24.4.2022 23:46 Elias Valtosen Manresa varmisti pudotuspelipaikan, vaikka hävisi vieraskentällä Baskonialle. Itävallan liigassa Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen Swans Gmunden aloitti pudotuspelit voitolla.
Elias Valtonen pääsee pelaamaan Espanjan liigan pudotuspelejä. (Kuva: Ville Vuorinen)
Espanjan liigassa Manresa hävisi Baskonian vieraana 85-107 (48-47). Elias Valtoselle kertyi tilastoihin 10 pistettä, kolme levypalloa ja kaksi syöttöä. Tappiosta huolimatta Manresa varmisti paikan pudotuspeleissä. Manresa nähtiin edelliskerran pudotuspeleissä kaudella 2018-19.
Ottelutilastot
Teneriffa piti Barcelonaa ahtaalla vieraskentällä, mutta joutui lopulta taipumaan 65-69 (27-26). Sasu Salin pussitti kuusi pistettä ja kaunisteli tilastojaan kolmella levypallolla, syötöllä ja kahdella riistolla. Emir Sulejmanovicin tilastoihin kirjattiin kaksi pistettä, kaksi levypalloa ja torjunta.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Derrota en la pista del líder
— Lenovo Tenerife (@CB1939Canarias) April 24, 2022
No ha podido ser, pero lo hemos peleado hasta el último resuello.
💛🖤 #VamosCanarias #LenovoTenerife pic.twitter.com/kROngehGnb
Itävallan liigassa käynnistyivät pudotuspelit ja Aapeli Alasen edustama St. Pölten hävisi avausosassa Grazille selvästi 62-80 (31-38). Alanen heitti yhdeksän pistettä, nappasi seitsemän levypalloa ja ruokki joukkuekaveriaan kolmasti.
Ottelutilastot
Mirolybovin ja Koskisen käskyttämä Swans kävi tiukan taistelun avausvoitosta paikallisvastustaja Flyers Welsiä vastaan, mutta kairasi 90-85 (53-47)-voiton.
Ottelutilastot
Japanin B2-liigassa Fukushima Firebonds juhli viikonlopun toista voittoaan Yamagata Wyvernsista ottamalla kotivoiton numeroin 84-75 (41-40). Alex Murphy oli jälleen joukkueen johtohahmo 20 pisteen, kolmen levypallon, neljän syötön ja riiston tilastoilla. Erik Murphyn tilastoriviä koristivat viisi pistettä, kolme levypalloa ja neljä syöttöä.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.#Bリーグ 2021-22シーズン
— 福島ファイヤーボンズ【公式】 (@firebonds) April 24, 2022
第32節 4/24(日) 13:30Tipoff
vs #山形ワイヴァンズ
前半終了
福島 41-40 山形
今日もアレックスの勢い止まらず🔥後半も熱いブーストよろしくお願いします📣‼️#バスケットLIVE で生配信中📡https://t.co/nNxjMgPsJf#firebonds #アレックス・マーフィー#ONEUP pic.twitter.com/vNF33VOG5S
Tuomas ja Joonas Iisalon Bonn otti jo kymmenennen peräkkäisen voittonsa voitettuaan Göttingenin niukasti 78-76 (42-28). Bonn on sarjan kärkipaikalla.
Ottelutilastot
Topias Palmi siirtyi kesken kauden belgialaisseura Limburg Unitediin. Palmi väläytteli kauden aikana ja pääsi juhlimaan Belgian cupin voittoa, mutta kokonaisuudessaan kausi Belgiassa oli Palmille hankala.
Elias Valtonen osoitti, ettei hyppäys Saksan kakkostasolta Euroopan kovimpaan kansalliseen liigaan ole euralaislähtöiselle nuorukaiselle ponnistus eikä mikään. Sekä Valtonen että hänen seurajoukkueensa Manresa pelasivat erinomaisen kauden.
Alexander Madsen vietti menestyksekkäät, mutta vaiherikkaat kolme kautta latvialaisen VEF Riian riveissä. Seuraavaksi edessä siintää kiireinen kesä Susijengin kanssa.
Ilari Seppälä pelasi menneen kauden Romanian liigassa Pitestin joukkueessa. Seppälä nautti suurta vastuuta joukkueessa ja pelasi jälleen vahvan kauden.
Sasu Salinista tuli tällä kaudella Mestarien liigan kaksinkertainen ennätysmies, kun hän teki kaikkien aikojen ennätyksen onnistuneissa kolmen pisteen heitoissa sekä yhden kauden onnistumisissa. Salin pisteli myös henkilökohtaisia ennätyksiään uusiksi kauden aikana.
Edon Maxhuni pelasi vahvan kauden hollantilaisen Heroes Den Boschin riveissä. Maxhunin onnistuneen kauden kruununa oli Hollannin mestaruuden voittaminen.
Susijengin nuoreen kalustoon lukeutuva Lahti Basketball Junioreiden kasvatti, viime kaudella Lassi Tuovin valmentamaa SIG Strasbourgia edustanut 206-senttinen ja 21-vuotias Luukas Vaara, vaihtaa seuraa. Vaaran uusi työnantaja on Saksan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla, Pro A:ssa, pelaava Phoenix Hagen.
Belgian kansallisen liigan mestarina päättyneellä seurajoukkuekaudella palkittu Susijengin ison pään kulmakivi Mikael Jantunen, 205 cm ja 22 vuotta, jatkaa uraansa Italiassa. Wartti Basketin juniorimyllystä ponnistaneen Jantusen uusi työnantaja on Italian Serie A:n Treviso, joka on kiinnittänyt Jantusen kaksivuotisella sopimuksella.
Viimeiset kaksi kautta vahvaa jälkeä Yhdysvaltain NCAA-liigan Illinoisissa tehnyt ja Susijengissä viime kesänä debytoinut Jacob Grandison, 24, lunastaa ”koronaoptiovuotensa” ja siirtyy tulevaksi kaudeksi Duken yliopistoon.
Daniel Dolenc pelasi viime kauden Ranskan kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla Nationale Masculine 1:ssä. Ensi kaudeksi Karhubasketiin siirtyvä Dolenc piti Ranskassa vietettyä kautta kokemuksellisesti rikkaana, mutta pelillisesti vaikeana.
Edon Maxhunin ja Mikael Jantusen kaudet Belgian ja Hollannin yhteisliigassa päättyivät välieriin. Saman kohtalon koki Saksassa Tuomas ja Joonas Iisalon valmentama Bonn.
Viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Helsingin NMKY:n kasvatti ja Suomi-koriksen suurlupaus Max Besselink, 202 cm ja 20 vuotta, siirtyy kolmivuotisella sopimuksella Saksan Bundesliigaa edustavan s.Oliver Würzbürgin riveihin.
Edon Maxhuni seurasi Mikael Jantusen ja Alexander Madsenin viitoittamalla tiellä, kun hän pääsi tuulettamaan Hollannin mestaruuden kunniaksi.
Mikael Jantunen pääsi ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan juhlimaan Belgian mestaruutta, kun Oostende kaatoi Kangoroes Basket Mechelenin neljässä pelissä. Edon Maxhuni sen sijaan taistelee edelleen Hollannin mestaruudesta.
Espanjan liigassa pudotuspelit käynnistyivät tiistaina ja suomalaisista ensimmäisenä uunista ulos pääsee keskiviikkona Elias Valtonen. Sasu Salin odottaa vuoroaan torstaina.
Belgian ja Hollannin kansallisten sarjojen finaalit alkoivat tasaisissa merkeissä. Saksan ProA:ssa Daniel Janssonin ja Hussain Dassoukin valmentama Tigers Tübingen hävisi finaalisarjan kovan taistelun jälkeen.
Hollannissa ja Belgiassa alkavat viikonloppuna kansallisten liigojen finaalisarjat. Hollannissa Edon Maxhuni havittelee Heroes Den Boschin kanssa mestaruutta ja Belgiassa Mikael Jantunen hakee Oostenden kanssa pokaalia. Kansallisten sarjojen jälkeen molempien kaudet jatkuvat vielä Belgian ja Hollannin yhteisliigan pudotuspeleissä.
Alexander Madsen pääsi juhlimaan kolmatta Latvian mestaruuttaan VEF Riian kaataessa finaalisarjassa Ventspilsin. VEF Riika voitti kauden aikana myös Viron ja Latvian yhteisliigan sekä Latvian cupin.
Carl Lindbom aloitti kauden Puolassa ja päätti sen Islannissa. Lindbomin kauteen mahtui kokonaisuudessaan paljon.
Edon Maxhunin Heroes Den Bosch eteni Hollannin liigan finaaliin ja Mikael Jantusen Oostende teki saman tempun Belgiassa. Alexander Madsenin VEF Riika on sen sijaan voiton päässä Latvian mestaruudesta.