Mikael Jantunen yllätti kaikki: 16 tuntia mestaruuden ratkeamisen jälkeen yllätysvierailu omalle korisleirille yli 2000 kilometrin päähän

26.6.2025 11:55 4Stars Basketball Camp -koripalloleirin nuoret ja muut vetäjät Kisakalliossa kokivat leirin päätöspäivänä ikimuistoisen yllätyksen, kun tiistaina Ranskan mestaruutta juhlinut Mikael Jantunen ilmestyi kaikkien yllätykseksi leirin päätöspäivälle keskiviikkona.

Anton Mirolybov ja Mikael Jantunen. Kuvat: Nora Maxhuni

Mikael Jantusen edustama Paris Basketball kaatoi Ranskan liigan viidennessä ja ratkaisevassa finaalissa AS Monacon myöhään tiistai-iltana lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.

- Mestaruus tuli kieltämättä vaikeamman kautta, Jantunen viittaa finaalisarjaan, jossa pariisilaiset menivät alkuun 2–0-johtoon.

Mestaruusjuhlat ja Pariisin muotiviikko jäi Jantuselta kuitenkin lyhyeksi. Pakatut laukut odottivat pelin jälkeen Jantusta.

- Meillä oli joukkueessa muutama pelaaja minun lisäksi, jolla oli tärkeitä menoja keskiviikkona. Mestaruutta juhlittiin aamuun asti ja siitä kohti lentokenttää ja Suomea, Jantunen naureskelee.

Lentokentällä häntä odotti kyyti suoraan Kisakallioon. Leirin rehtori Anton Mirolybov oli ainoa, joka tiesi Jantusen suunnitelmista.

- Kyllähän tämä vuorokausi kertoo paljon Mikael Jantusesta ihmisenä. Oli hienoa päästä seuraamaan kaikkien ilmeiltä, kun Micke odotti heitä yllätykseksi auditoriossa, Mirolybov hehkuttaa.

Jantuselle itselleen pääsy leirille oli tärkeä. Tuoreen Ranskan mestarin vierailu oli mieluisa yllätys yli 100-päiselle leirijoukolle.

- Olen itse nuorena käynyt korisleirillä ja muistan, kuinka paljon se minulle merkitsi, että pääsin tapaamaan omia esikuvia sinne. Oli alusta asti selvää, että haluan olla mukana, vaikka se vaatisi yöunien jättämistä väliin, Jantunen päättää.

Jantusen nimmarit olivat haluttuja leirin päätöspäivänä.
Jantusen nimmarit olivat haluttuja leirin päätöspäivänä.
 
1.12.2025 09:07 Susijengi

Edon Maxhuni maajoukkueuransa ensimmäisestä Ranska-kohtaamisesta: ”Tullaan nälkäisinä peliin”

Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.

30.11.2025 19:10 Susijengi

Susijengin ja Ranskan kokoonpanot vahvistettu maanantain otteluun

Susijengi ja Ranska ovat vahvistaneet miehistönsä maanantaina Espoossa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Susijengi lähtee Ranskaa vastaan samalla kokoonpanolla kuin perjantaina Unkaria vastaan, kun taas Ranska on tehnyt tusinaansa tilaa Euroliiga-miehille Matthew Strazelille ja Bodian Massalle.

30.11.2025 10:43 Susijengi

Fyysinen, kollektiivinen Ranska Susijengin kimppuun avainpelaajilla vahvistuneena

Susijengin vieraaksi loppuunmyydylle Espoo Metro Areenalle saapuu maanantai-iltana hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska, joka aloitti MM-karsintaurakkansa vakuuttavalla voitolla Belgiasta. Fyysiseksi ja kollektiiviseksi luonnehdittu Ranska vahvistuu maanantaiksi vielä kahdella Euroliiga-tason runkopelaajalla, Matthew Strazelilla ja Bodian Massalla.

29.11.2025 11:31 Susijengi

Susijengillä ja Ranskalla takanaan koko joukko klassikko-otteluita

Susijengillä ja maanantaina Espoo Metro Areenalla pelattavassa MM-karsintaottelussa vastaan asettuvalla olympiahopeamitalisti Ranskalla on takanaan kiihkeä ja värikäs lähihistoria keskinäisistä arvokisa- ja karsintaotteluista. Suomalainen koripalloyleisö sai etenkin 2010-luvulla nautiskella koko joukon ikimuistoisia Suomi-Ranska-klassikoita.

29.11.2025 07:36 NBA

Jazz katkaisi tappioputkensa Kingsiä vastaan – Markkanen 28 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.

28.11.2025 22:26 Susijengi

Unkari kasvatti kotivoittoputkeaan Susijengin kustannuksella MM-karsinta-avauksessa

Susijengi paisutti Unkarin kotivoittoputken neljän ottelun mittaiseksi kaatumalla perjantai-illan MM-karsinta-avauksessa Szombathelyssa 89–82 (60–39). Ottelun alkupuoliskolla aneemisesti esiintynyt ja 26 pisteen taakse jäänyt Susijengi kaivautui vielä voittokamppailuun mukaan, mutta Unkarin pelikuri riitti avausvoittoon.

28.11.2025 10:10 Susijengi

Unkarin konkari Ilari Seppälä illan vastustajasta: ”Taitavia takamiehiä ja fyysisiä roolipelaajia”

Tänään perjantaina MM-karsintaurakkansa aloittavasta Susijengistä ylivoimaisesti eniten kokemusta illan vastustajasta on toista kauttaan Unkarin pääsarjaa pelaavalla Ilari Seppälällä. Unkarissa kovia teholukemia taiteileva Seppälä kertoo vakuuttuneensa paikallisten pelaajien taitotasosta ja pelikovuudesta.

27.11.2025 18:45 Susijengi

Susijengi ja Unkari vahvistivat kokoonpanonsa perjantain otteluun

Karsinnat kohti Qatarin vuoden 2027 MM-kisoja aloittavat Susijengi ja Unkari ovat nimenneet miehistönsä perjantai-illan karsintaotteluun Unkarin Szombathelyssa. Maajoukkueuransa ensimmäiset arvokisakarsintaottelut pelaavat perjantaina Susijengistä Miikka Muurinen ja Mustapha Amzil.

27.11.2025 11:05 Susijengi

Palloskriinejä jauhava Unkari hakee kotiyleisöstään voimaa

Susijengin karsinnat kohti Qatarin MM-kisoja käynnistyvät perjantaina vierasottelulla kotivoittoputkessa porskuttavaa Unkaria vastaan. Vaikkei Unkari kuulukaan eurokoriksen perinteisiin suurmaihin, varoittaa Teemu Rannikko perjantain kotijoukkueen koosta, taidosta, kollektiivisesta osaamisesta ja kiihkeästä kotiyleisöstä.

26.11.2025 11:36 Susijengi

Elias Valtonen EM-kisamenestyksen jälkeen: ”Katseet on käännetty eteenpäin”

Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.

Näytä lisää vastaavia