23.2.2024 09:31 KTP-Basket tiedottaa kiinnittäneensä kokoonpanoon triplatuplakone Jeremiah Woodin.

Jeremiah Wood pelasi sensaatiomaisia kausia Salon Vilppaassa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
KTP-Basket kertoo tiedotteessaan, että pyrkii katkaisemaan tappiokierteensä hankkimalla viidennen amerikkalaisvahvistuksen. Joukkueeseen saapuu useista Korisliiga-seuroista ennestään tuttu sentteri Jeremiah Wood.
Tuore päävalmentaja Michael Pounds kertoo odottavansa kokeneen Woodin tuovan joukkueeseen johtajuutta ja sisäpeliä, joita KTP:ltä on tällä kaudella puuttunut.
– Selasin Eurobasketin sivuilta vapaita pelaajia ja näin Woodin nimen siellä. Tavoittelin hänen agenttiaan, ja kun hän ei vastannut, niin soitin Woodille suoraan ja kysyin, kiinnostaisiko tulla KTP:hen. Wood vastasi myöntävästi, Pounds toteaa samassa tiedotteessa.
39-vuotias Wood on viettänyt viime kaudet pelaamalla Etelä-Amerikassa Argentiinassa ja Uruguayssa ja voittanut aiemmin Korisliigassa mestaruuden Salon Vilppaan riveissä kaudella 2020–21. Lisäksi näppiin on tarttunut kaksi SM-hopeaa, finaalien MVP-palkinto ja vuoden ulkomaalaisvahvistuksen palkinto. Hän on pelannut Korisliiga-urallaan Vilppaan lisäksi Kataja Basketissa ja Kauhajoella.
Valmentaja Pounds jatkaa analyysiään tiedotteessa:
– Woodin paras ominaisuus on, että hän on hyvä kilpailija. Hän tuo kilpailua sekä peleihin että myös harjoituksiin, sillä kaikki nykyiset ulkomaalaisvahvistukset jatkavat joukkueessa. Kamppailu pelipaikoista kiristyy. Meiltä on puuttunut sellainen pelaaja, jolle voi tarjota pallon vaikeissa tilanteissa. Wood on myös hyvä syöttäjä ja levypallopelaaja.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.