Liettuan NBA-jätit löivät alkutahdit – kotijoukkueen sokkialku liikaa Susijengille

10.8.2022 23:02 Susijengi jatkoi Liettuan vieraana valmistautumistaan kohti MM-jatkokarsintoja ja EM-kisoja. Liki 4600-päinen kotiyleisö sai nauttia kotijoukkueen hurjasta alusta NBA-jättiensä johdolla, jotka siivittivät Liettuan voittoon Kaunasin Žalgirio Arenalla pelatussa maaottelussa lukemin 76–61 (43–29).

Alexander Madsen oli kentän pisteykkönen, kun Liettua kukisti Suomen Kaunasissa pelatussa maaottelussa. Kuva: Ville Vuorinen

Kotiyleisö sai ottelun alussa heti sitä, mitä se oli saapunut katsomaan Kaunasin keskiviikkoiltaan. Liettuan NBA-tähdet Domantas Sabonis ja Jonas Valanciunas ottivat molempien korien läheisyydet tiukasti isoihin näppeihinsä, kun kotijoukkue myllytti kaksikon johdolla Susijengiä etenkin hyökkäyskorin välittömässä läheisyydessä.

Avauskympin 28–13 vieneet isännät pelasivat palloa sisään hyökkäys toisensa perään, eikä Susijengi saanut tilkittyä omaa korin läheisyyttään.

- Liettua teki niitä asioita, joita odotettiinkin. He pelasivat palloa paljon sisälle ja meillä kesti liian kauan, että saatiin sumputettua ja vaikeutettua heidän sisäpeliään pois, joukkueen kapteeni Shawn Huff kommentoi.

Mitä pidemmälle ottelu eteni, sitä paremmin Suomi pääsi mukaan kamppailuun. Alussa loistaneet Sabonis ja Valanciunas eivät päässeet mellastamaan hyökkäyskorilla, ja samaan aikaan Susijengin hyökkäyksessä paluun parketille tehnyt Alexander Madsen (16 pistettä) osui niin läheltä kuin kaukaa, pääsivät vieraat yhä paremmin mukaan.

Susijengi pääsi muutamaan kertaan iskuetäisyydelle, mutta kotijoukkue pystyi tylsyttämään vieraiden kirit vahvan joukkuepuolustuksen turvin. Kotivoitto kirjattiin lopulta lukemin 76–61.

- Puolustimme selkeästi paremmin, mitä pidemmälle ottelu eteni. Menetimme tänään pallon 20 kertaa, joka on liikaa Liettuan tasoista vastustajaa vastaan. Tänään meillä puuttui viimeinen terävyys omassa tekemisessämme, Teemu Rannikko Suomen valmennuksesta summasi ottelun jälkeen.

- Meille tuli tänään paljon pakottamattomia virheitä, ja pallosta on yksinkertaisesti pidettävä parempaa huolta. Meillä oli tänään vapaita heittoja ja ne pitää jatkossa pistää sisään. Tämä oli tärkeää valmistautumista, kun saamme pelata kovia vastustajia vastaan ennen MM-jatkokarsintoja ja EM-kisoja, Huff päätti.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Madsen palasi parketille vauhdilla, Maxhunilta kovia suorituksia

Tappiosta huolimatta ilonaiheitakin nähtiin. Viime viikon Belgia-otteluista sivussa ollut Alexander Madsen rokotti kotijoukkuetta aluksi kahdesti kolmen pisteen viivan takaa ja sen jälkeen lähempää koria. Madsen oli 16 pisteellään kentän paras pistemies.

- Oli hienoa saada ”Mädi” takaisin ja hän näytti, millä tasolla hän pystyy pelaamaan. Tänään minuutit jäivät virhevaikeuksien takia pieniksi. Edon Maxhuni nosti paljon tasoaan viime peleistä, joten lopputuloksen takaa löytyy myös ilosia asioita, Rannikko veisteli.

Edon Maxhuni oli Susijengin kantavia voimia keskiviikkona. Kuva: Ville Vuorinen
Edon Maxhuni oli Susijengin kantavia voimia keskiviikkona. Kuva: Ville Vuorinen

Maxhuni viimeisteli ottelussa 15 pistettä osuen kolmesti kaaren takaa. Madsenin ja Maxhunin lisäksi kaksinumeroisille ylsi 14 pistettä taistellut Olivier Nkamhoua, joka raatoi myös oman korin alla hurjasti Liettuan NBA-jättejä vastaan.

Liettuan pisteet jakaantuivat äärimmäisen tasaisesti: Sabonis oli 10 pisteellään joukkueensa paras pistemies, mutta peräti 10 pelaajaa tekivät vähintään viisi pistettä.

Liettua – Susijengi 76-61 (28-13, 15-16, 20-13, 13-19), miesten maaottelu, Kaunas

Liettua: Domantas Sabonis 10/6/3 syöttöä, Marius Grigonis 9/4, Jonas Valanciunas 8/6

Susijengi: Alexander Madsen 16/3, Edon Maxhuni 15/1/4 syöttöä, Olivier Nkamhoua 14/3, Petteri Koponen 8/2/3 syöttöä, Ilari Seppälä 3/1, Elias Valtonen 2/2, Remu Raitanen 2/4, Topias Palmi 1/3, Shawn Huff 0/2, Henri Kantonen 0/1/3 riistoa, Perttu Blomgren 0/2

Joukkueet kohtaavat seuraavan kerran toisensa torstaina Vilnassa. Ottelu alkaa Suomen aikaa klo 19.30 ja se on katsottavissa suorana Jimiltä sekä Ruudusta.

 
23.2.2025 15:19 Susijengi

Huippuluokan korintekijäkaksikko ja revanssimieli – Tanskassa riittää pureskeltavaa Susijengille

Tanska menetti mahdollisuutensa EM-kisapaikkaan perjantaina kärsittyään täpärän tappion Georgialle. Helppoa iltapuhdetta Susijengille ei maanantai-iltana ole kuitenkaan luvassa. Susijengin valmentaja Teemu Rannikko nostaa ratkaiseviin asemiin Iffe Lundbergin ja Shavon Shieldsin korintekovalmiuden sekä Tanskan halun päättää karsinnat voittoon vuosi sitten Espoossa kärsimänsä tappio tuoreessa muistissaan.

22.2.2025 12:46 Susijengi

Elias Valtonen: ”Vielä tähdätään siihen yhteen ehjään 40-minuuttiseen”

Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.

22.2.2025 10:56 EM-kotikisat 2025

EM-kotikisojen Day Pass -paketteja myyntiin osana majoituspakettia

Susijengin EM-kotikisoihin Tampereelle on saatavilla jälleen uusi majoitus- ja lippupaketti. Elämys Groupin ja Koripalloliiton tampere.basket.fi -sivustolta on hankittavissa nyt Day Pass -lippupaketteja osana majoituspakettia.

21.2.2025 21:48 Susijengi

Lähellä, mutta niin kaukana – Serbia karkasi Susijengin leuoista loppuhetkillä

Espoo Metro Areenan loppuunmyyty 6146 hengen kotikatsomo oli lähellä todistaa ensimmäistä suomalaisvoittoa Serbiaa vastaan sitten kesän 2008. Peli-iloa uhkunut Edon Maxhuni syttyi liekkeihin päätösjaksolla ja johti omansa kahdeksan pisteen takaa johtoon, mutta Aleksa Avramovicin ja Filip Petrusevin johtama Serbia jatkoi voittoputkeaan 95-105 (57-51) -vierasvoitolla.

21.2.2025 17:11 Susijengi

Susijengin Serbia-ottelu suorana Jimillä klo 18.30

Susijengi pelaa perjantaina EM-karsintojen viimeisen kotiottelun, kun se saa vastaansa MM-kakkosen Serbian. Ottelu on katsottavissa Jimiltä ja Ruutu-palvelusta.

21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

20.2.2025 21:23 Susijengi

Susijengi ja Serbia vahvistivat kokoonpanonsa perjantain otteluun, Aalto tekee maaotteludebyyttinsä

Susijengi ja Serbia ovat nimenneet kahdentoista miehen kokoonpanonsa perjantai-illan EM-karsintaotteluun Espoo Metro Areenalla. Uudenkaupungin Korihaita Korisliigassa edustava Mikael Aalto, 30, tekee maaotteludebyyttinsä ja Salon Vilppaan sensaatio Samu Adler, 17, pelaa ensimmäisen miesten kotimaaottelunsa.

20.2.2025 15:00 Susijengi

Euroopan rankingin kärkijoukkue Serbia Susijengin koetinkivenä perjantaina

FIBA:n tuoreessa maailmanrankingissa Euroopan kärkeen sijoitettu, hallitseva MM-hopea- ja olympiapronssimitalisti Serbia on Susijengille tuttuakin tutumpi vastustaja. EM-karsintalohkoa tappiottomana johtaman Serbian vahvuudet ovat kaikkien tiedossa, joten perjantaina Susijengin tavoitteena ovatkin ehjä 40-minuuttinen, vieraiden aggressiivisuuteen vastaaminen ja pelitempon hallinta.

20.2.2025 11:05 Yhteistyökumppanit

Optimum Nutrition on koripallomaajoukkueiden uusi yhteistyökumppani

Lisäravinteita valmistava Optimum Nutrition toimii jatkossa Susijengin ja Susiladiesin yhteistyökumppanina. Markkinajohtajan aseman saavuttamiseksi yhtiö on yli 30 vuotisen uran aikana vakuuttanut urheilijat laajalla tuotevalikoimalla sekä jatkuvalla innovatiivisella otteellaan. Optimum Nutritionin maahantuojana toimii Sennek Oy.

19.2.2025 10:26 Susijengi

Ilari Seppälä 50. maaottelun kynnyksellä: ”Yritän välttää takarajojen laittamista itselleni”

Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.

Näytä lisää vastaavia