24.10.2025 19:30 Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.

Mona Pasanen onnistui EBT:tä vastaan. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Kahden täysin kotimaisella kokoonpanolla pelaavan joukkueen kohtaaminen oli tasainen. EBT oli alussa askeleen edellä, mutta Märsky nousi johtoon vielä ennen puoliaikaa. Taukotilanne oli emäntien hyväksi 42-39.
Toisella puoliajalla kotijoukkueen johto kasvoi tasaisesti ja sarjapisteet jäivät Helsinkiin. Voitto oli heille kauden kolmas ja nosti joukkueen toiselle sijalle. EBT:llä on myös kolme voittoa ja se majailee neljäntenä.
- Aikainen alkamisaika ei haittaa, kun on paljon katsojia ja tämmöinen energia hallilla. Pelasimme hyvin yhdessä ja syötimme palloa eteenpäin, Aluel Machol kommentoi.
Anna Gardziella pussitti 14 pistettä ja keräsi seitsemän levypalloa. Mona Pasanen 8/10/6 koriin johtanutta syöttöä pelasi hyvin. Nicole Ogun teki EBT:lle tupla-tuplan 12 pisteellä ja 12 levypallolla.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.
Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.
Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.