Eero Saariselle Pro Urheilu -tunnustuspalkinto

1.12.2016 Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen jakoi vuosittaiset Pro Urheilu -tunnustuspalkinnot torstaina. Vuoden 2016 Pro Urheilu-tunnustuspalkinto myönnettiin kuudelle urheilijalle, joiden joukossa on pitkän linjan koripallovalmentaja Eero Saarinen.

Kuvanveistäjä Nora Tapperin suunnitteleman mitalin saivat Saarisen lisäksi paralympiauimari Eeva-Riitta Fingerroos, voimistelija Martti Mansikka, voimistelija Raimo Heinonen, voimistelija Olavi Leimuvirta ja soutaja Matti Niemi. 

Kiitospuheessaan Saarinen ilmaisi huolensa suomalaisen urheilun tilasta ja muistutti yhteistyön merkityksestä, myös päättäjien ja huippu-urheilun välillä, menestystä tavoiteltaessa.

- Urheilijoiden ympärillä toimii lajissa kuin lajissa tiimi, jossa jokaisella on tehtävä, jonka hoitaminen oikeaan aikaan oikealla tavalla määrittää lopputuloksen. Joukkuepeleissä media mielellään nostaa esiin maalin- tai korintekijät. Tämän päivän pelissä tehokkaimpia ovat joukkueet, joiden pelin avainsanoja ovat syöttöpeli sekä pelaajien ja pelivälineen liike ratkaisun aikaansaamiseksi. Patrik Laine ja Petteri Koponen ovat erinomaisia yksilöitä, mutta heidänkin ratkaisuvalmiutensa korostuu maaliin tai koriin johtavan syötön tullessa ajallaan oikeaan paikkaan. Entinen Princetonin yliopiston valmentaja Pete Carril ilmaisi asian näin: ”Syötön laatu vaikuttaa suoraan ratkaisun laatuun”.

Saarinen on tehnyt pitkän ja ansiokkaan valmentajauran koripallon parissa. Hän aloitti vuonna 1974 Karhun Poikien naisten ja A-tyttöjen joukkueessa. Pääsarjatasolla hän on valmentanut muun muassa ToPoa, Helsingin NMKY:tä, Turun NMKY:tä sekä KTP:tä. Pääsarjaotteluita Saarisella on valmentajana yli 500. 


Suomen naisten koripallomaajoukkuetta Saarinen valmensi vuodet 1975-1981. Vuosina 1984-1991 hän toimi miesten maajoukkueen päävalmentajana. 

Suomen Koripallovalmentajat ry:n ensimmäisenä puheenjohtajana Saarinen oli vuosina 1992-93. Aktiivivalmentajan uran jälkeen hän on toiminut Suomen Ammattivalmentajien toiminnanjohtajana 2009-2011.

Eero Saarinen on valittu Koripalloliitossa vuoden valmentajaksi 1992 ja 2002 ja Suomen koripallon Hall of Famen jäseneksi hänet nimettiin vuonna 2014. 

Asiat

 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

15.11.2025 10:52 Susiladies

Klara Holm toimii Ruotsin palloskriinihyökkäyksen tirehtöörinä

Susiladies kohtaa EM-karsintojen toisessa ottelussaan Ruotsin Vantaan Energia Areenalla sunnuntaina klo 17:00. Kesällä EM-kisoissa 10. sijalle sijoittuneen Ruotsin pelaamista avaa Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

14.11.2025 07:11 NBA

Jazzille kotitappio Hawksin käsittelyssä – Markkanen 40 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.

13.11.2025 23:46 Susiladies

Euroopan mestari Belgian pallonliike myrkkyä Susiladiesille EM-karsintojen avausottelussa

Kaksi edellistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia veti selkeästi pidemmän korren Susiladiesista EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa Leuvenissa. Belgian pallonliike poiki peräti 37 syöttöä, minkä myötä kotijoukkue marssi 96-72* voittoon.

13.11.2025 10:33 Susiladies

Susiladiesin kokoonpano valittu Belgiaa vastaan – Mace, Ogun, Nenonen ja Gardziella debytantteina

Susiladiesin 12 pelaajan kokoonpano Belgiaa vastaan on valittu. Debyyttinsä naisten maajoukkueessa tekevät nelikko Erika Mace, Nicole Ogun, Jessi Nenonen ja Anna Gardziella tänään klo 21:45 Suomen aikaa. Ottelu on katsottavissa Yleltä.

12.11.2025 15:42 Susiladies

Emma Meesseman ja kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia tanssii Susiladiesin kanssa

Kaksi peräkkäistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia on Susiladiesin EM-karsintaurakan ensimmäinen vastustaja torstaina. Belgian pelaaminen perustuu pitkälti kokeneeseen viisikkoon, jonka johtotähtenä on Emma Meesseman.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:13 Suomalaiset ulkomailla

Anton Mirolybov BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi

Viimeiset puolitoista vuotta HBA:ta miesten divarissa valmentanut ja mittavan kansainvälisen valmentajauran tehnyt Anton Mirolybov, 48, on kiinnitetty loppukauden kattavalla sopimuksella Viron suurseuran ja moninkertaisen mestarin BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

Näytä lisää vastaavia