9.7.2024 15:13 Peli-Karhut ei joudu EuroCupin karsintavaiheeseen, vaan joukkue etenee suoraan kovatasoisen liigan lohkovaiheeseen.

Peli-Karhut ja Roosa Kosonen pääsevät ottamaan mittaa kovista eurooppalaisjoukkueista. Kuva: Ville Vuorinen
Peli-Karhut on tulevalla kaudella ainoa pohjoismaalainen joukkue naisten EuroCupissa. Lohkovaiheeseen myönnettiin 43 suoraa paikkaa. Lisäksi kymmenen joukkuetta saa mahdollisuuden lunastaa paikan karsintojen kautta.
– Mahtava uutinen Peli-Karhuille ja kovassa nosteessa olevalle suomalaiselle naiskorikselle. Tämä on hieno mahdollisuus pelaajillemme päästä pelaamaan kansainvälisiä pelejä. Lisäksi iso haaste hienolle organisaatiollemme, hehkuttaa Peli-Karhujen päävalmentaja Roope Mäkelä.
– Emme lähde vain osallistumaan, vaan myös voittamaan pelejä. Tätä silmällä pitäen tulemme tekemään lisää mukavia pelaajajulkistuksia lähipäivinä, Mäkelä jatkaa.
Joukkueenjohtaja Joona Etula myöntää, että suora paikka lohkovaiheessa tuli seuralle yllätyksenä.
– Olimme hieman ehkä asennoituneet etukäteen siihen, että lähdemme EuroCup-matkaa tekemään karsintojen kautta. Mutta toisin kävi. Tämä on todella iso uutinen ja asia meidän seurallemme ja joukkueellemme. Emme olisi uskoneet, että olemme suoraan lohkossa. Ensi viikolla on lohkoarvonnat Saksassa ja silloin saamme tietää lisää siitä, ketkä ovat vastuksiamme. Tämä tietää paljon töitä organisaatiossa, mutta tähän olemme valmistuneet myös jo etukäteen.
Lue EuroCupin tiedote aiheesta.

Kotkan Peli-Karhut teki huiman tempun, kun se kaatoi vieraskentällä belgialaisen Castors Brainen 64–65 (34-25). Voitto oli suomalaisittain historiallinen, koska se oli nykymuotoisen EuroCupin ensimmäinen suomalaisjoukkueelle.
Ensimmäistä kertaa EuroCupissa esiintynyt kotkalaisjoukkue taisteli päätösneljännekselle asti voitosta, mutta joutui lopulta taipumaan romanialaiselle CSM Constantalle 85–95 (38–47).
Peli-Karhujen urakka Euroopan toiseksi korkeimmassa kansainvälisessä naisten koripallosarjassa käynnistyy keskiviikkona 9.10. klo 18:30. Ensimmäisessä ottelussa vastaan asettuu romanialainen CSM Constanta.
Peli-Karhujen urakka Euroopan toiseksi korkeimmassa kansainvälisessä koripallosarjassa käynnistyy ensi keskiviikkona 9.10. Ensimmäisessä ottelussa vastaan asettuu romanialainen CSM Constanta. PeKan kaikki kotiottelut EuroCupissa ovat nähtävissä suorina lähetyksinä Yle Areenassa.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.
Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.