Annika Holopainen Islannin pääsarjan KR Reykjavikiin

14.8.2020 08:38 Susiladiesin luottopeluri Annika Holopainen, 27, on tehnyt sopimuksen Islannin pääsarjassa pelaavan KR Reykjavikin kanssa. Holopainen aloittaa neljännen kautensa ammattilaisena ulkomailla.

Annika Holopainen pelaa tulevalla kaudella Islannin pääsarjassa. Kuva: Ville Vuorinen.

Edelliskaudella Holopainen pelasi Ranskan Ligue 2:n Reimsissä, jossa hän tilastoi keskimäärin 9,0 pistettä ja 4,0 levypalloa.

– Sain KR:ltä hyvän tarjouksen melko aikaisessa vaiheessa ja he ovat olleet perässäni lähes koko kesän. Vaikka kesän mittaan tuli muita vaihtoehtoja, niin koen, että KR oli oikea valinta tällä hetkellä monessa mielessä, Holopainen kertoo.

KR Reykjavik on osa yleisseura Knattspyrnufélag Reykjavíkuria, joka on yksi Islannin menestyneimmistä ja suurimmista urheiluseuroista – jollei jopa se kaikkein suurin. Naisten edustusjoukkue on 14 mestaruudellaan (viimeisin vuodelta 2010) Islannin pääsarjan Úrvalsdeild kvennan kautta aikojen toiseksi menestynein.

– Päätökseen vaikutti paljon myös Suomessakin aikoinaan valmentanut Fran Garcia, joka on todella kokenut valmentaja ja halusi juuri minut joukkueeseen. Myös Kesäsen Vilma on pelannut Reykjavikissa ja hän puhui Islannista sekä KR:n organisaatiosta pelkästään hyvää.

Neljän vuoden mittaisen NCAA-uransa jälkeen Holopainen on ehtinyt pelata Saksan Bundesliigassa, Puolan pääsarjassa ja edelliskauden Ranskan kakkossarjassa.

– Odotan innolla alkavaa kautta Islannissa sillä viime peleistä on vierähtänyt tovi. Henkilökohtaiset tavoitteet ovat kehittyä yhä monipuolisemmaksi pelaajaksi. Tarjolla on tosi isoja minuutteja ja johtajan roolia, joka kehittää, haastaa ja nostaa itseluottamusta taas eri tavalla kuin ehkä muiden vuosien kokemukset.

– Joukkueen kanssa ei olla vielä puhuttu tavoitteista tulevalle kaudelle, mutta jos minulta kysytään niin ehdottomasti lähdetään Islannin mestaruutta hakemaan.

Ennen siirtymistään yliopistoon Holopainen ehdittiin valita naisten Korisliigan vuoden tulokkaaksi ja parhaaksi 6. pelaajaksi kaudella 2010/11. Naisten maajoukkueessa hänelle on ehtinyt kertyä 36 ottelua.

Henkilöt

 
17.2.2025 10:23 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier hamuaa toista peräkkäistä mestaruutta – ”Se on tavoitteena”

Awak Kuier pääsi viime kauden päätteeksi juhlimaan Italian mestaruutta Reyer Venezian paidassa. Hän haluaa uusia tempun myös tänä vuonna.

14.2.2025 11:53 NCAA

Elina Aarnisalo ja UCLA kärsivät kauden ensimmäisen tappionsa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon ja UCLA:n hurja 23 ottelun mittainen voittoputki sai päätöksensä, kun Southern California vei voiton Big Ten -konferenssin ottelussa.

7.2.2025 07:36 NCAA

Aarnisalo ja UCLA pitivät puhtaan saldonsa Lemmilän Ohio Statea vastaan

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA saivat 22 voittoa täyteen voittaen Elsa Lemmilän edustaman Ohio Staten. Teresa Seppälä oli liekeissä heittäen 46 pistettä kahteen peliin.

3.2.2025 10:29 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtorannalla mestaruus tähtäimessä – ”Ei voi olla muuta tavoitetta”

Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.

31.1.2025 11:20 NCAA

Aarnisalolle ja UCLA:lle 20 voittoa täyteen – Seppälän ja Lohkon Sienalle kaksi voittoa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA jatkaa valtakunnallisen rankingin ykkösenä ja voitti sunnuntaina jo 20 peräkkäisen pelinsä. Teresa Seppälä ja Peppi Lohko johdattivat Sienan kahteen voittoon viimeisen viikon aikana.

24.1.2025 12:13 NCAA

Aarnisalo ja UCLA edelleen voittamattomia – Lemmilän Ohio Statelle ensimmäinen tappio

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA jatkavat valtakunnallisen rankingin ykkösenä, kun UCLA sai jo 19 peräkkäistä voittoa täyteen. Elsa Lemmilä ja Ohio State taas kärsivät ensimmäisen tappionsa.

20.1.2025 12:39 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi käänsi vaikeudet voitokseen – ”Tärkein asia oli kärsivällisyys”

Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaiskauteen on mahtunut jo paljon. Vaikean alkukauden jälkeen unkarilaista Szekszardia edustava Bejedi on ottanut joukkueessa ison roolin.

17.1.2025 11:30 NCAA

Seppälä ja Lohko Sienan aloitusviisikossa – Aarnisalon ja Lemmilän yliopistoille 17 peräkkäistä voittoa täyteen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Sienan aloitusviisikossa nähtiin Teresa Seppälän lisäksi Peppi Lohko. Elina Aarnisalon UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State taas venyttivät voittoputkensa jo 17 ottelun mittaiseksi.

10.1.2025 14:24 NCAA

Aarnisalo ja UCLA jo 16 ottelun voittoputkessa – Lemmilän ja Ohio Staten putki 15

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State jatkavat voittamattomina. UCLA pitää edelleen valtakunnallisessa rankingissa ykkössijaa, Ohio State taas nousi sijalle 9.

6.1.2025 16:28 Suomalaiset ulkomailla

Veera Pirttinen palasi kokeneempana Saksaan – ”Olen vanhimmasta päästä”

Veera Pirttinen, 27, palasi yhden Korisliigassa vietetyn kauden jälkeen takaisin Euroopan kentille tehdessään kesällä sopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Luchse Hannoverin kanssa. Pirttisen alkukausi on ollut loukkaantumisten sävyttämä, mutta muuten Pirttinen on ollut tyytyväinen.

Näytä lisää vastaavia