19.12.2022 18:09 Suomalaisen urheilun ja koripallon ikonisimpiin hahmoihin lukeutuva Henrik Dettmann, 64, asettuu ehdolle kevään 2023 eduskuntavaaleissa.
- Urheilu, eritoten koripallo, on ollut viimeisten vuosikymmenten aikana työkenttäni ja tapani elää arkea. Elämäni tässä vaiheessa tahdon ammentaa urheilun parista saamistani opeista ja kokemuksistani ja antaa takaisin saamastani hyvästä yhteiskunnalle ilmoittautumalla mukaan rakentamaan tulevaisuuden Suomea, kommentoi Dettmann.
Dettmann valmensi Suomen miesten koripallomaajoukkuetta – Susijengiä – vuosina 1992-97 ja 2004-22. Susijengi ylsi Dettmannin päävalmentajavuosina viidesti EM-kisoihin ja kerran MM-kisoihin.
Dettmann on uransa aikana valmentanut myös Saksan miesten koripallomaajoukkuetta (EM-kisojen 4. sija 2001, MM-pronssi 2002) sekä useita koripallon pääsarjajoukkueita Suomessa, Saksassa, Ranskassa sekä Turkissa. Viime vuosina Dettmann on tullut tunnetuksi myös suosittuna puhujana, kirjoittajana ja yhteiskunnallisena keskustelijana.
Dettmann jatkaa edelleen työtään Suomen Koripalloliiton valmennuksen johtajana.
Henrik Dettmannin (Uudenmaan vaalipiiri) ohella suomalaisen koripalloperheen tunnetuista kasvoista eduskuntavaaliehdokkuuksistaan ovat aiemmin kertoneet Susijengin entinen kapteeni Shawn Huff (Helsinki), Koripalloliiton puheenjohtaja, varakansanedustaja Timo Elo (Savo-Karjala), ex-maajoukkuepelaaja, kansanedustaja Ville Kaunisto (Kaakkois-Suomi) sekä entiset liigapelaajat Teemu Laine (Häme) ja Michael Pounds (Kaakkois-Suomi).
Sponsoroinnin ja viestinnän tutkimusyritys Sponsor Insight on tutkinut 18:tta kertaa suomalaisten kiinnostusta urheilua kohtaan. Koripallo nousi lajien välisessä kiinnostuksessa ensimmäistä kertaa kymmenen kärkeen.
Suomen Koripalloliitto on käynnistämässä uuden ”The Game That Unites Us”-ohjelman. Monivuotisen ohjelman ensimmäisenä askeleena on 18.8. Jyväskylässä pelattavan Susijengi-Ukraina-maaottelun yhteydessä järjestettävä tempaus, jonka puitteissa autetaan koripalloa harrastavien ukrainalaisten lasten integroitumista Suomeen.
Suomen suurimpien palloilulajien maajoukkueiden päävalmentajat Henrik Dettmann, Jukka Jalonen, Markku Kanerva ja Petteri Nykky ilmaisevat yhteisen huolensa koronapandemian vaikutuksista suomalaisiin lapsiin ja nuoriin. Päävalmentajat peräänkuuluttavat tarkkaa harkintaa pohdittaessa lasten ja nuorten urheiluharrastustoiminnan rajoituksia.
WU18-tyttöjen B-divisioonan EM-kulta, WU20-naisten B-divisioonan EM-hopea ja WU16- tyttöjen EM-kisojen 10. sija nostivat tyttöjuniorit Suomi-koriksen puheenaiheiksi vuodella 2019. Vuoden muita kohokohtia olivat mm. Lauri Markkasen näytöt Chicago Bullsissa, Antti Zittingin nimitys FIBA:n hallitukseen sekä Karhu Basketin ja Peli-Karhujen tuplamestaruudet.
Tampere ottaa paikkansa koripalloilevan Euroopan keskipisteessä keskiviikkona, kun vuoden 2025 EM-kisat käynnistyvät Nokia Areenalla. Jos Susijengi onkin viime vuosina esiintynyt Tampereella perinteisissä Delfin Basket -peleissä ja MM-karsinnoissa, on myös syytä muistaa vuoden 1967 EM-kisojen kuudennen sijan varmistuneen nimenomaan Tampereella.
EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi jalkautuu Tampereen kaduille tapaamaan junioreita EM-kisojen aatonaattona, maanantai-iltapäivänä 25. elokuuta. Susijengiläisiä on tavattavissa Tampereen Keskustorilla ja Tammelan koululla kello 18.15–18.45.
Kun vuoden 2025 EM-kisojen käynnistymiseen on enää neljä yötä aikaa, on Tampereen EM-alkulohkoon myytyjen ennakkolippujen määrä ylittänyt 85 000 kappaleen rajan. Jo aiemmin loppuunmyydyn lauantain Susijengi-pelin lisäksi myös perjantainen Suomen peli on nyt loppuunmyyty.
Selvitettyään kuudentoista vuoden kuivan putken jälkeen tiensä EM-kisoihin on Susijengi ollut kansainvälisten arvokisojen vakiokävijä jo lähes puolitoista vuosikymmentä. Mukaan on mahtunut monta ikimuistoista hetkeä Koperin ihmeestä Bilbaon susihuumaan ja Helsingin 50-vuotiskisojen kautta Prahaan ja Berliiniin.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa vuoden 2025 EM-kotikisajoukkueeseen. Kisojen alkulohkot käynnistyvät keskiviikkona 27.8. Tampereella, Riiassa (Latvia), Limassolissa (Kypros) ja Katowicessa (Puola).
Susijengin EM-alkulohkovastustajiksi Tampereelle saapuvat Liettua ja Ruotsi joutuivat tyytymään niukkoihin tappioihin kotikentällään. Liettuan voittoputki katkesi Turkin käsittelyssä 81–84 ja Ruotsi taipui Virolle kiihkeiden loppuminuuttien jälkeen 87–88.