HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

Anna Gardziella pelasi vahvasti Peli-Karhuja vastaan. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

HBA voittoon jatkoajan jälkeen

PeKa matkasi illan ottelussa HBA-Märskyn vieraaksi. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun jatkoajan päätteeksi lukemin 83–79.

Avauspuoliajalla ei syntynyt suuria eroja. Puoliajalle mentiin vieraiden johtaessa 43–42.

Kolmannelle jaksolle helsinkiläisjoukkue paransi etenkin puolustuspelaamistaan, ja jakso kirjattiin heille 21–12. Roolit kuitenkin vaihtuivat vielä viimeisellä kympillä, kun PeKa pakotti pelin jatkoajalle.

Ottelu ratkesi jatkoajan päätösminuutilla, kun HBA:n Ada Luukkanen upotti neljä peräkkäistä vapaaheittoa, eikä vierasjoukkue pystynyt vastaamaan. Voiton ansiosta viidentenä olevan Märskyn ero BC Nokiaan kasvoi kahdeksaan pisteeseen.

Luukkanen oli iskussa läpi ottelun. Hänelle kirjattiin 28 pistettä, seitsemän levypalloa ja seitsemän koriin johtanutta syöttöä. Anna Gardziella (11/10) sai kasaan tupla-tuplan. Peli-Karhuista Sara Dickey debytoi uudessa joukkueessaan ja ylsi 27 pisteeseen.

Ottelutilasto ja lehdistötilaisuus

Honka puolusti Kouvottaret nurin

Tapiolan Honka matkasi Kouvolaan taistelemaan tärkeistä pisteistä pudotuspelipaikkataistossa. Espoolaiset palasivat kotiin sarjapisteiden kanssa, kun ottelu päättyi vieraiden voittoon 73–52.

Ensimmäisellä puoliajalla ei syntynyt suuria eroja. Molemmat joukkueet onnistuivat viemään yhden jakson nimiinsä, ja puoliajalle mentiin vieraiden johtaessa kahdella pisteellä.

Honka otti ottelun hallintaansa kolmannella jaksolla, jonka se vei selvästi 24–11. Kun Kouvottaret ei pystynyt enää päätösjaksollakaan vastaamaan, vieraiden asema sarjataulukossa parani. Joukkueet ovat sarjassa peräkkäisillä sijoilla: Honka on kahdeksantena kiinni viimeisessä pudotuspelipaikassa, ja joukkueiden välinen ero on neljä pistettä.

Emma Lampén pussitti 17 pistettä ja keräsi neljä levypalloa. Maija Kuisma säesti 14 pisteellä. Kouvottarista Raiana Brown sai kasaan 19 pistettä ja kahdeksan levypalloa.

Ottelutilasto ja lehdistötilaisuus


 

 
20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 09:44 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 2/2: Tulevaisuuden nimet esillä HBA:n ja EBT:n sarjassa – BC Nokia kohtaa hyökkäysvoimaisen Vedon

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.

17.3.2026 12:26 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 1/2: Pyrintö saa vastaansa otteitaan parantaneen ToPon - Honka haastaa runkosarjan ykkösen

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

14.3.2026 20:32 Naisten Korisliiga

PeKa nappasi runkosarjan voiton – Pyrintö toinen, ViVe kolmas

Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.

11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

Näytä lisää vastaavia