12.2.2024 15:05 Susijengi käynnistää tapahtumarikkaan vuotensa ensi viikolla alkavan EM-karsintaikkunan ja Serbia- ja Tanska-maaotteluiden merkeissä. EM-karsintamiehitykseen viisitoista pelaajaa kutsunut päävalmentaja Lassi Tuovi ennakoi karsinnoista äärimmäisen kovatasoisia ja pitää niitä optimaalisena avauksena uudelle susivuodelle.
Susijengi palaa kotiyleisön eteen Espoo Metro Areenalle 26. helmikuuta. Kuva: Ville Vuorinen
Liput EM-karsinta-avaukseen myynnissä nyt osoitteessa https://www.ticketmaster.fi/susijengi. Hanki liput nyt!
- Alkaahan siitä olla pian jo puoli vuotta, kun palasimme Okinawan MM-kisakentiltä. Meille on tiedossa iso vuosi kaksine EM-karsintaikkunoineen ja olympiakarsintoineen. Jokainen treeni ja maaottelu on äärimmäisen arvokas kehityksen ja koheesion kannalta, Tuovi summaa.
Susijengi pelaa helmikuussa alkavissa EM-karsinnoissa G-lohkossa yhdessä Serbian, Tanskan ja Georgian kanssa. Karsinnat pelataan kolmessa karsintaikkunassa (helmikuu 2024, marraskuu 2024, helmikuu 2025). Lohkosta syksyn 2025 EM-kisoihin etenevät tulevien EM-kisojen järjestäjämaihin lukeutuvan Suomen lisäksi kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta.
- Historia on osoittanut, että jokaisella maaottelulla on iso merkitys, Tuovi kommentoi EM-karsintalohkon alkuasetelmia.
- Lohko on tasainen, kaikki joukkueet siinä äärimmäisen laadukkaita ja kilpailu kovaa. Tiedossa on kuusi karsintaottelua motivoituneita ja hyvin toisistaan poikkeavia vastustajia vastaan. Karsinnat tarjoavat meille tilaisuuden kasvaa joukkueena ja antaa näyttöjä yksilöinä.
Helmikuun karsintaikkunaan koolle kutsuttu susilauma on miehitykseltään varsin tuttu.
Okinawan MM-kisatusinasta päävalmentaja Tuovin kutsun ovat vastaanottaneet Sasu Salin (Teneriffa, Espanja), Henri Kantonen (Mazeikiai, Liettua), Mikael Jantunen (Paris Basketball, Ranska), Elias Valtonen (Manresa, Espanja), Alexander Madsen (Andorra, Espanja), Edon Maxhuni (Le Portel, Ranska), Ilari Seppälä (Saint-Chamond, Ranska) sekä vastikään kolmen kuukauden pestin Espanjan Menorcassa päättänyt Jacob Grandison.
Helmikuun miehistöön kuuluvat myös Prahan ja Berliinin EM-kisajoukkueen heittäjä-ässä Topias Palmi (Karhu Basket), Henri Kantosen joukkuetoverina Liettuassa pelaava Daniel Dolenc (Mazeikiai, Liettua), Tigers Tübingenin peliä Saksan Bundesliigassa johtava Aatu Kivimäki, toista kauttaan Espanjassa pelaava koritykki Remu Raitanen (Caceres), Salon Vilppaan tulokassentteri Luukas Vaara, Belgian pääsarjassa vastikään ensiesiintymisensä tehnyt Max Besselink (Belfius Mons-Hainaut) sekä täysin uutena nimenä viime vuodet HBA-Märskyä miesten divarissa edustanut nuorten maajoukkuejyrä ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olavi Suutela.
- Perusmiehistö on jo useammalta vuodelta meille tuttu. Meille tulee olemaan selkeästi etua siitä, että miehistö on pelannut ja treenannut pidemmän aikaa yhdessä ja käynyt läpi niin karsintoja kuin arvokisojakin, Tuovi kuittaa.
Italian Serie A:n ja Euroliigan Virtus Bolognan valmennusjohtoon kuuluva Tuovi on tarkkaillut susimiehistön otteita pitkin kautta tarkalla silmällä ja ollut hyvillään pelaajien suoritustasosta.
- Esimerkiksi Mikael Jantunen, Edon Maxhuni ja Elias Valtonen ovat suoriutuneet tonteillaan todella hyvin omissa seurajoukkueissaan. Tervettä kilpailutilannetta takaa sekin, että myös vähemmän maaotteluminuutteja kellottaneiden pelaajien kuntokäyrä on kautta linjan nouseva.
Lassi Tuovin apuna Susijengin valmennuksessa jatkavat Hanno Möttölä, Teemu Rannikko, Jussi Hirvonen ja Kim Forsblom. Viime kesän Okinawan MM-kisajoukkueen valmentajista Sean Sheldon on helmikuun karsintaikkunan aikana Utah Jazzin matkassa NBA:ssa ja Mikko Larkas SIG Strasbourgin valmennusjohdossa Ranskan Pro A:ssa.
- Haluamme jo nyt kiittää Mikko Larkasta hänen kahdeksasta vuodestaan ja ensiluokkaisesta työpanoksestaan Susijengissä. Mikon tietotaidolla ja osaamisella varustetulle valmentajalle löytyy aina käyttöä niin suomalaisessa kuin kansainvälisessäkin koripalloperheessä, kiittelee Susijengin urheilujohtaja Henrik Dettmann.
EM-karsintojen G-lohkon ehdoton ennakkosuosikki on Susijengille viime vuosien karsinta- ja arvokisakentiltä tuttu Serbia, jolla on juoksuttaa kentälle täysi tusina Euroliiga-pelaajia mm. Partizan Belgradista ja Belgradin Punaisesta tähdestä.
- Serbian tason tietävät kaikki, jotka ovat eurooppalaista koripalloa vähänkin seuranneet. Serbialla on niin kova koripallokulttuuri ja niin paljon taitoa ja leveyttä, että on vaikea pitää yhtäkään toista joukkuetta tämän lohkon suosikkina, Tuovi arvioi.
Vuoden 2022 kisaisäntiin lukeutunut ja pitkää arvokisaputkea pelaava Georgia luottaa kokemukseen, jota miehistössä edustavat mm. vanhat tutut isot miehet Giorgi Shermadini ja Lassi Tuovin komennossa Virtus Bolognassa pelaava Tornike Shengelia.
Lohkon jokerikorttina Tuovi pitää Tanskaa, jolla on koossa yllätyskypsä ryhmä kahden Euroliiga-pelaajansa, niin ikään Tuovin alaisuudessa Bolognassa pelaavan Gabriel ”Iffe” Lundbergin ja Olimpia Milanon Shavon Shieldsin johdolla.
- Georgialla puhuu kokemus ja Tanska on todella yllätyskypsä. Tanska oli jo edellisissä EM-karsinnoissa heiton päässä tiputtaa Liettuan EM-kisoista, ja heidän kokeneimmat pelaajansa ovat parhaassa iässä. Tämä tuo lohkoon ja helmikuun kotimaaotteluumme erittäin mielenkiintoiset lähtökohdat.
Susijengin karsinnat alkavat perjantaina 23.2. vierasottelulla Belgradissa. Ikkuna huipentuu maanantai-iltana 26.2. Espoo Metro Areenalla otteluun Tanskaa vastaan.
- Lähdemme yksi harjoitus ja yksi peli kerrallaan pelaamaan susikoripalloa ja jatkamaan siitä, mihin Okinawan MM-jatkosarjassa jäätiin. Toivottavasti saamme Sudenpesään täyden kotiyleisön tuen Tanskaa vastaan.
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura 2023-24 |
4 |
Aatu KIVIMÄKI |
186 |
1997 |
Tigers Tübingen (GER) |
9 |
Sasu SALIN |
191 |
1991 |
Lenovo Tenerife (ESP) |
12 |
Luukas VAARA |
207 |
2001 |
Salon Vilpas |
14 |
Henri KANTONEN |
198 |
1997 |
M Basket Mazeikiai (LTU) |
18 |
Mikael JANTUNEN |
204 |
2000 |
Paris Basketball (FRA) |
19 |
Elias VALTONEN |
200 |
1999 |
BAXI Manresa (ESP) |
20 |
Alexander MADSEN |
208 |
1995 |
CB Andorra (ESP) |
21 |
Edon MAXHUNI |
188 |
1998 |
Le Portel (FRA) |
34 |
Jacob GRANDISON |
198 |
1998 |
free agent |
35 |
Ilari SEPPÄLÄ |
188 |
1993 |
Saint-Chamond (FRA) |
37 |
Olavi SUUTELA |
204 |
2006 |
HBA-Märsky, Helsinki |
41 |
Topias PALMI |
196 |
1994 |
Karhu Basket |
42 |
Daniel DOLENC |
205 |
1993 |
M Basket Mazeikiai (LTU) |
43 |
Max BESSELINK |
202 |
2002 |
Belfius Mons-Hainaut (BEL) |
44 |
Remu RAITANEN |
206 |
1997 |
CB Caceres (ESP) |
Valmennusjohto & staff
Päävalmentaja Lassi TUOVI
Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
Valmentaja Teemu RANNIKKO
Valmentaja Jussi HIRVONEN
Valmentaja Kim FORSBLOM
Fysioterapeutti Atso LIESMALA
Team manager Jussi LAUKKONEN
Lääkäri Aleksi KALLIONIEMI
Urheilujohtaja Henrik DETTMANN
Tiedottaja Hippo TAATILA
Joukkueenjohtaja Mika MÄKELÄ
Kun vuoden 2025 EM-kisojen käynnistymiseen on enää neljä yötä aikaa, on Tampereen EM-alkulohkoon myytyjen ennakkolippujen määrä ylittänyt 85 000 kappaleen rajan. Jo aiemmin loppuunmyydyn lauantain Susijengi-pelin lisäksi myös perjantainen Suomen peli on nyt loppuunmyyty.
Selvitettyään kuudentoista vuoden kuivan putken jälkeen tiensä EM-kisoihin on Susijengi ollut kansainvälisten arvokisojen vakiokävijä jo lähes puolitoista vuosikymmentä. Mukaan on mahtunut monta ikimuistoista hetkeä Koperin ihmeestä Bilbaon susihuumaan ja Helsingin 50-vuotiskisojen kautta Prahaan ja Berliiniin.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa vuoden 2025 EM-kotikisajoukkueeseen. Kisojen alkulohkot käynnistyvät keskiviikkona 27.8. Tampereella, Riiassa (Latvia), Limassolissa (Kypros) ja Katowicessa (Puola).
Susijengin EM-alkulohkovastustajiksi Tampereelle saapuvat Liettua ja Ruotsi joutuivat tyytymään niukkoihin tappioihin kotikentällään. Liettuan voittoputki katkesi Turkin käsittelyssä 81–84 ja Ruotsi taipui Virolle kiihkeiden loppuminuuttien jälkeen 87–88.
Susijengin EM-kotikisakesän kolme ensimmäistä ottelua ovat nostaneet pintaan kysymyksen siitä, miten joukkue onnistuu, jos Lauri Markkanen ei tee 40 pistettä. Torstain EM-karsintakenraalissa Markkanen sai nautiskellen katsoa, miten Olli Nkamhoua, Elias Valtonen, Jacob Grandison ja Miikka Muurinen villitsivät Espoo Metro Areenan 5017-päistä yleisöä.
Susifaneille koittaa torstai-iltana kauan odotettu hetki, kun Suomi-koriksen suurlupaus Miikka Muurinen, 18, juoksee ensimmäistä kertaa tänä kesänä kentälle Susijengin pelipaita yllään. EM-kotikisakesää Valencian olympiakarsinnoista asti odottanut ja taas yhden vuoden Yhdysvalloissa korkoa kasvanut Muurinen uhkuu pelihaluja ottelupäivän aamuna.
Susijengin pelikauden 2025-26 aikana pelattavan MM-karsintalohkon viimeinenkin joukkue selvisi myöhään keskiviikkoiltana, kun Unkari taipui Pohjois-Makedoniaa vastaan 82-75 ja leimasi pääsylippunsa G-lohkoon Susijengin, Ranskan ja Belgian seuraksi.
Susijengi lähtee torstaina Espoo Metro Areenalla pelattavaan EM-kenraaliharjoitukseensa Puolaa vastaan neljäntoista miehen kokoonpanolla. Susijengin kokoonpanossa on ensimmäistä kertaa tänä kesänä mukana 211-senttinen ja 18-vuotias Miikka Muurinen.
EM-kotikisakesänsä kolmella voitolla käynnistänyt Susijengi saa torstain EM-kenraalissaan Espoo Metro Areenalla vastaansa toistamiseen kesän 2022 EM-mitalipeleihin edenneen Puolan. Puola menetti heti EM-leirityksensä alkajaisiksi NBA-miehensä Jeremy Sochanin, mutta vahvisti rivejään tuoreeltaan Puolan passin saaneella pistetykki Jordan Loydilla.
Torstaina Espoo Metro Areenan EM-kenraaliharjoitukseen saapuva Puola on ollut Susijengille viimeisen runsaan vuosikymmenen aikana mieluinen vastus. Tällä vuosituhannella pelaamastaan kahdeksasta keskinäisestä ottelusta Puolaa vastaan Susijengi on voittanut kuusi – mukaan lukien ikimuistoiset voitot mm. Helsingissä, Prahassa ja Valenciassa.