15.8.2023 13:52 Tampereen Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen takamies-laituri David Azoren kanssa.

193-senttinen ja 24-vuotias Azore pelasi yliopistouransa Texasissa UT Arlingtonin riveissä NCAA 1D:ssa. Hän oli koko Sun Belt Conferensin paras korintekijä 19,8 pisteen tehoilla viimeisellä kaudellaan 2021-22.
Kyseisen kauden jälkeen hänet valittiin Sun Belt Conferencen ykkösjoukkueeseen sekä NABC All-District ykkösjoukkueeseen. Kaudella 2021-22 Azore oli koko NCAA:n korintekijätilastossa 20. paras pisteissä.
Syksyn 2022 hän aloitti Islannissa, Grindavikin joukkueessa pelaten siellä viisi ottelua 20,8/4,5lp tehoin. Keväällä hän siirtyi pelaamaan Uuden Seelannin liigaan, Taranaki Airsin riveihin, jossa hänen tehot olivat 15,6p/4,7lp/3,7s ottelua kohden.
Valmentajat Miikka Sopanen ja Tero Vasell ovat tyytyväisiä Azoren kanssa tehtyyyn sopimukseen.
- David on fyysinen pelaaja ajamaan korille ja tuo joukkueeseen riittävästi tehoja. Lisäksi hänellä on riittävä kaukoheittouhka. Haimme tämän tyyppistä pelaaja ja nyt ulkomaalaisnelikkomme on kasassa, seuran tiedotteessa kommentoidaan.
Azoren myötä Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Valtteri Leppäsen, Chrysostom ”Chuku” Chukwumanin, Kion Williamsin, Jordon Talleyn, Nighael Ceaserin, Sekou Syllan, Roni Ahvenjärven ja Arttu Pitkäsen kanssa. Joukkuetta valmentavat Miikka Sopanen, Tero Vasell, Santeri Liljeberg ja Erkko Ojala.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.