21.6.2022 13:00 Susijengin tuore päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on kutsunut kaksi joukkueellista pelaajia – 24 henkilöä – ehdokkaiksi tulevaan MM-karsintaikkunaan, joka käynnistyy sunnuntaina 26. kesäkuuta. Susijengi kohtaa kesä-heinäkuun karsintaotteluissa Ruotsin kotikentällään ja Kroatian vieraskentällä.
Susijengin ehdokkaat III MM-karsintaikkunaan 26.6.-3.7.2022
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
Perttu BLOMGREN |
195 |
2001 |
Vilpas Vikings, Salo |
Daniel DOLENC |
205 |
1993 |
Karhubasket, Kauhajoki |
Fede FEDERIKO |
211 |
2001 |
Pittsburgh (NCAA) |
Shawn HOPKINS |
195 |
1995 |
free agent |
Shawn HUFF |
198 |
1984 |
free agent |
Mikael JANTUNEN |
205 |
2000 |
Treviso (ITA) |
Okko JÄRVI |
193 |
1996 |
Helsinki Seagulls |
Severi KAUKIAINEN |
185 |
1998 |
Karhubasket, Kauhajoki |
Petteri KOPONEN |
194 |
1988 |
free agent |
Carl LINDBOM |
206 |
1991 |
free agent |
Miro LITTLE |
195 |
2004 |
Sunrise Christian HS (USA) |
Alexander MADSEN |
208 |
1995 |
free agent |
Lauri MARKKANEN |
213 |
1997 |
Cleveland Cavaliers (NBA) |
Edon MAXHUNI |
188 |
1998 |
free agent |
Juho NENONEN |
202 |
1987 |
Vilpas Vikings, Salo |
Lassi NIKKARINEN |
187 |
1997 |
Helsinki Seagulls |
Olivier NKAMHOUA |
203 |
2000 |
Tennessee (NCAA) |
Topias PALMI |
195 |
1994 |
free agent |
Hannes PÖLLÄ |
211 |
1998 |
Kouvot, Kouvola |
Remu RAITANEN |
206 |
1997 |
KTP-Basket, Kotka |
Sasu SALIN |
191 |
1991 |
Iberostar Tenerife (ESP) |
Ilari SEPPÄLÄ |
188 |
1993 |
free agent |
Luukas VAARA |
206 |
2001 |
Phoenix Hagen (GER) |
Elias VALTONEN |
200 |
1999 |
Basquet Manresa (ESP) |
Päävalmentaja Lassi TUOVI
Valmentaja Mikko LARKAS
Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
Valmentaja Jussi HIRVONEN
Kapteeni Sasu Salin ja päävalmentaja Lassi Tuovi saapuivat median eteen kertomaan viimeiset tunnelmat ennen ensimmäistä pelipäivää.
Viimeisen kahden vuosikymmenen aikana Suomi on lähes säännönmukaisesti peitonnut Ruotsin keskinäisissä maaotteluissaan. Susijengin valmentaja Hanno Möttölä kuitenkin varoittaa aliarvioimasta ensimmäisiä EM-kisojaan kahteentoista vuoteen pelaavaa Ruotsia, joka tuo kokemuksellaan ja pelityylillään kovan haasteen lohkoisännälle.
Lipunmyynti Tampereen Nokia Arenaan käy kuumana, tähän mennessä lippuja on myyty jo yli 88 000.
Neljä maata ja isäntäkaupunkia, 24 maajoukkuetta, 16 neljännesvälieräpaikkaa, kolme mitalistia ja yksi Euroopan mestari – koripallon EM-kisat pelataan vuonna 2025 jo neljännen kerran tutuksi tulleella neljän maan mallilla. Yhdeksi historian kovatasoisimmista ennakoidut EM-kisat käynnistyvät keskiviikkona Tampereella, Riiassa, Limassolissa ja Katowicessa.
Pelipäivinä valmistautuminen aloitetaan Fan Zonen kautta! Alueella on paljon erilaista ilmaista ohjelmaa kello 12 alkaen.
Tampere ottaa paikkansa koripalloilevan Euroopan keskipisteessä keskiviikkona, kun vuoden 2025 EM-kisat käynnistyvät Nokia Areenalla. Jos Susijengi onkin viime vuosina esiintynyt Tampereella perinteisissä Delfin Basket -peleissä ja MM-karsinnoissa, on myös syytä muistaa vuoden 1967 EM-kisojen kuudennen sijan varmistuneen nimenomaan Tampereella.
EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi jalkautuu Tampereen kaduille tapaamaan junioreita EM-kisojen aatonaattona, maanantai-iltapäivänä 25. elokuuta. Susijengiläisiä on tavattavissa Tampereen Keskustorilla ja Tammelan koululla kello 18.15–18.45.
Kun vuoden 2025 EM-kisojen käynnistymiseen on enää neljä yötä aikaa, on Tampereen EM-alkulohkoon myytyjen ennakkolippujen määrä ylittänyt 85 000 kappaleen rajan. Jo aiemmin loppuunmyydyn lauantain Susijengi-pelin lisäksi myös perjantainen Suomen peli on nyt loppuunmyyty.
Selvitettyään kuudentoista vuoden kuivan putken jälkeen tiensä EM-kisoihin on Susijengi ollut kansainvälisten arvokisojen vakiokävijä jo lähes puolitoista vuosikymmentä. Mukaan on mahtunut monta ikimuistoista hetkeä Koperin ihmeestä Bilbaon susihuumaan ja Helsingin 50-vuotiskisojen kautta Prahaan ja Berliiniin.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa vuoden 2025 EM-kotikisajoukkueeseen. Kisojen alkulohkot käynnistyvät keskiviikkona 27.8. Tampereella, Riiassa (Latvia), Limassolissa (Kypros) ja Katowicessa (Puola).