9.8.2018 09:20 Korisliigaa pelaava Tampereen Pyrintö on kiinnittänyt kolmanneksi amerikkalaispelaajakseen 24-vuotiaan, 190-senttisen Eron Harrisin. Harrisin sopimus Pyrinnön kanssa on yksivuotinen.

Viimeisenä yliopistovuotenaan 2016-17 Harris tilastoi Michigan Staten paidassa 10,7 pistettä, 3,0 levypalloa ja 1,7 syöttöä ottelua kohden. Harrisin pelitilanneheitot upposivat 47,2% ja kolmoset 38,7% tarkkuudella.
Harris loukkasi seniorikautensa päätteeksi polvensa ja joutui kuntouttamaan sitä loppuvuoden. Tammikuussa 2018 Harris teki sopimuksen NBA:n kehitysliigan Wisconsin Herdin kanssa ja pelasi 12 ottelua 2,3 pisteen keskiarvolla.
- Harris on todella monikäyttöinen pelaaja – parhaimmillaan hän pelaa kakkospaikalla, mutta pystyy myös käsittelemään palloa ja käyttämään palloskriinejä. Myöskään kolmospaikan peli ei ole Eronille vierasta. Uskon, että hän tulee aiheuttamaan ensi kaudella monipuolisuudellaan päänvaivaa vastustajalle, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen ennakoi.
Pyrinnöllä on voimassa sopimukset ensi kaudesta Eron Harrisin, Jaylon Taten, Kenneth Manigaultin, Antero Lehdon, Petri Heinosen, Osku Heinosen, Ville Haapojan, Lassi Kilpisen ja Justus Kilpisen kanssa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.