19.9.2018 17:19 Katajan päävalmentaja Juha Sten linjaa: "Ehdottomasti haluamme päästä lohkovaiheeseen."
Ilari Seppälä ja Tommi Huolila pyrkivät raivaamaan Katajalle reittiä FIBA Europe Cupin lohkovaiheeseen. Kuva: Ville Vuorinen
Kataja Basket aloittaa torstaina FIBA Europe Cup -lohkopaikan metsästyksen kotiparketillaan, kun puolalainen Rosa Radom saapuu Joensuuhun.
Kaksiosaisen karsinnan toinen osaottelu pelataan keskiviikkona 26. syyskuuta Radomissa. Otteluiden yhteistuloksen voittaja etenee seuraavalle karsintakierrokselle, jossa vastassa odottaa bulgarialainen Rilski Sportist (alustavat ottelupäivät 3. ja 10. lokakuuta).
Kataja Basketin päävalmentaja Juha Sten odottaa jo innolla avausosaa puolalaisjoukkuetta vastaan.
– Hyvillä mielin voi lähteä ensimmäiseen osaan. Terveystilanne on joukkueessa kohtuullinen, alla on melko ehjiä treeniviikkoja, Sten totesi.
Torstaina joensuulaisyleisölle esiintyy ensimmäistä kertaa kotijoukkueen paidassa maajoukkuetehtävistä palannut Topias Palmi. Palmin lisäksi viime vuodesta uusia kotimaisia pelaajia Katajassa ovat Matias Ojala, Joni Herrala sekä Samuli Vanttaja.
– Pelimme on mennyt koko ajan parempaan suuntaan, Sten mietti.
Jos joensuulaiset onnistuvat kukistamaan myös seuraavalla karsintakierroksella Rilski Sportistin, aukeaa Kataja Basketille paikka FIBA Europe Cupin lohkovaiheessa. Kataja Basket on karsinnat läpäistessään jo arvottu lohkoon G, jossa muut joukkueet ovat Aris Thessaloniki (Kreikka), Medi Bayreuth (Saksa) sekä Levski Lukoil (Bulgaria).
G-lohkoon jo arvottu kolmikko tosin karsii myös paikasta Mestarien liigaan. Tarvittaessa FIBA Europe Cupin lohkopaikkoja täydennetäänkin karsinnan toisella kierroksella pudonneilla joukkueilla. FIBA Europe Cupin lohkovaihe käynnistyy lokakuun 15.–21. päivä.
– Ehdottomasti haluamme päästä lohkovaiheeseen ja vieläpä pärjätä siellä. Se on selvä juttu, niin seura kuin pelaajatkin haluavat päästä kansainvälisille kentille. Tämä on kaikille loistava paikka näyttää osaamistaan, Sten linjaa.
Kataja Basketin torstainen vastustaja on joensuulaisyleisölle uusi tuttavuus. Viime kaudella vuonna 2003 perustettu Rosa Radom sijoittui varsin laadukkaassa Puolan pääsarjassa viidenneksi.
– Vastustaja on fyysinen joukkue, jossa on myös erinomaisia yksilöitä, jotka pystyvät koviinkin ratkaisuihin tarpeen tullen. Joukkueen peliä rytmittää 34-vuotias takamies Obie Trotter, joka pelasi aikanaan ToPossa (Korisliigaa kaudella 2009–10).
– Luvassa on varmasti inhottava vastus, jota vastaan ei voi ottaa yhtään taka-askelia.
1B-divisioonassa tahkoavan Äänekosken Huiman valmennuksen ja luokanopettajan hommat Korisliiga-joukkueen arkeen vaihtanut Sten on ollut tyytyväinen uuden pestinsä tuomiin haasteisiin.
– Hyvältä on maistunut elämä Joensuussa. Olemme koittaneet tehdä hommia niin hyvin kuin on ollut mahdollista. Olen tykännyt kovasti joukkueen aktiivisesta harjoitusilmeestä, etenkin puolustuspäässä.
Torstai-iltana Sten odottaa joukkueeltaan ennen kaikkea rohkeaa hyökkäämistä.
– Toivon, että uskallamme lähteä juoksemaan kenttää rohkeasti. Yksittäisiä tilanteita ei saa liikaa murehtia, vaan on keskityttävä pikaisesti aina jo seuraavaan suoritukseen. Millään joukkueella ei ole konsepti tässä vaiheessa kautta vielä siinä pisteessä, etteikö virheitä tulisi, 34-vuotias Sten muistuttaa.
Edellisellä kaudellaan Kataja Basket sijoittui Korisliigan runkosarjassa kuudenneksi ja tippui puolivälierissä BC Nokiaan vastaan suoraan otteluvoitoin 3–0.
Katajalle osallistuminen kansainväliseen kilpailuun on jo kaiken kaikkiaan seitsemäs kerta. FIBA Europe Cup puolestaan järjestetään nykymuodossaan nyt neljättä kertaa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.