Susijengin EM-karsinta-avaukseen kuukausi, Serbia-otteluun myyty jo 5400 lippua

21.1.2020 15:35 Susijengi aloittaa karsinnat vuoden 2021 EM-kisoihin kotiottelulla hallitsevaa EM-hopeamitalisti Serbiaa vastaan 20.2. Liput hupenevat ottelun lähestyessä.

Espoon Metro Areena täyttyy kovaa vauhtia, kun Susijengi kohtaa EM-karsinta-avauksessa Serbian. Kuva: Ville Vuorinen/Susijengi

Susijengi saa kannattajistaan tärkeän tuen EM-avaukseen Espoon Metro Areenalle. Torstaina 20.2. pelattavaan Serbia-otteluun on myyty jo 5400 lippua. 

Lipunmyyntiin vapautui tiistaina lisää lippuja sääntömääräisistä kiintiöistä.

Viime vuonna päättyneissä MM-karsintaotteluissa Susijengi sai nauttia kotiyleisön tuesta, kun Susijengin neljästä viimeisestä MM-karsintaottelusta kolme oli loppuunmyytyjä.

– On mahtavaa, että Susijengi saa karsinta-avaukseen jälleen elintärkeän 6. pelaajan tuen Katsomolippuja on vielä myynnissä vajaa tuhat. Jos vanhat ennusmerkit pitävät paikkaansa, halli on taas täynnä ja fiilis katossa, kiittelee Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara.

EM-karsintaottelussa Espoo Metro Areenan myynnissä oleva kapasiteetti on noin 7000 katsojaa sisältäen noin tuhat aitiopaikkaa. MM-karsintaottelussa 2019 Ranskaa vastaan Susijengin otteita seurasi Espoossa 7009 katsojaa.

Susijengin ja Serbian lisäksi samassa E-karsintalohkossa pelaavat Georgia ja Sveitsi. EM-kisat pelataan elokuussa 2021. Kisojen alkulohkoja isännöivät Köln (Saksa), Milano (Italia), Praha (Tshekki) ja Tbilisi (Georgia).

Lipunmyynti >

 

Nauti ottelusta illallispöydästä

Serbia-otteluun on saatavilla vielä kourallinen VIP-pöytiä, joissa pöytäseurue pääsee seuraamaan Susijengin otteita erinomaisilta paikoilta ja nauttimaan samalla kolmen ruokalajin illallisen.

Kolmen ruokalajin illallisen ja ottelulippujen lisäksi VIP-pakettiin sisältyy oma sisäänkäynti halliin, VIP-palvelut sekä ottelulahja. VIP-paketin hinta on 130e/hlö.

Lisätiedot ja myynti:
Jussi Laurila, yhteyspäällikkö, Koripalloliitto
+358 400 468 202, jussi.laurila@basket.fi

 

 

 
1.12.2025 09:07 Susijengi

Edon Maxhuni maajoukkueuransa ensimmäisestä Ranska-kohtaamisesta: ”Tullaan nälkäisinä peliin”

Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.

30.11.2025 19:10 Susijengi

Susijengin ja Ranskan kokoonpanot vahvistettu maanantain otteluun

Susijengi ja Ranska ovat vahvistaneet miehistönsä maanantaina Espoossa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Susijengi lähtee Ranskaa vastaan samalla kokoonpanolla kuin perjantaina Unkaria vastaan, kun taas Ranska on tehnyt tusinaansa tilaa Euroliiga-miehille Matthew Strazelille ja Bodian Massalle.

30.11.2025 10:43 Susijengi

Fyysinen, kollektiivinen Ranska Susijengin kimppuun avainpelaajilla vahvistuneena

Susijengin vieraaksi loppuunmyydylle Espoo Metro Areenalle saapuu maanantai-iltana hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska, joka aloitti MM-karsintaurakkansa vakuuttavalla voitolla Belgiasta. Fyysiseksi ja kollektiiviseksi luonnehdittu Ranska vahvistuu maanantaiksi vielä kahdella Euroliiga-tason runkopelaajalla, Matthew Strazelilla ja Bodian Massalla.

29.11.2025 11:31 Susijengi

Susijengillä ja Ranskalla takanaan koko joukko klassikko-otteluita

Susijengillä ja maanantaina Espoo Metro Areenalla pelattavassa MM-karsintaottelussa vastaan asettuvalla olympiahopeamitalisti Ranskalla on takanaan kiihkeä ja värikäs lähihistoria keskinäisistä arvokisa- ja karsintaotteluista. Suomalainen koripalloyleisö sai etenkin 2010-luvulla nautiskella koko joukon ikimuistoisia Suomi-Ranska-klassikoita.

29.11.2025 07:36 NBA

Jazz katkaisi tappioputkensa Kingsiä vastaan – Markkanen 28 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.

28.11.2025 22:26 Susijengi

Unkari kasvatti kotivoittoputkeaan Susijengin kustannuksella MM-karsinta-avauksessa

Susijengi paisutti Unkarin kotivoittoputken neljän ottelun mittaiseksi kaatumalla perjantai-illan MM-karsinta-avauksessa Szombathelyssa 89–82 (60–39). Ottelun alkupuoliskolla aneemisesti esiintynyt ja 26 pisteen taakse jäänyt Susijengi kaivautui vielä voittokamppailuun mukaan, mutta Unkarin pelikuri riitti avausvoittoon.

28.11.2025 10:10 Susijengi

Unkarin konkari Ilari Seppälä illan vastustajasta: ”Taitavia takamiehiä ja fyysisiä roolipelaajia”

Tänään perjantaina MM-karsintaurakkansa aloittavasta Susijengistä ylivoimaisesti eniten kokemusta illan vastustajasta on toista kauttaan Unkarin pääsarjaa pelaavalla Ilari Seppälällä. Unkarissa kovia teholukemia taiteileva Seppälä kertoo vakuuttuneensa paikallisten pelaajien taitotasosta ja pelikovuudesta.

27.11.2025 18:45 Susijengi

Susijengi ja Unkari vahvistivat kokoonpanonsa perjantain otteluun

Karsinnat kohti Qatarin vuoden 2027 MM-kisoja aloittavat Susijengi ja Unkari ovat nimenneet miehistönsä perjantai-illan karsintaotteluun Unkarin Szombathelyssa. Maajoukkueuransa ensimmäiset arvokisakarsintaottelut pelaavat perjantaina Susijengistä Miikka Muurinen ja Mustapha Amzil.

27.11.2025 11:05 Susijengi

Palloskriinejä jauhava Unkari hakee kotiyleisöstään voimaa

Susijengin karsinnat kohti Qatarin MM-kisoja käynnistyvät perjantaina vierasottelulla kotivoittoputkessa porskuttavaa Unkaria vastaan. Vaikkei Unkari kuulukaan eurokoriksen perinteisiin suurmaihin, varoittaa Teemu Rannikko perjantain kotijoukkueen koosta, taidosta, kollektiivisesta osaamisesta ja kiihkeästä kotiyleisöstä.

26.11.2025 11:36 Susijengi

Elias Valtonen EM-kisamenestyksen jälkeen: ”Katseet on käännetty eteenpäin”

Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.

Näytä lisää vastaavia