18.7.2019 14:01 Suomen Koripalloliiton entistä puheenjohtajaa Antti Zittingiä ehdotetaan FIBA:n hallitukseen. Valituksi tullessaan Zitting olisi kautta aikain ensimmäinen suomalainen FIBA:n maailmanlaajuisen organisaation hallituksessa. Valinnat tehdään FIBA:n kongressissa elokuun lopulla Kiinan MM-kisojen yhteydessä.
Antti Zitting toimi Koripalloliiton puheenjohtajana Zitting toimi vuodesta 2013 heinäkuuhun 2019. Kuva: Ville Vuorinen
Aiemmin Antti Zitting on toiminut FIBA:n alueellisessa Euroopan hallituksessa. Suomen Koripalloliiton puheenjohtajana Zitting toimi vuodesta 2013 heinäkuuhun 2019.
- Jo päätyminen ehdollepanotoimikunnan esitykseen on historiallinen juttu ja osoitus suomalaisen koripallon arvostuksesta sekä Antti Zittingin ansiokkaasta toiminnasta FIBA Euroopan hallituksessa. Toivotaan, että valinta menee maaliin, kommentoi Koripalloliiton tuore puheenjohtaja Timo Elo.
FIBA:n ehdollepanotoimikunta ehdottaa FIBA:n presidentiksi malilaista Hamane Niangia. Zittingin lisäksi toimikunta nimesi Euroopasta ehdokkaat Saksasta, Romaniasta, Ranskan ja Kreikasta.
Lopulliset valinnat tekevä FIBA:n maailmankongressi järjestetään Pekingissä 29.-30. elokuuta.
Miesten I divisioona A:n mestarijoukkue selvisi tänään, kun Lahti Basketball voitti kolmannessa finaaliottelussa Jyväskylä Basketball Academyn numeroin 102–55. Luhta Areenalla oli kerääntynyt peräti 1805 katsojaa, mikä on miesten ykkösdivisioonan kaikkien aikojen ennätys.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.
Hartwall Sport liittyy Susijengin virallisten kisakumppaneiden joukkoon. Yhteistyö vahvistaa pitkäaikaista kumppanuutta Hartwallin ja suomalaisen koripallon välillä.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Enni Alm ja Paulus Parkatti suorittivat IWBF:n Zone-erotuomariklinikat hyväksytysti Sveitsissä ja Italiassa.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Naisten I divisioonan voittajajoukkue selvisi tänään Tapiolan liikuntahallilla, jossa Puhuttaret voitti Tapiolan Honka II:n loppunumeroin 54–63. Ratkaisevaa kolmatta finaaliottelua oli katsomassa 428 katsojaa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.