3.11.2021 15:15 Kansainvälinen koripalloliitto FIBA ja Nelonen Media ovat sopineet miesten maajoukkueen, Susijengin tulevista lähetysoikeuksista. Sopimus pitää sisällään karsintoineen vuoden 2023 MM-kilpailut ja vuoden 2025 EM-kilpailut.

Susijengin edesottamuksia voi seurata tulevaisuudessakin vapaalla kanavalla. Kuva: Ville Vuorinen
- Tämä on todella upea uutinen koripallofaneille. Suomi jakaa muun maailman intohimon koripalloa kohtaan ja yhteistyö Nelonen Median kanssa takaa, että FIBA:n kisat ovat tulevien vuosien aikana kattavasti fanien katsottavissa, FIBA:n media ja markkinointijohtaja Frank Leenders kommentoi.
- On hienoa saada Susijengi Nelonen Median kanaville! Kotimainen maajoukkuekoripallo täydentää upeasti Ruudun kattavaa koripallotarjontaa, johon kuuluu jo ennestään muun muassa NBA sekä miesten ja naisten Korisliiga. Toivotamme Susijengille menestystä peleihin, kommentoi Nelonen Median liiketoimintajohtaja Kari Laakso.
Nelonen Media lähettää Susijengin MM-karsinnat kotikatsomoihin vapailla kanavilla. Otteluiden suomenkielisestä selostuksesta vastaa Ruudusta tuttu NBA-selostaja Kristian Palotie.
- Olemme kovin iloisia siitä, että Susijengin karsintaottelut näkyvät jatkossakin vapailla kanavilla. Se on iso asia suomalaiselle koripallolle, Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara iloitsee.
Susijengi aloittaa karsinnan vuoden 2023 MM-kisoihin marraskuussa Ruotsia (25.11.) ja Kroatiaa (28.11.) vastaan. Marraskuun MM-karsintaottelut näkyvät JIM-kanavalla.
FIBA:lla oli aiemmin sopimus Ylen kanssa, joka kattaa vielä ensi vuoteen koronapandemian vuoksi siirretyt EM-kilpailut. Susijengi pelaa EM-kisojen alkulohkonsa syyskuun alussa 2022 Tshekin Prahassa.
Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.
Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilpasta määrätietoisesti kohti pudotuspelikevättä johtava Samu Adler, 18 vuotta, on toipunut marraskuisen jalkaoperaationsa jäljiltä aikataulussa. Tänään alkavassa maajoukkueikkunassa Adler kertoo tavoitteekseen osoittaa Susijengille arvonsa ja potentiaalinsa ja kilpailla paikasta MM-karsintarotaatiossa.
Belgian miesten maajoukkueen päävalmentaja Julien Mahé valmennusjohtoineen on nimennyt viidentoista maajoukkuepelaajan leiritysrungon, joka valmistautuu kohtaamaan Susijengin helmi-maaliskuun MM-karsintaotteluissa.
Susijengin taival kohti Qatarin MM-kenttiä jatkuu helmi-maaliskuun taitteen perättäisotteluilla kokenutta EM-kisakävijää Belgiaa vastaan. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on kutsunut talven karsintaikkunaan koolle neljäntoista pelaajan ryhmän.
Rakennustarvikeketju STARK ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Kumppanuus tuo kaksi oman alansa huippuosaajaa yhteen tukemaan suomalaista urheilumenestystä ja rakentamaan yhteisöllisyyttä.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen kampuksen urheiluopisto ovat solmineet uuden yhteistyösopimuksen vuosille 2026–2029, jatkaen jo vakiintunutta ja menestyksekästä kumppanuutta.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Helmi-maaliskuun taitteen tuplakohtaamiseen Susijengiä vastaan valmistautuva Belgia on nimennyt 24 pelaajan ehdokasryhmänsä tulevaan EM-karsintaikkunaan. Belgia ja Susijengi kohtaavat Charleroissa perjantaina 27.2. ja Espoo Metro Areenalla sunnuntaina 1.3.