Ivan Ivanovic Korihaiden päävalmentajaksi

26.4.2024 08:10 Uudenkaupungin Korihaiden Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi on nimitetty kahden vuoden sopimuksella viime syksynä Uuteenkaupunkiin saapunut montenegrolainen Ivan Ivanovic, 43.

– Tämä on iso steppi minulle eteenpäin valmentajana ja olen tätä myös odottanut. Iso haaste, mutta olen valmis ottamaan sen vastaan, Ivanovic kommentoi nimityksen jälkeen Korihaiden tiedotteessa.

Montenegrossa syntynyt Ivanovic pelasi 19 vuotta ammatikseen Montenegron, Serbian, Bosnian ja Romanian pääsarjoissa. 205-senttiseltä Ivanovicilta löytyy pelaajauraltaan kokemusta kapteenina olemisesta, kansainvälisistä seuracupeista sekä mitalisijoituksista. Vuodelta 2005 löytyy myös pronssimitali Turkissa järjestetyistä universiadikisoista.

Vuonna 2016 päättyneen pelaajauran jälkeen Ivanovic kouluttautui valmentajaksi ja on valmentajauransa alussa työskennellyt montenegrolaisessa juniorikoripalloseurassa sekä kesäisin harjoittanut yksilövalmennusta ammattilaispelaajille erilaisissa akatemioissa.

Viime kaudeksi Ivanovic tuli Uuteenkaupunkiin apuvalmentajan rooliin ja pääsi kauden aikana tutustumaan niin kaupunkiin, pelaajiin kuin koko Korisliigaan. Nämä kokemukset sekä positiivinen palaute antoivat uskoa ja luottamusta ottaa uusi haaste vastaan päävalmentajana.

Ivanovic mainitsee Korihaiden kapteeni Bojan Sarcevicin kokemuksen tuoman vaikutuksen ja tiedon kaikkeen, mitä uusi päävalmentaja voikaan tarvita.

– Kaikki oli uutta, mutta sain tutustua rauhassa ympäristööni. Siitä lähtien, kun aloin valmentamaan, tavoite on ollut päävalmentajan työ jossain seurassa. Olen lähes 30 vuotta ollut koripallon kanssa tekemisissä, joten tiedän olevani valmis tähän, Ivanovic vakuuttaa.

Ivanovicin tavoitteena on pelata vauhdikasta koripalloa, jossa pääpaino on ensin aggressiivisessa puolustuksessa, jonka jälkeen vauhtipeli alkaa. Sen, millaiseksi pelitapa lopullisesti muovautuu, määrittää tietenkin joukkueen rakenne.

– Selkeä tahtotila minulla ja seuralla on antaa nuorille pelaajille enemmän mahdollisuuksia. Heidän tietysti täytyy tehdä paljon töitä, mutta haluamme tosissaan antaa myös heille mahdollisuuksia, Ivanovic julistaa.

Viime kaudella Korihaita valmentanut Darko Mihajlovic ei jatka Uudessakaupungissa. Seuran ja valmentajan tiet erkanevat hyvässä yhteishengessä ja kiitollisuudessa menestyksekkäästä yhteisestä kaudesta.

– Seura haluaa kiittää Darkoa upeasta viime kaudesta. Korihaiden lähivuosien kehittämisen näkökulmasta Ivan on valmis sitoutumaan pitkäksi aikaa siihen, miten saamme nuorten pelaajien kehittämisen isompaan rooliin. Sitä kautta pyrimme rakentamaan Uudestakaupungista houkuttelevan paikan nuorille pelaajille kehittyä, Korihaiden puheenjohtaja Jarno Nikula taustoittaa.

Asiat

 
3.2.2025 13:58 Korisliiga

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan siirretty ottelu pelataan 12.3.

Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 16:19 Korisliiga

Bisonsin ja Vilppaan välinen ottelu siirretty

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

28.1.2025 10:07 Korisliiga

Katajasta tuttu Rashard Odomes Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.

27.1.2025 12:45 Korisliiga

Sarcevic tuhannen riiston rajapyykkiin

Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.

27.1.2025 10:46 Korisliiga

Kouvoista tuttu korikuningas Deshon Taylor loppukaudeksi Kotkaan

Alemmassa jatkosarjassa pelaava KTP-Basket on solminut sopimuksen kaudella 2022-23 Korisliigan korikuninkuuden Kouvojen riveissä voittaneen takamiehen kanssa.

25.1.2025 20:16 Korisliiga

Korihait ja Kauhajoki kolmituntisessa trillerissä – Katajan Salohallin kirous jatkuu

Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.

Näytä lisää vastaavia