21.12.2023 08:11 Vahvaa työtä Tigers Tübingenin peräsimessä tehnyt Daniel ”Danny” Jansson on tehnyt seuran kanssa uuden jatkosopimuksen. Uusi sopimus kattaa myös kauden 2024-25.

Daniel Jansson nähdään jatkossakin Tigers Tübingenin peräsimessä. (Kuva: Ville Vuorinen)
Jansson valmentaa tiikerilaumaa nyt neljättä kauttaan ja uusi jatkosopimus pitää hänet joukkueen päävalmentajana tämän kauden jälkeen. Kauden 2021-22 päätteeksi Tigers olisi noussut pelillisesti Bundesliigaan, mutta seuralta ei tuolloin löytynyt vielä taloudellisia resursseja lähteä haastamaan suurempiaan Bundesliigaan. Viime kauden päätteeksi Jansson luotsasi jälleen joukkueensa Bundesliigan porteille ja tällä kertaa tausta-asiat olivat myös sillä mallilla, että portit parrasvaloihin avautuivat ja nousu toteutui.
- Olemme saavuttaneet paljon Tübingenissa kolmena edelliskautena. Siitä huolimatta on vielä paljon töitä johdattaa seura kohti parempaa ja oikeanlaista tulevaisuutta. Taistelemme tällä hetkellä pysyäksemme Bundesliigassa. Meillä on vielä intensiivinen kausi edessämme, Jansson toteaa Tigersin verkkosivuilla.
- Molemmat osapuolet halusivat selvyyden aikaisessa vaiheessa, jotta voimme yhdessä ottaa seuraavat askeleet seuran kehittämiseksi, Jansson jatkaa.
Tigers on tällä hetkellä Bundesliigassa 15. napattuaan 11 ottelusta kolme voittoa. Janssonin sopimus jatkuu sarjatasosta riippumatta.
- Hän on näytellyt merkittävää roolia sekä joukkueen että meidän urheilullisen identiteetin kehittämisessä. Hänen järjestelmänsä ja työnsä nuorten pelaajien kanssa toimii sarjatasosta riippumatta, jolle on tunnusomaista hyvä työ, erinomainen kommunikaatio sekä boksin ulkopuolinen näkemys, seuran urheilujohtaja Jascha Maus hehkuttaa.
Tigersin toimitusjohtaja Michael Bamberg on Mausin tavoin innoissaan 44-vuotiaan suomalaisluotsin sitoutumisesta seuraan.
- Siitä ei ole kysymystäkään, että Danny Jansson on ollut uskomaton onnenpotku Tübingenin koripallolle. Hän on saavuttanut paljon hyvällä työllään viime vuosien aikana. Nyt jatkamme tätä matkaa yhdessä, Bamberg toteaa.
- Hänen kykynsä työskennellä nuorten pelaajien kanssa ja kehittää heitä vahvistaa asemaamme entisestään. Hänen alaisuudessaan Tigers Tübingenistä tulee erittäin mielenkiintoinen monille nuorille pelaajille. Hänellä on meidän täysi luotto. Hänen jatkosopimuksensa on hyvä uutinen seurallemme, Bamberg suitsuttaa.
Tigersin päävalmentajana Jansson on valittu kahdesti ProA:n parhaaksi päävalmentajaksi. Ennen siirtoaan Tigersiin Jansson valmensi kuuden vuoden ajan Ulmin organisaatiossa akatemiajoukkueen päävalmentajana ja edustusjoukkueen apuvalmentajana. Ulmissa työskennellessään hänet valittiin sekä ProB:n että U19-sarjan NBBL:n vuoden valmentajaksi.
Lisätietoa: Tigers Tübingenin tiedote
Olivier Nkamhoua jatkoi vahvaa kauttaan Italiassa ja Edon Maxhuni loisti Ranskassa. Mestarien liigassa ovat edessä lohkovaiheen ratkaisupelit.
Awak Kuierin Galatasaray avasi pelinsä Euroliigan jatkolohkossa viime viikolla suomalaistähden ollessa jälleen hyvässä iskussa viikon otteluissa. Linda-Lotta Lehtoranta esitteli syöttötaitojaan ja Sara Bejedi siivitti joukkueensa kolmanteen peräkkäiseen voittoon.
19-vuotias Eetu Heinonen edustaa tällä kaudella Gran Canarian organisaatiota. Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti on mukana seuran edustusjoukkueen kokoonpanossa (15 pelaajaa) Espanjan ACB-liigassa sekä Mestarien liigassa.
NBA:ssa nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Lauri Markkasen edustama Utah Jazz voitti Tuomas Iisalon päävalmentaman Memphis Grizzliesin 126-130. Markkanen heitti 26 pistettä ja noukki 9 levypalloa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
Linda-Lotta Lehtoranta oli loistavassa vireessä auttaessaan Montana 2003:n voittoon Adrianmeren liigassa ja Sara Bejedi loisti jälleen Turkissa. Helmi Tulosen ura puolestaan jatkuu Espanjan LF Endesassa.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi 146-112 New York Knicksille, joka aloitti ottelun 23-0-juoksulla. Lauri Markkanen heitti 18 pistettä ja noukki 9 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.