Joukkuepelit vetoavat liikunnan ja urheilun rahoituksen puolesta

15.4.2024 09:24 Suomen suurimpien joukkuepelien huippu-urheilun ryhmä on huolissaan liikunnan ja urheilun rahoitusleikkauksista. Suurimmat joukkuepelit liikuttavat seuratoimintojensa kautta yli miljoonaa suomalaista. Uhkana on, että liikuntaan ja urheiluun kohdistuu jopa neljänneksen leikkaukset.

Ryhmä ottaa kantaa kehysriiheen vetoomuksella, joka toimitettu tänään pääministerille, valtiovarainministerille, liikunta-, urheilu- ja nuorisoministerille sekä muille ministereille:

Suunnitellut jopa neljänneksen rahoitusleikkaukset ovat suuri uhka suomalaiselle urheilulle ja koko yhteiskunnalle. Pitkäjänteinen työ urheilun ja liikunnan eteen on vaarassa, jos leikkaukset toteutuvat. Erityisesti olemme huolissamme lasten ja nuorten henkisestä sekä fyysisestä hyvinvoinnista, joka on jo muutenkin koetuksella.

Urheilujärjestelmämme liikuttaa satoja tuhansia lapsia ja nuoria. Se tuottaa joka päivä lapsille ja nuorille yhteisöllisyyttä, hyvinvointia, iloa ja onnistumisen kokemuksia. Ilman liikkuvia ja hyvinvoivia lapsia Suomessa ei myöskään kasva enää tulevaisuuden huippu-urheilijoita - eikä toimintakykyisiä suomalaisia. Rahoituksen väheneminen nopealla aikataululla uhkaa myös tämän päivän huippu-urheilijoiden mahdollisuuksia menestyä.

Vetoamme kehysriiheen: Suomi tarvitsee lisää liikuntaa ja urheilua. Jotta suomalaiset voivat nauttia jatkossakin sinivalkoisista menestyshetkistä, liikunnan ja urheilun toimintaedellytyksiä ei saa murtaa.

Toivomme päättäjiltä viisautta, jottemme yhteiskuntana tekisi omaa maalia.

14.4.2024

Markku Kanerva, miesten jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja
Jukka Jalonen, miesten jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja
Henrik Dettmann, Koripalloliiton valmennuksen johtaja
Aki Hyryläinen, Palloliiton urheilutoimenjohtaja
Tapio Kangasniemi, Lentopalloliiton urheilutoimenjohtaja
Petri Kettunen, Salibandyliiton huippu-urheilujohtaja
Miika Rantatorikka, Pesäpalloliiton toiminnanjohtaja

Lisätietoa liikunnan ja urheilun rahoitustilanteesta:

  • Hallitus kaavailee maanantaina alkavassa kehysriihessä uusia sopeutustoimia valtion talouden tasapainottamiseksi.
  • Tällä hetkellä hallitusohjelmaan kirjatut säästöt vievät arviolta lähes neljänneksen liikuntabudjetista vuonna 2027.
  • Liikunnan ja urheilun leikkaukset supistaisivat toimintaa, heikentäisivät palveluja esimerkiksi urheiluseuroille ja kasvattaisivat maksuja harrastajille. Nämä heijastuvat suoraan perheiden, urheiluseurojen ja urheilijoiden arkeen.
  • Eduskuntapuolueet julkaisivat vuonna 2022 parlamentaarisen sovun, jonka mukaan liikunnan ja urheilun rahoituksen piti säilyä ennallaan rahoitusjärjestelmäuudistuksessa.
  • Valtion rahoitus liikunnalle ja urheilulle on noin 165 miljoonaa euroa, joka on alle kaksi promillea valtion budjetista.
  • Lue lisää: Liikunta- ja urheiluyhteisön viestit kehysriiheen

Asiat

 
27.2.2026 11:36 Susijengi

Andre Gustavson: ”Belgiassa pelataan taitopainotteista korista”

Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.

26.2.2026 19:37 Susijengi

Susijengi ja Belgia nimesivät miehistönsä perjantai-illan MM-karsintaotteluun

Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.

26.2.2026 10:56 Susijengi

Uudistunut Belgia tuplamaaotteluihin Susijengiä vastaan selkä seinää vasten

Belgian matka kohti Qatarin MM-kenttiä sai vaikeimman mahdollisen alun, kun joukkue taipui loppusyksyn molemmissa MM-karsintaotteluissaan. Talven ratkaisevaan karsintaikkunaan päävalmentaja Julien Mahé juoksuttaa voimakkaasti uudistuneen ryhmän, jonka Susijengin Joonas Iisalo uskoo toteuttavan pelisuunnitelmaa selkeästi ja kurinalaisesti.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

25.2.2026 21:00 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 8

Naisten I divisioonan runkosarja huipentui jatkolohkojakoihin. Miesten I divisioonassa B:ssa sarjakärki Pantterit jatkoi vakuuttavaa menoaan ja Ura Basket järjesti hurjan 126 pisteen hyökkäysnäytöksen. Miesten I divisioona A:ssa Huima otti tärkeän voiton sarjapaikan varmistamisen kannalta.

25.2.2026 12:15 Yhteistyökumppanit

Jokaisella on oikeus joukkueeseen – sosiaalialalla toimiva Humana ryhtyy tukemaan kehitysvammaisille suunnattua Unified-koripalloa

Koripalloliiton ja Humanan yhteistyö vahvistaa yhteisöllisyyttä ja osallisuutta suomalaisessa koripallossa – ja alentaa konkreettisesti pelaajien kustannuksia.

25.2.2026 10:51 Susijengi

Alexander Madsen: ”Nuoremmilla kavereilla on touhu ihan uudella tasolla”

Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.

25.2.2026 09:22 Seurauutinen

Seurauutisia: Seuratoiminnan kehittämistuen haku aukeaa 2.3.

Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2026 haku on käynnissä 2.3.-30.3.2026. Seuratukea haetaan OKM:n kautta.

24.2.2026 21:31 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy maaliskuussa

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. Tämän koulutuskokonaisuuden hyväksytty suorittaminen aikataulussa oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin kaudelle 2026 - 2027. Koulutuksessa on varmasti viisi avointa paikkaa. Ilmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 2.3.

24.2.2026 10:32 Susijengi

Mustapha Amzil: ”Tiedän olevani valmis pelaamaan ketä tahansa vastaan”

Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.

Näytä lisää vastaavia