Eero Saariselle Pro Urheilu -tunnustuspalkinto

1.12.2016 Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen jakoi vuosittaiset Pro Urheilu -tunnustuspalkinnot torstaina. Vuoden 2016 Pro Urheilu-tunnustuspalkinto myönnettiin kuudelle urheilijalle, joiden joukossa on pitkän linjan koripallovalmentaja Eero Saarinen.

Kuvanveistäjä Nora Tapperin suunnitteleman mitalin saivat Saarisen lisäksi paralympiauimari Eeva-Riitta Fingerroos, voimistelija Martti Mansikka, voimistelija Raimo Heinonen, voimistelija Olavi Leimuvirta ja soutaja Matti Niemi. 

Kiitospuheessaan Saarinen ilmaisi huolensa suomalaisen urheilun tilasta ja muistutti yhteistyön merkityksestä, myös päättäjien ja huippu-urheilun välillä, menestystä tavoiteltaessa.

- Urheilijoiden ympärillä toimii lajissa kuin lajissa tiimi, jossa jokaisella on tehtävä, jonka hoitaminen oikeaan aikaan oikealla tavalla määrittää lopputuloksen. Joukkuepeleissä media mielellään nostaa esiin maalin- tai korintekijät. Tämän päivän pelissä tehokkaimpia ovat joukkueet, joiden pelin avainsanoja ovat syöttöpeli sekä pelaajien ja pelivälineen liike ratkaisun aikaansaamiseksi. Patrik Laine ja Petteri Koponen ovat erinomaisia yksilöitä, mutta heidänkin ratkaisuvalmiutensa korostuu maaliin tai koriin johtavan syötön tullessa ajallaan oikeaan paikkaan. Entinen Princetonin yliopiston valmentaja Pete Carril ilmaisi asian näin: ”Syötön laatu vaikuttaa suoraan ratkaisun laatuun”.

Saarinen on tehnyt pitkän ja ansiokkaan valmentajauran koripallon parissa. Hän aloitti vuonna 1974 Karhun Poikien naisten ja A-tyttöjen joukkueessa. Pääsarjatasolla hän on valmentanut muun muassa ToPoa, Helsingin NMKY:tä, Turun NMKY:tä sekä KTP:tä. Pääsarjaotteluita Saarisella on valmentajana yli 500. 


Suomen naisten koripallomaajoukkuetta Saarinen valmensi vuodet 1975-1981. Vuosina 1984-1991 hän toimi miesten maajoukkueen päävalmentajana. 

Suomen Koripallovalmentajat ry:n ensimmäisenä puheenjohtajana Saarinen oli vuosina 1992-93. Aktiivivalmentajan uran jälkeen hän on toiminut Suomen Ammattivalmentajien toiminnanjohtajana 2009-2011.

Eero Saarinen on valittu Koripalloliitossa vuoden valmentajaksi 1992 ja 2002 ja Suomen koripallon Hall of Famen jäseneksi hänet nimettiin vuonna 2014. 

Asiat

 
10.11.2025 21:14 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 45

Naisten I divisioonassa EBT II hallitsi Espoon paikallisottelua suvereenisti ja jatkaa tappiottomana. Myös Puhuttaret nappasi tärkeän kotivoiton jännittävässä yhden pisteen trillerissä Panttereita vastaan. Miesten I divisioona B:ssa sukat heiluivat tiuhaan, kun useampi ottelu venyi yli sadan pisteen. Miesten I divisioona A:ssa Äänekosken Huima nappasi avausvoittonsa.

10.11.2025 11:12 NCAA

Little monipuolisella pelipäällä NCAA:ssa – Okku Federiko 18 pistettä, 15 levypalloa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA pyörähti käyntiin viime viikolla. Miro Little veisteli 11 pistettä, 8 levypalloa ja 6 syöttöä UC Santa Barbaralle, kun taas Okku Federiko keräsi 18 pisteen ja 15 levypallon tupla-tuplan Drakelle.

10.11.2025 10:29 NCAA

Aarnisalo aloitti vahvasti North Carolinan paidassa – Syla rohmusi tupla-tuplan

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa suomalaispelaajat pääsivät vauhtiin viime viikolla. Elina Aarnisalo säkitti 13 pistettä North Carolinalle, kun taas Albina Syla keräsi tupla-tuplan Rhode Islandille.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

8.11.2025 19:22 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga maaottelutauolle - Pyrinnölle voitto päivän ainoassa ottelussa

Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

6.11.2025 14:07 Naisten Korisliiga

Nicole Ogun on naisten Korisliigan kauden ensimmäinen kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.

6.11.2025 13:14 Susi All Star

Pelaajat kutsuttu marraskuun lopun SUSI All Stars -leirille

27.-30.11.2025 Kisakalliossa järjestettävälle SUSI All Stars -leirille on kutsuttu joukko 2011-syntyneiden ikäluokan tähtiä.

6.11.2025 09:33 Seurauutinen

#Seurauutinen: Et ole yksin -palvelu tarjoaa maksuttoman koulutuksen epäasiallisen käytöksen tunnistamiseen ja ehkäisyyn

Väestöliiton Et ole yksin -palvelun maksuton ja avoin peruskoulutus tarjoaa harrastuksissa toimiville henkilöille pohjatietoa epäasiallisesta käytöksestä, häirinnästä ja väkivallasta.

Näytä lisää vastaavia