Jussi Laurila 3x3-koripallon projektipäälliköksi

15.1.2021 11:58 Suomen Koripalloliitossa tapahtuu organisaatiomuutos, jonka johdosta yhteyspäällikkönä toiminut Jussi Laurila lähtee johdattamaan kovassa nosteessa olevaa olympialajia kohti uusia tuulia.

3x3-koripallo saa virallisen olympiakasteensa tulevissa Tokion kesäolympialaisissa, jossa nopeatempoinen laji esiintyy ensimmäistä kertaa virallisena olympialajina. Kovassa nosteessa oleva lajiin panostetaan korisperheen sisällä entistä enemmän tulevaisuudessa.

Suomen Koripalloliitto vahvistaa omaa organisaatiotaan nimeämällä Jussi Laurilan 3x3-koripallon projektipäälliköksi vastaamaan vuotuisten SM-kiertueen kokonaisuudesta, 3x3-yläkouluprojektista yhdessä K-Ryhmän kanssa sekä käynnistämään maajoukkuetoimintaa. 

Laurila jatkaa edelleen yhteyspäällikkönä ja osana myyntitiimiä.

- 3X3 on laji, joka taipuu niin moneen erilaiseen malliin, että tarvitsimme tälle kokonaisuudelle vetäjän. Olen todella iloinen, että se löytyi pienin järjestelyin "omasta joukkueesta". Pystymme nyt entistä paremmin viemään lajia eteenpäin sekä toteuttamaan yhteistyökumppanimme Keskon ja Pirkan kanssa lajin ympärille rakennettuja konsepteja, Koripalloliiton myyntijohtaja Timo Vertio kommentoi.

26-vuotias Laurila on toiminut Koripalloliitossa vuodesta 2013. Hän on toiminut Susijengin huoltajana kolmissa arvokisoissa. Vuonna 2015 hänestä tuli myynti- ja markkinointikoordinaattori ja syksystä 2017 hän on toiminut yhteyspäällikkönä.

- Tämä on hieno haaste ja samalla askel omalla työuralla eteenpäin. Lähden mielenkiintoisin ja avarin katsein yhdessä eri toimijoiden kanssa rakentamaan ja tuomaan 3x3-koripalloa vahvemmin osaksi suomalaista koripalloperhettä, Laurila kommentoi uutta pestiään.

Kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n virallisen 3x3-sertifikoinnin suorittaneen Laurilan uusi työtehtävä käynnistyy välittömästi. 

 

3x3-koripallo on korisperheen uusin tulokas, joka näyttäytyy virallisena lajina ensimmäistä kertaa Tokion olympialaisissa. 3x3-koriksen Suomen mestaruudesta on taisteltu kolmena kesänä SM-kiertueella, joka on huipentunut finaaliturnaukseen. Kiertueet ovat kesäisin keränneet yli 100 joukkuetta kilpailemaan mestaruudesta. K-ryhmällä on yksinoikeus SM-kiertueeseen sekä maajoukkuetoimintaan. Pian käynnistyvässä 3x3-pilottihankkeessa on tarkoitus lisätä liikettä yläkoulussa.

 
23.8.2018 10:49 3x3

3x3 SM-lopputurnaus pelataan Tallink-turnauksen yhteydessä

3x3-koriksen ensimmäiset Suomen mestaruudet ratkaistaan 24.-25.8. Espoossa, Metro Areenan parkkipaikalla katetun teltan alla. Tervetuloa seuraamaan otteluita ja osallistumaan hauskoihin kisoihin! Tapahtumaan on vapaa pääsy.

27.2.2018 3x3

Satelliittitasoinen 3x3-turnaus Helsingissä 2.–3.3.

GoExpo-messujen yhteydessä 2.–3.3. Helsingin Messukeskuksessa järjestetään satelliittitasoinen 3x3 -kutsuturnaus. Lisäksi sunnuntaina 4.3. pelataan amatöörisarjan turnaus, johon ilmoittautuminen on auki 2.3. asti.

22.11.2017 3x3

3x3 koripallo esittäytyy Nuorisovalmennusseminaarissa

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 12. – 13.1.2018. Lauantaina seminaarissa esittäytyy myös 3x3 - koriksen uusi olympialaji.

27.6.2025 10:58 Koripalloliitto

Korisperhe kerää voimansa Vimpelin Vedon auttamiseksi – näin voit auttaa

Vimpelin Vedon yhteisö menetti reilu viikko sitten liikuntahallin tulipalossa peli- ja harjoituspaikan sekä harjoitusvälineet aina palloja myöten. Seura kerää nyt lahjoituksia tukirahastoon. Tavoite on hankkia uusia peli- ja harjoitusvälineitä ja palauttaa harjoittelu- ja peliolosuhteet mahdollisimman nopeasti.

25.6.2025 12:16 EM-kotikisat 2025

EuroBasket 2025 -turnaus saamassa WWF:n vastuullisuusmerkin ensimmäisenä suomalaisena tapahtumana

Tämän kesän koripallon EM-kotikisat ovat mukana WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkin pilottihankkeessa. Elokuun kisat saavat ensimmäisenä Suomessa WWF:n vastuullisuusmerkin.

18.6.2025 15:17 Vastuullisuus

Nuorten pelaajien rekrytoinnin eettinen toimintamalli ohjaa vastuulliseen toimintaan

Koripalloliitto kannustaa kaikkia toimijoita vastuulliseen, eettiseen ja muita lajin parissa toimivia seuroja kunnioittavaan toimintaan niin pelaajasiirtoihin kuin muuhunkin toimintaan liittyvissä asioissa.

17.6.2025 13:35 Koripalloliitto

Miljoona koria! -haaste tempaa seurat ja koulut mukaan EM-kisahuumaan

Suomen Koripalloliitto kutsuu koripalloseurat ja koulut mukaan yhteisiin korintekotalkoisiin. Tavoitteena on heittää yhdessä miljoona koria elo-syyskuussa Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

29.5.2025 10:06 Pääjuttu

Pidä suomikoris taskussa - seuraa Koripalloliiton kanavia somessa

Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.

28.5.2025 10:49 3x3

Kesä, kärpäset ja 3x3 – SM-kiertue starttaa 12. kesäkuuta!

Kahdeksas 3x3-koriksen SM-kiertue polkaistaan käyntiin Helsingissä kahden viikon päästä, ja ilmoittautuminen on käynnissä. Kiertue koostuu kolmesta osakilpailusta ja finaaleista.

Näytä lisää vastaavia