7.1.2025 14:50 Kaudella 2024–25 naisten Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Kuva: Ville Vuorinen
Runkosarjan ykkössijaa pitävän ja hallitsevan Suomen mestarin Torpan Poikien joulukuu oli voittoisa, kun se voitti kaikki neljä pelaamansa ottelua.
Toista kauttaan helsinkiläisjoukkueessa pelaava Carmen Tyson-Thomas on jatkanut upeaa virettään. Lokakuussa Tyson-Thomas palkittiin kuukauden pelaajana, ja nyt joulukuun osalta valinta osuu jälleen monipuoliseen Tyson-Thomasiin.
Tyson-Thomas kirjautti joulukuun otteluissa 29 pistettä, 14,5 levypalloa ja 5,5 koriin johtanutta syöttöä teholukeman ollessa kunnioitettava 35,3.
Viime kauden päätteeksi mestaruuden voittaneelle Tyson-Thomasille kulunut kausi on neljäs Suomessa. ToPon lisäksi hän on edustanut Espoo Basket Teamia ja Tapiolan Honkaa.
Marraskuussa palkinnon pokkasi Peli-Karhun Lauren Heard.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain myöhäisottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan Pyrinnön. Voitto kirjattiin helsinkiläisille 77-72.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.