26.10.2025 17:37 Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.

Sara Puckett oli lähes pitelemätön. Kuva: Pasi Ahola / Naisten Korisliiga
Ensimmäisellä puoliajalla molemmat joukkueet onnistuivat hyökkäyksissään mukavasti. Puoliajalle mentiinkin tasatilanteessa.
Eroa ei tuntunut syntyvän myöskään toisella puoliajalla kummankaan hyväksi. ViVe oli lopussa voitossa kiinni aina Emma Ristolan kolmen pisteen heittoon asti, joka nosti kotijoukkueen tasoihin. Molemmat pääsivät vielä tämän jälkeen yrittämään korin tekoa, mutta epäonnistuivat.
Jatkoajalla ViVe esiintyi vahvasti. Joukkueen puolustus piti emännät kurissa ja jatkoaika kirjattiin heille 11-2. Sen ansiosta vieraat matkasivat Vimpeliin sarjapisteiden kanssa.
Vedon Sara Puckett oli ottelun hahmo 34 pisteellä ja 13 levypallolla. Myös Sahara Jones 21/11 ylsi tupla-tuplaan. Ristolalle kertyi lopulta 24 pistettä ja kahdeksan levypalloa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.