6.3.2020 12:20 Mirolybov on solminut jatkosopimuksen Swans Gmundenin kanssa. 42-vuotiaan Mirolybovin alku itävaltalaisseuran penkin päässä on ollut hieno.
Anton Mirolybov siirtyi täksi kaudeksi Itävaltaan. Joukkue taistelee tiukasti runkosarjan voitosta. Kuva: Swans Gmunden
Sarjan kärkijoukkueisin povattu ryhmä on Itävallan Superliigassa jaetulla kärkipaikalla tasapisteissä Klosterneuburgin kanssa, kun runkosarjaa on pelaamatta kuusi ottelua.
- Erittäin hyvä fiilikset jatkosopimuksesta. Olen viihtynyt seurassa ja kaupungissa todella hyvin. Hommat toimivat ammattimaisesti ja pystyn keskittymään vetämään hyviä harjoituksia ja voittamaan pelejä, Mirolybov iloitsee tuoreesta jatkodiilistään.
Seurajohto on ollut tyytyväinen suomalaisvalmentajan johtamaan joukkueeseen, jonka tähtäimessä on palauttaa mestaruuspokaali kaupunkiin kevään 2010 jälkeen.
- Anton on tehnyt hienoa työtä ensimmäisestä päivästä lähtien. Hän on pystynyt kehittämään pelaajia ja ymmärtää hyvän joukkuepelin merkityksen. Olemme äärimmäisen tyytyväisiä, että hän jatkaa seurassamme seuraavat kaksi kautta, joukkueen GM Richard Poiger kommentoi.
Mirolybov on tyytyväinen jatkosopimukseen.
- Aloitimme neuvottelut kaikessa rauhassa jo vuodenvaihteessa. Tämä tuo minulle valmentajana varmuutta ja etenkin jatkuvuutta, jota olen kaivannut viime vuodet. Tässä seurassa kohtaavat ne asiat, joita haluan: motivoituneet pelaajat ja toimiva seura. Myös kaupunki on äärimmäisen hieno.
Mirolybovin apuvalmentajana on toiminut BC Nokian valmennusstaffista Itävaltaan siirtynyt Aleksi Koskinen.
- Aleksi on tehnyt tällä kaudella työstäni helppoa. Ensimmäistä kertaa minulla on ulkomailla valmentaessani suomalainen apuvalmentaja, ja yhteistyömme on toiminut todella hienosti.
- Seuraava tavoite on saada sorvattua hänelle ja pelaajille jatkosopimukset. Tahtotilani on se, että joukkue pysyisi mahdollisimman samana ensi kaudella, Mirolybov päättää.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA saivat 22 voittoa täyteen voittaen Elsa Lemmilän edustaman Ohio Staten. Teresa Seppälä oli liekeissä heittäen 46 pistettä kahteen peliin.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech nappasi hienon voiton kuudenneksi rankatusta Houstonista jatkoajan jälkeen.
Oivaan talvivireeseen yltynyt Susijengin kapteeni Sasu Salin säkitti keskiviikkoiltana viisi kolmosta ja keräsi 18 pistettä, kun hänen joukkueensa Cluj-Napoca peittosi kreikkalaisen Aris Thessalonikin vieraskentällä 74-89 (42-53). Cluj-Napoca varmisti voitollaan paikkansa Eurocupin pudotuspeleissä.
Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.
Syyskaudella Japanin kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelannut Susijengi-veteraani ja vuoden 2023 MM-kisakävijä Alex Murphy, 31, tekee paluun Japanin pääsarjaan. 206-senttisen Murphyn kaappasi riveihinsä Japanin B1-liigan keskisen lohkon toista sijaa isännöivä Alvark Tokyo.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA jatkaa valtakunnallisen rankingin ykkösenä ja voitti sunnuntaina jo 20 peräkkäisen pelinsä. Teresa Seppälä ja Peppi Lohko johdattivat Sienan kahteen voittoon viimeisen viikon aikana.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Viljami Vartiaienn säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 22 pistettä, kun Weber State voitti Sacramento Staten. Sacramento Staten Emil Skyttä ei pelannut suomalaisjoukkueiden kohtaamisessa.
Syksyllä kaksivuotisen sopimuksen Ranskan liigaa pelaavan SIG Strasbourgin kanssa solminut Susijengin takamies Edon Maxhuni, 26, siirtyy kevätkaudeksi Italian Serie A:ta pelaavan Scafatin paitaan. Viime viikkoina alavireisesti pelannut Strasbourg etsi pelaajamarkkinoilta vahvistuksia takalinjoilleen samaan aikaan, kun Serie A:n hännille jäänyt Scafati kiinnostui Maxhunin palveluksista.
Perttu Blomgren, 23, aloitti kautensa sarajevolaisessa KK Bosnassa, mutta vaihtoi vuodenvaihteessa latvialaisen Ventspilsin joukkueeseen. Maisemanvaihdos on ollut Blomgrenille toivottu piristysruiske.
Susijengin takamieslupaus Miro Little pelasi yhden kauden parhaista otteluistaan, kun Utah kohtasi sunnuntain vastaisena yönä Suomen aikaa Littlen viime kauden joukkueen Baylorin. Tampereen Pyrinnön kasvatti keräsi Utahille 12 pisteen, kahdeksan levypallon, seitsemän syötön ja kolmen pallonriiston tilastorivin. Littlen erinomaisista otteista huolimatta Baylor kuittasi voiton pistein 61-76 (31-38).