkona Riian Xiaomi Areenalla, kun Susijengi kohtaa EM-puolivälierässä Georgian. Susijengin keulakiviin lukeutuva Mikael Jantunen, 25, kertoo odottaneensa mahdollisuutta pelata mitalipelipaikasta aina Berliinin vuoden 2022 EM-puolivälierän jälkeen.

9.9.2025 13:05 Susijengi

Tiivis, vaarallinen ja tuttu Georgia Susijengin koetinkivi keskiviikon puolivälierässä

Georgia on osoittanut viime vuosina pelatuissa EM-karsintaotteluissa viheliäiseksi vastustajaksi Susijengille. Kapealla, mutta taitavalla ja erinomaisesti roolitetulla miehistöllä pelaava Georgia pyrkii keskiviikon puolivälierässä rikkomaan pelitempon alhaiseksi ja hakemaan etulyöntiasemaa Susijengistä vahvojen yksilöidensä turvin.

8.9.2025 11:39 Susijengi

Sasu Salin: ”Tehdään Riian Areenasta kotihalli!”

Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.

8.9.2025 00:03 Susijengi

Susijengin ja Georgian keskiviikon puolivälierä käynnistyy klo 17.00

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.

7.9.2025 19:22 Susijengi

Georgia suisti Ranskan laulukuoroon, kohtaa Susijengin puolivälierissä

Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi ja Georgia pelasivat yhdessä vastakkain Euroopan B-divisioonassa. Ensi viikon keskiviikkona joukkueet kohtaavat Latvian Riiassa EM-puolivälierässä, johon Susijengi selvitti tiensä shokeerattuaan mestarisuosikki Serbian ja Georgia nujertamalla sunnuntaina olympiahopeamitalisti Ranskan.

7.9.2025 12:35 Susijengi

Susijengin puolivälierävastus ratkaistaan sunnuntai-iltapäivänä Ranskan ja Georgian kesken

Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.

7.9.2025 03:29 Susijengi

Susijengin keskiviikon EM-puolivälierän otteluliput nyt myynnissä!

Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.

7.9.2025 01:03 Susijengi

Riian ihme! Susijengi selätti häkellyttävästi olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbian

EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.

Näytä lisää vastaavia