Mikko Larkas Limoges CSP:n päävalmentajaksi

28.1.2025 13:00 Susijengin valmennuksesta viime vuosilta tuttu Mikko Larkas on nimitetty Limoges CSP:n päävalmentajaksi Jean-Marc Duprazin erottamisen jälkeen.

Kuva: Ville Vuorinen

Limoges CSP on Ranskan pääsarjassa pelaava perinteikäs seura. Tätä nimitystä ennen Larkas toimi saman seuran apuvalmentajana ja nyt alkanut pesti on ensimmäinen päävalmentajana Ranskan liigassa. Viime vuonna Larkas toimi samaisessa sarjassa Strasbourgin apuvalmentajana.

CSP Limoges on historiansa aikana voittanut Ranskan mestaruuden yksitoista kertaa ja Euroliigan mestaruudenkin kertaalleen. Viime kaudella joukkue päätyi Ranskan liigassa kymmenenneksi. Parhaillaan joukkue on 16 joukkueen sarjassa 14. sijalla.

Larkas toimi Espoo Teamin päävalmentajana Naisten Korisliigassa 2009–12 ja komensi ryhmänsä vuoden 2011 Suomen cupin mestaruuteen. Espoosta Larkas siirtyi Helsinkiin, missä hän työskenteli Helsinki Seagullsin päävalmentajana 2013–19. Seagulls nousi Larkaksen komennossa Divari A:sta Korisliigaan ja haki SM-pronssia 2018 ja 2019. Vuodet 2019–23 Larkas työskenteli vantaalaisen PuHu Juniorien urheilutoimenjohtajana.

Larkas kuului Susijengin valmennusjohtoon kesästä 2016 kesään 2023 ja valmensi joukkuetta kaksissa EM-kisoissa (2017, 2022) ja yksissä MM-kisoissa (2023). Lisäksi Larkas on luotsannut vuosien aikana lukuisia Suomen juniorimaajoukkueita.

 
5.3.2025 07:14 Susijengi

Salin ja Cluj-Napoca Eurocupin puolivälieriin

Susikapteeni Sasu Salin urakoi tiistaina kaksi jatkoaikaa joukkueineen, kun Cluj-Napoca nujersi vieraskentällä Liettuassa Vilnius Wolvesin pistein 99–100 (48–39, 81–81, 90–90) Eurocupin neljännesvälieräottelussa. Voitollaan Cluj-Napoca eteni Eurocupin kahdeksan parhaan joukkoon ja kohtaa puolivälierässä Valencian.

3.3.2025 20:06 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsen Treviso porskuttaa voittoputkessa - Roosa Lehtorannasta Saksan cupin mestari

Anniina Äijäsen Treviso on vahvassa myötätuulessa Italian Serie A2:ssa, kun joukkue liitää tällä hetkellä kahdeksan ottelun voittoputkessa. Roosa Lehtoranta pääsi puolestaan juhlimaan Saksan cupin voittoa.

3.3.2025 19:52 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni räväytti Italiassa

Edon Maxhuni oli loistavassa iskussa Italian liigassa heittäessään 25 pistettä. Topias Palmi puolestaan debytoi uudessa seurassaan.

1.3.2025 15:59 Susijengi

Jacob Grandison loppukaudeksi PAOK Salonikiin

Helmikuun EM-karsintaikkunassa pitkän kuntoutuksen jälkeen kentille palannut Susijengi-laituri Jacob Grandison, 26, on allekirjoittanut loppukautta koskevan sopimuksen Kreikan historiallisimpiin seuroihin lukeutuvan PAOK Salonikin kanssa. PAOK tähtää Kreikan liigassa pudotuspelipaikkaan ja käynnistää FIBA Europe Cupin puolivälierät ensi keskiviikkona.

28.2.2025 14:20 NCAA

Aarnisalo 8 pistettä ja 6 syöttöä penkiltä – konferenssien lopputurnaukset käynnistymässä

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa eletään mielenkiintoisia hetkiä, kun ensi viikolla käynnistyy jo konferenssien lopputurnaukset. Elina Aarnisalolla ja UCLA:lla on vahva kiinnitys Big Ten -konferenssin piikkipaikkaan.

28.2.2025 09:49 Susijengi

Jantusen Paris Basketball voittoon Euroliigan suomalaismittelössä

Euroliiga palasi viikon pituiselta EM-karsintatauolta torstai-iltana. Mikael Jantusen Paris Basketball esiintyi terävästi heti tauon jälkeen peittoamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin kotikentällään 8177 katsojan edessä 93–88 (47–38).

27.2.2025 13:26 NCAA

Vartiainen 24 pistettä Big Sky -konferenssin suomalaiskohtaamisessa – Skyttä vei pidemmän korren 14 pisteellä ja voitolla

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa nähtiin viimeisen viikon aikana suomalaiskohtaaminen, kun Big Sky -konferenssin ottelussa Emil Skyttä ja Sacramento State voitti Viljami Vartiaisen edustaman Weber Staten.

27.2.2025 10:20 Susijengi

Sasu Salin upotti kymmenen kolmosta Romaniassa

Susijengin helmikuun EM-karsintaikkunassa hyvässä heitossa ollut susikapteeni Sasu Salin pisti tuulemaan palattuaan Romanian liigakentille. Keskiviikkoiltana Salin upotti kymmenen kolmen pisteen koria ja keräsi 32 pistettä, kun Cluj-Napoca myllytti Steauaa pääkaupunki Bukarestissa pistein 90-116 (50-59).

26.2.2025 13:00 Suomalaiset ulkomailla

Petteri Koposella opettavainen debyyttikausi päävalmentajana – ”Ehdottomasti positiivinen kokemus”

Petteri Koponen, 36, otti ensimmäisen todellisen loikan valmennustöihin tällä kaudella, kun hän toimi Australian NBL:ssä pelaavan New Zealand Breakersin päävalmentajana. Kyseessä oli Koposen ensimmäinen päävalmentajapesti ammattilaisjoukkueen peräsimessä.

24.2.2025 12:15 Susijengi

Aatu Kivimäki: ”Pistetään pallo ja pelaajat liikkeelle”

Karkkilan koripallokaupungista ponnistavan Aatu Kivimäen, 27, edellisestä miesten maaottelusta on ehtinyt vierähtää vuosi, ja silloinkin vastassa oli Tanska. Kuluneen vuoden aikana Saksan Bundesliigan Tübingenista Slovakian mestari Patrioti Leviceen siirtynyt Kivimäki luottaa siihen, että samat reseptit, joilla Tanska peitottiin vuosi sitten Espoo Metro Areenalla, pätevät myös tänä iltana Kööpenhaminassa.

Näytä lisää vastaavia