Devin Thomas sisäpelaajaksi Kataja Basketiin

16.8.2023 10:03 Joensuulainen Kataja Basket on sopinut alkavasta kaudesta 29-vuotiaan amerikkalaisen Devin Thomasin kanssa. Wake Forestin yliopiston joukkueessa vuosina 2012-16 vakuuttavasti esiintyneellä 206-senttisellä korinaluspelaajalla on takanaan seitsemän ammattilaiskautta.

Thomasille on kertynyt pelikokemusta on mm. Turkin, Espanjan, Israelin, Kreikan, Argentiinan ja Venäjän pääsarjoista. Viimeiset kaksi vuotta ovat olleet erinomaiseksi levypallopelaajaksi tunnustetulle Thomasille rikkonaisia ja nyt hän on valmis hakemaan uralleen uutta alkua Suomesta.

Thomasin edellinen ehjä kausi oli 2020-21, jolloin hän edusti virolaista BC Kalev Tallinnaa. Joukkue pelasi sekä Latvian ja Viron yhteisliigaa että Venäjän kansainvälistä pääsarjaa VTB United -liigaa. Ensin mainitussa amerikkalainen kirjautti tilastot 10,2 pistettä ja 8,7 levypalloa, jälkimmäisessä vastaavasti 8,9 ja 7,4. Visiitti oli menestyksekäs, sillä Kalev voitti kokonaista kolme pokaalia: Latvian ja Viron yhteisliigan, Viron cupin ja kauden päätteeksi pudotuspeliformaatilla ratkotun Viron mestaruuden.

Syksyllä 2021 alkoivat vastoinkäymiset, joissa myös epäonnella oli oma roolinsa. Pelit Australian pääsarjassa (NBL) South East Melbourne Phoenixin riveissä jäivät kokematta pelaajan altistuttua koronavirukselle. Keväällä 2022 Thomas suuntasi Kosovoon. Lyhyt pesti sisälsi seitsemän ottelua maan pääsarjaa (7,6/9,4) ja neljä ottelua kansainvälistä Balkanin liigaa (2,8/5,8).

Viime kauden aluksi Thomas teki sopimuksen Espanjan kakkosliigaan (Forca Lleida). Ennen kuin hän ehti pakata laukkunsa postissa oli huomattavasti parempi tarjous Israelista (kakkosliigajoukkue Maccabi Haifa) ja sentteri päätti suunnata sinne. Pelilupaa odoteltiin pitkä tovi, mutta se ei saapunut määräajassa. Thomas pelasi lopulta viisi ottelua Meksikossa Ostioneros de Guaymasin 4,8 pisteen ja 3,8 levypallon keskiarvolla

– On varmaa ettei häntä nähtäisi Suomessa jos nyt elettäisiin vuotta 2021, Virtanen toteaa viitaten ennen kaikkea sentterin CV-merkintöihin Turkin, Espanjan, Israelin, Kreikan ja Argentiinan pääsarjoista. Tällä hetkellä Devin hakee itseään pelaajana. Ottelukunto on arvoitus ja koko prosessi vie varmasti oman aikansa. Meidän kanssamme hän ottaa tietoisen askeleen alaspäin, jotta voi taas nousta ylemmäs, Kataja Basketin päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi seuran tiedotteessa.

Devin Thomasin lisäksi Kataja Basketilla on pelaajasopimukset Grant Singletonin, Henri Permannon, Sebastian Lindbergin, Tuomas Hirvosen, Robin Danesin, Teemu Knihtisen ja Thomas Tumban kanssa. 

Asiat

 
29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 16:06 Korisliiga

Topias Jokela siirtyy Pyrintöön

Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.

29.4.2025 10:00 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita Ruudun 3 kuukauden lahjakortti

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

Näytä lisää vastaavia